Members Area


Email:

Password:
4TH INTERNATIONAL CIRCULAR OF PHOTOGRAPHY

BALKAN FRAME 2020
Salon ELEMA results

 
 
You have to be logged in to see your report card.

Results download:

Photo galleries of awarded and accepted photos are available here.
 
FIAP Blue Badge: Jensen Roland - Denmark
 
SECTION A OPEN COLOR - Awards
FIAP Gold medal
  Aljabri Mahmood, Oman   "waiting my sister"
PSA Gold medal
  Hank Roland, Germany   "Weisskopfseeadler Ohio"
FSM Gold medal
  Hyldgaard Bjarne, Denmark   "Face away 5966CVT"
GRADAC PGI Gold medal
  Young Alan, England   "Unleashing The Javelin"
VICTORY P.W. Gold medal
  Meini Fausto, Italy   "Only sound of footsteps"
FK ELEMA Gold medal
  Kluger Manfred, Germany   "flower power-1"
GRADAC PGI Silver medal
  Alfarsi Fatma, Oman   "weaitng"
VICTORY P.W. Silver medal
  Hill Duncan Sk, England   "Playful"
FK ELEMA Silver medal
  Paul Helmut, Germany   "Dune Walk"
GRADAC PGI Bronze medal
  Aljunibi Turki, Oman   "Turtuk girl 1"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Nguyen Van Dong, Vietnam   "aviation rescue rehearsal 03"
FK ELEMA Bronze medal
  Li Ming, China   "The outside world"
FIAP Honorable mention
  Lee Hengki, Indonesia   "Somewhere In Time"
  Tommi Massimo, Italy   "Between your Feet"
PSA Honorable mention
  Leong Im Kai, Macau   "catch"
  Major Jeno, Romania   "Transylvania"
  Stuppazzoni Paolo, Italy   "triathlon in rosso"
  Daroczi Csaba, Hungary   "Two forests"
FSM Honorable mention
  Nguyen Ngoc Binh, Vietnam   "Dream 2"
  Wan Yi, China   "Mining area 8"
GRADAC PGI Honorable mention
  Tong Jiangchuan, China   "Return"
  Stevens Mark, Australia   "Bloombergs"
  Wang Jianguo, China   "flamingos under the moonlight"
  Metljak Drago, Slovenia   "The fall in the water 1"
  Peks Heinz, Germany   "Oblatus"
  Al Busaidi Samir, Oman   "Safah Lank"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Rotstein Alain, Belgium   "Incendie a Tours et Taxix"
  English Ian, Australia   "Happily Married"
  Di Panfilo Vincenzo, Italy   "Witch mountain"
  Jensen Roland, Denmark   "Spider woman44 "
  Pantelis Kranos, Cyprus   "Moments of flying"
  Tzeng Chin Fa, Taiwan   "Finish work"
FK ELEMA Honorable mention
  Yuet Yee Wong, Hong Kong   "NET MENDING"
  Anisimov Sergey, Russian Federation   "Baikal-Shamanka 2"
  Shparberg Felix, Australia   "Famous tree"
  Yu Jurong, China   "Lake kasumigaura 2"
  Testi Bruno, Italy   "Landscape 1"
  Munday Jim, England   "Taking a Pounding"
JURY MEMBER Diploma
  Faucompre Jean Luc, France   "L ascenseur"
  Mcnairn John, Scotland   "Red Velvet Summers"
  Yasar Canan, Turkey   "Blacksmith2"
CHAIRMAN Honorable mention
  Michiels Bart, Belgium   "Last man standing"
 
SECTION B OPEN MONOCHROME - Awards
FIAP Gold medal
  Yuet Yee Wong, Hong Kong   "COAL PORTER"
PSA Gold medal
  Hartmut Makus, Germany   "The Sofa"
FSM Gold medal
  Stuppazzoni Paolo, Italy   "bradipi"
GRADAC PGI Gold medal
  Young Alan, England   "Maximum Effort"
VICTORY P.W. Gold medal
  Lee Hengki, Indonesia   "Reflection"
FK ELEMA Gold medal
  Wong Danny Yen Sin, Malaysia   "Mother And Son"
GRADAC PGI Silver medal
  Bray David, England   "The Engine Arrangers"
VICTORY P.W. Silver medal
  Friberg Mikaela, Sweden   "Little lady"
FK ELEMA Silver medal
  Kranitz Roland , Hungary   "Worker's home"
GRADAC PGI Bronze medal
  Borojevic Nenad, Serbia   "Lonely 3"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Sinha Barun, India   "The Charcoal doigger"
FK ELEMA Bronze medal
  Goldin Leonid , Israel   "Special diet"
FIAP Honorable mention
  Schneider Gustavo, Argentina   "Ethiopia 2526"
  Yu Jurong, China   "Life in Daliangshan 3"
PSA Honorable mention
  Suszkiewicz Ole, Denmark   "Girl Upstairs"
  Pantelis Kranos, Cyprus   "Pride of nation"
  Hank Roland, Germany   "Shiraz Gallery"
  Tzeng Chin Fa, Taiwan   "Cast nets"
FSM Honorable mention
  Moritz Vicki, Australia   "Tree on rocks Tasmania"
  Stalmans Luc, Belgium   "Freckled Inner Thoughts"
GRADAC PGI Honorable mention
  Nguyen Ngoc Binh, Vietnam   "Drying nets"
  Pop Ovi D, Romania   "between the lines"
  Reibl Klaus, Germany   "Tom"
  Van Rompaey Diederik, Belgium   "Swaying"
  Testi Bruno, Italy   "La vita a scale"
  Daroczi Csaba, Hungary   "Bunny fight"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Gomila Mulet Joan Antoni, Spain   "DEFENDING BW"
  Molero Florentino, Spain   " Vergesso belt"
  Huang Mei Feng, Taiwan   "ready to work"
  Magdo Istvan, Romania   "Footsteps"
  Nguyen Duc Tuy, Vietnam   "don cong dan moi"
  Munday Jim, England   "Watching the Storm"
FK ELEMA Honorable mention
  Manetti Angiolo, Italy   "Happiness"
  Chen Potse, Taiwan   "Coal Mine Worker"
  Jarvinen Simo, Finland   "Lingerie lady"
  Evirgen Mustafa, Cyprus   "Eye to eye"
  Bertin Jean Claude, France   "Le passage"
  Hill Duncan Sk, England   "Blaydon high jumper"
JURY MEMBER Diploma
  Ebert Steffen, Germany   "Interior Design"
  Hyldgaard Bjarne, Denmark   "Standing by the window 1196MCT"
  Oransay Fatma Selma, Turkey   "volleyball"
CHAIRMAN Honorable mention
  Mulhall Gerard, Republic of Ireland   "Which Face"
 
SECTION C NATURE - Awards
FIAP Gold medal
  Quinn Feargal, Republic of Ireland   "reflection"
PSA Gold medal
  Szalai Attila, Hungary   "Pairs"
FSM Gold medal
  Leong Im Kai, Macau   "catch"
GRADAC PGI Gold medal
  Daroczi Csaba, Hungary   "War and peace"
VICTORY P.W. Gold medal
  Oconnell Sue, England   "Sambar Deer and Egret"
FK ELEMA Gold medal
  Li Yat Sang, Hong Kong   "KINGFISHER"
GRADAC PGI Silver medal
  Reibl Klaus, Germany   "Pelikan"
VICTORY P.W. Silver medal
  Catania Gottfried, Malta   "Two Meerkats"
FK ELEMA Silver medal
  Luo Jingru, USA   "YAA"
GRADAC PGI Bronze medal
  Meini Fausto, Italy   "Fly"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Merello Marco, Italy   "Tra gli Spruzzi "
FK ELEMA Bronze medal
  Bandara Pandula, Sri Lanka   "Its Raining"
FIAP Honorable mention
  Wong Danny Yen Sin, Malaysia   "Stampede"
  Jensen Roland, Denmark   "mating dance 1"
PSA Honorable mention
  Fabbri Giovanni, Italy   "discussion between greenfinches 7"
  Kranitz Roland , Hungary   "fish Destiny"
  Lee Hsiu Chin, Taiwan   "Hold hands 02"
  Kwan Phillip, Canada   "Great Gray Owl 52"
FSM Honorable mention
  Anisimov Sergey, Russian Federation   "Baikal 20"
  Yang Shenghua, China   "Antler antlers"
GRADAC PGI Honorable mention
  Hank Roland, Germany   "Skeptischer Blick"
  Etienne Anne Marie, France   "La nuit du leopard"
  Oeyen Roger , Belgium   "Tuinslak15"
  Bach Ngoc Tu, Vietnam   "DUOI BAT "
  Al Qazwini Bahaadeen, Kuwait   "Landscape of Cheetah"
  Nguyen Thaiphuc, USA   "Bald Eagle 3928"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Papic Nevenka , Slovenia   "When the wind blows"
  Chen Potse, Taiwan   "Chameleon Eating bug"
  An Xiping, China   "Hang over the water"
  Shu Yao Zu, Australia   "Flying Fox"
  Evirgen Mustafa, Cyprus   "All together"
  Testi Bruno, Italy   "Iceland 10"
FK ELEMA Honorable mention
  Tommi Massimo, Italy   "Nap"
  Tong Jiangchuan, China   "Feeding"
  Rowlands David, Australia   "Bat Drinking"
  Anagnostidis Marc, France   "Accouplement Printanier 2"
  Mcfadyen Iain, Scotland   "Cuckoo vs Robin"
  Pantelis Kranos, Cyprus   "Lola"
JURY MEMBER Diploma
  Trylanski Zygmunt, Poland   "Forest shadows"
  Schwinges Klaus, Germany   "Muede"
  Hornbostel Hans Peter, Germany   "Scarlet Macaw"
CHAIRMAN Honorable mention
  Kleindienst Valerie, Australia   "Emu Profile"
 
SECTION D PEOPLE - Awards
FIAP Gold medal
  Colbensen John, Norway   "Tempo"
PSA Gold medal
  Wan Yi, China   "marry 9"
FSM Gold medal
  Viola Figueras Manuel, Spain   "F.A.O."
GRADAC PGI Gold medal
  Metljak Drago, Slovenia   "In the cafe"
VICTORY P.W. Gold medal
  Bandara Pandula, Sri Lanka   "Daily Life with Sea"
FK ELEMA Gold medal
  Peks Heinz, Germany   "Heilige Badende"
GRADAC PGI Silver medal
  Evirgen Mustafa, Cyprus   "Bodyguard"
VICTORY P.W. Silver medal
  Pantelis Kranos, Cyprus   "Time for rest"
FK ELEMA Silver medal
  Yang Shenghua, China   "Watch home"
GRADAC PGI Bronze medal
  Jensen Roland, Denmark   "Flemming39"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Moritz Vicki, Australia   "1334 off to work"
FK ELEMA Bronze medal
  Sibley Sue, England   "Preparing to Leave"
FIAP Honorable mention
  Chen Potse, Taiwan   "Holi people"
  Mcdonald Ann, England   "Not Speaking"
PSA Honorable mention
  Lyngsie Jes, Denmark   "Cycling Couple"
  Wong Danny Yen Sin, Malaysia   "Ijtema Prayer"
  Ye Wei, China   "Looking up to heaven"
  Bhuiyan Md Ali Asraf, Bangladesh   "Red Chillies Harvesting"
FSM Honorable mention
  Hank Roland, Germany   "Heavy Weight"
  Di Panfilo Vincenzo, Italy   "Different interests"
GRADAC PGI Honorable mention
  Manetti Angiolo, Italy   "The anthill"
  Salim Mohammad Ali, USA   "Home Bound"
  Yuet Yee Wong, Hong Kong   "A LITTLE PRAYER"
  Major Jeno, Romania   "Shepherd from Transylvania"
  Tuomikoski Pauliina, Finland   "Wonder"
  Urbaitel Jose Luis, Argentina   "Vermouth"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Gledhill Christopher, England   "At the Cafe"
  Halvas Nielsen Herdis, Germany   "Mursi woman with big horns"
  Cuppens Jos, Belgium   "India 5568"
  Ulual Tevfik, Cyprus   "Reading At Book Store"
  Ierides Andreas, Cyprus   "After finish line"
  Tan Lee Eng, Singapore   "Old teahouse pour water"
FK ELEMA Honorable mention
  Tzeng Chin Fa, Taiwan   "Miners strengthen tunnel construction"
  Faucompre Jean Luc, France   "Dans l abri bus"
  Lee Hengki, Indonesia   "Stuck"
  An Xiping, China   "Begging"
  English Ian, Australia   "Dont mess with me"
  Catania Gottfried, Malta   "Modern Nuns"
JURY MEMBER Diploma
  Naing Win Tun, Singapore   "Row of Buddhist novice monks"
  Vizzoni Marzio, Italy   "LA LIBELA PEOPLES 2"
  Nguyen Thaiphuc, USA   "Ntnl Arlington Cemetery 9766"
CHAIRMAN Honorable mention
  Gregoriou Ricos Andreas, Cyprus   "Dervish on the move"





 
SECTION A OPEN COLOR - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
929 233 49 236 136 41
ARGENTINA
  Schneider Gustavo   "Colombia 4989"
      "Buenos Aires 153"
  Urbaitel Jose Luis   "La chica en el cuadro"
      "Las paisanitas y el gallo"
AUSTRALIA
  Chadwick Penny   "Evening glow"
  English Ian   "Daniel WATKINS AUS"
      "Happily Married"
  Kleindienst Valerie   "Collecting the Blood"
  Rowlands David   "Petrel Cove"
  Shparberg Felix   "Famous tree"
      "Changed positions"
  Shu Yao Zu   "Tidal Purse Seine"
  Stevens Mark   "Bloombergs"
  Watson Graeme   "Offensive Weapon"
AUSTRIA
  Degen Artur   "Morgenlicht"
BANGLADESH
  Bhuiyan Md Ali Asraf   "Drying Batik Cloths"
      "Birdseye View Of Bangabandhu Bridge"
BELGIUM
  Frida Farid   "Myrian dans l escalier"
  Legrand Jean Luc   "Diagonale au P"
  Michiels Bart   "Last man standing"
      "Quiraing I"
  Oeyen Roger   "Oudje"
  Rotstein Alain   "Aube sur Het Vinne"
      "Incendie a Tours et Taxix"
      "Les 3 marocaines"
CANADA
  Kwan Phillip   "Bear Eating Salmon 33"
CHINA
  An Xiping   "OLD TOWERING3"
      "The desert carts"
  Li Ming   "As if deep in thought"
      "Riverside quarry"
      "The outside world"
      "Workshop alley"
  Tong Jiangchuan   "dabble 02"
      "Return"
  Wan Yi   "hanging net 15"
      "hawksbill 3"
      "Mining area 8"
      "monkey 76"
  Wang Jianguo   "flamingos chasing the waves 1"
      "flamingos under the moonlight"
  Yang Shenghua   "Xiangxi stilted building"
  Ye Wei   "Another harvest year"
  Yu Jurong   "Life in Daliangshan20"
      "Lake kasumigaura 2"
CYPRUS
  Evirgen Mustafa   "Baker Street Station"
      "Road to Station"
  Gregoriou Ricos Andreas   "Rocky Planet"
      "The Cursed Ship"
      "Hiding"
  Kyprianou Klea   "Black and White In Motion"
  Pantelis Kranos   "Moments of flying"
      "Colors from below"
DENMARK
  Godvin Nicolai   "Bella Sky 2"
      "Boxlife"
      "Circle Blue"
  Hyldgaard Bjarne   "Jasmine 7336CVT"
      "Louisa in black dress 8499CVT"
      "Face away 5966CVT"
  Jensen Roland   "In the Window 875"
      "Crazy owl"
      "Spider woman44 "
  Nielsen Arvid   "Nudeart 06"
  Suszkiewicz Ole   "Runner and Tree"
      "Man Darkness 2"
ENGLAND
  Bray David   "Tornado Formation"
  Fry Martin   "The Changing Seasons"
      "White Light"
  Hayes Beverly   "The Posing Pair"
  Hill Duncan Sk   "Bog Eyed"
      "Playful"
      "Racing in the rain"
  Hyett Peter   "Flat Out"
  Jenkin Barbara   "Capture the Dream"
  Jenkin Malcolm   "Pulling Power"
  Mcdonald Ann   "Golden Light"
  Munday Jim   "Taking a Pounding"
      "Worthing Pier"
  Sibley Sue   "Back Wash"
      "Kimmeridge"
  Young Alan   "Unleashing The Javelin"
      "Watching His Serve"
FINLAND
  Ahomaki Antti   "Foggy sunrise"
FRANCE
  Anagnostidis Marc   "Plauzat"
  Bertin Jean Claude   "Coiffure Himba"
      "Le porte-conteneurs"
      "Tempete"
  Dumangin Jacky   "Les Anciens"
  Etienne Anne Marie   "La danse des Astrilds"
      "Gone with the wind"
  Faucompre Jean Luc   "L ascenseur"
GERMANY
  Bruder Ursula   "Lofoten coast 5"
      "woman and nature 14"
  Hank Roland   "Weisskopfseeadler Ohio"
  Hartmut Makus   "I must go away"
  Hausdoerfer Frank   "Ice 142"
  Hornbostel Hans Peter   "Waterpolo"
  Kluger Manfred   "flower power-1"
      "black beauty-1"
  Paul Helmut   "African Sky"
      "Dune Walk"
  Peks Heinz   "Kasi"
      "Oblatus"
  Reibl Klaus   "Kontrast"
  Schweden Wolfgang   "Lovely Face Five"
  Walch Michael   "Kirche im Spiegel"
GREECE
  Skotiniotis Iannis   "Upheaval"
HONG KONG
  Chan H W   "Bird Snake War 21"
  Chan Wai Yi Yolenda   "Hard Work 2"
      "Peep"
      "SugarLoaf Rock Milkyway"
  Cheung Shiu Sun   "Sand Dunes"
  Choy Boo Sum Robert   "Break Through Resistance"
  Leung Wing Chung Kenneth   "Fun"
  Li Yat Sang   "DROLL PARADE"
      "HERDING HORSES 4"
  Wong Edward   "Baikal Cave04"
  Yuet Yee Wong   "PRAYING MOMENT"
      "NET MENDING"
HUNGARY
  Daroczi Csaba   "Sratrt"
      "Air highway"
      "Two forests"
  Tonomar Monika   "Fair"
      "Friendship"
INDONESIA
  Lee Hengki   "Somewhere In Time"
ISLE OF MAN
  Schreuder Claire   "Red Arrows Corkscrew"
      "Some Assembly Required"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "New Collection"
      "Violoncello"
      "Woman in black "
      "Women in different eras"
ITALY
  Boddi Simone   "valencia 35"
  Bugli Pietro   "Skateboarding"
  Di Panfilo Vincenzo   "Witch mountain"
  Manetti Angiolo   "Border roads"
      "Sciarra Gallery"
  Meini Fausto   "Only sound of footsteps"
      "Our ways separate here"
  Merello Marco   "Arcobaleno Volante "
      "Il Bacio"
      "Impara "
  Rubboli Veniero   "Blue window"
      "Old wall"
      "Stan House "
  Stuppazzoni Paolo   "triathlon in rosso"
      "impressioni della campagna"
  Testi Bruno   "Landscape 1"
      "Sulla Spiaggia"
  Tommi Massimo   "Between your Feet"
      "Skyness Child"
  Valdarnini Alvaro   "Baccoleno - Tuscany"
      "Blade of Light"
      "Val d'Orcia - Tuscany"
KUWAIT
  Al Qazwini Bahaadeen   "Fishing in Vietnam"
      "Patterns from top 2"
MACAU
  Leong Im Kai   "snow crane"
      "catch"
      "Head carrying"
MALAYSIA
  Wong Danny Yen Sin   "Red"
      "Yellow City"
NETHERLANDS
  Van Der Werf Karine   "Archief"
NORTH MACEDONIA
  Cholak Mimoza   "Beliver"
  Palcheska Anita   "The eye"
NORWAY
  Colbensen John   "Airborne dreads"
  Synnevaag Roald   "Bearcub"
  Upe Vaage Sandra   "Mischkah"
OMAN
  Al Busaidi Samir   "Safah Lank"
  Alfarsi Fatma   "weaitng"
      "zajel"
  Aljabri Mahmood   "the beauty girl"
      "Wahiba sand"
      "waiting my sister"
  Aljunibi Turki   "sado read"
      "Turtuk girl 1"
POLAND
  Dumanski Jaroslaw   "destruction"
REPUBLIC OF IRELAND
  Mulhall Gerard   "Storm Brewing"
ROMANIA
  Magdo Istvan   "In vitro"
      "The Tree of Life"
  Major Jeno   "Transylvania"
      "alone"
      "winter story"
      "Bucovina"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "Baikal-Shamanka 2"
SCOTLAND
  Johnston Eion   "AB en pointe"
      "Flat out"
  Mcdowall Norma   "Gerbera and a Lily Bud"
  Mcnairn John   "Artemis Light"
      "Red Velvet Summers"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "Art of body 2"
      "Devil's smile"
  Karaklic Milos   "View 1"
  Vukicevic Djordje   "Eye"
      "Sword 003"
SINGAPORE
  Naing Win Tun   "Colorful Lotus Fabric"
      "Myanmar Traditional Umbrellas"
      "Leg-Rowing Fishermen at Inle Lake"
      "Colourful Umbrellas"
SLOVENIA
  Metljak Drago   "Low tide 1"
      "The fall in the water 1"
SPAIN
  Garcia Redondo Antonio   "Noja"
  Gomila Mulet Joan Antoni   "MYSTERIES OF THE PAST"
      "STILL LIFE"
  Molero Florentino   "Araneae"
  Viola Figueras Manuel   "Los Compadres"
      "Aseffa"
TAIWAN
  Chen Potse   "Boat Night Track at Dawn"
      "Han Dan B"
  Hsieh Liuhsueh   "Paint girl"
      "Woman washing vegetables"
  Huang Mei Feng   "jumping sand bunker"
      "bee hawk eating bee"
  Lee Hsiu Chin   "child labor 05"
      "Hunting"
      "Waste life"
  Tzeng Chin Fa   "Finish work"
      "Guilin morning"
      "Miners push coals out of pit"
TURKEY
  Gulec Fatma   "Berguzar"
      "ISIK_Sacmak"
  Oransay Fatma Selma   "star bright"
  Yasar Canan   "Osman 2019"
      "master of molasses"
      "Blacksmith2"
USA
  Boike Margaret   "Milkweed Pod and Stem"
  Duong Ban   "Summer Night"
  Ho Hung   "CONVICT LAKE"
  Luo Jingru   "XYHF"
      "XIANW"
  Salim Mohammad Ali   "Paddy Drying"
      "Vessel Stairway NYC"
  Trinh Shirley   "Women"
VIETNAM
  Nguyen Ngoc Binh   "Dream 2"
  Nguyen Van Dong   "aviation rescue rehearsal 03"
      "life on the river"
WALES
  Baggett Anthony   "European Eagle Owl In Flight"
  Thomas Neville   "Red Eyed Tree Frog"
      "Hawthorne in Landscape"
 
SECTION B OPEN MONOCHROME - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
862 216 49 219 123 39
ARGENTINA
  Schneider Gustavo   "Ethiopia 2526"
      "Colombia 5058"
AUSTRALIA
  Moritz Vicki   "Tree on rocks Tasmania"
  Rushton Helen   "My Charge"
  Shparberg Felix   "Grab the ball first"
AUSTRIA
  Degen Artur   "Valentin5"
      "Luchs"
BANGLADESH
  Bhuiyan Md Ali Asraf   "Rice Mill Workers"
BELGIUM
  Rotstein Alain   "Les joueurs"
      "Puissance"
  Stalmans Luc   "Freckled Inner Thoughts"
      "The Last Viking Soul"
      "Translucent hypnosis"
  Van Rompaey Diederik   "Swaying"
CANADA
  Kwan Phillip   "Great Gray Owl 5"
CHINA
  An Xiping   "Camel dog1"
      "Street1"
  Li Ming   "Earnest old worker"
  Tong Jiangchuan   "Camel shadow"
      "child interest"
  Xu Xiaomei   "Home"
      "Twilight"
  Yang Shenghua   "Bending rhythm shadow"
      "Horse hoofs flowers"
  Ye Wei   "Love connector 02"
  Yu Jurong   "Life in Daliangshan 3"
      "Life in Daliangshan 22"
      "Spectacular views in Xinjiang 1"
      "Elks"
CYPRUS
  Evirgen Mustafa   "Ekmekci"
      "Eye to eye"
      "Huzur"
  Gregoriou Ricos Andreas   "African Dream"
      "Oval"
  Pantelis Kranos   "Mystery world"
      "Mystic"
      "Pride of nation"
  Saveriades Alexis   "Five berths left"
  Ulual Tevfik   "Village Bread"
  Yiallouris George   "MEVLEVI IN TENSION "
DENMARK
  Godvin Nicolai   "Another world"
      "Birdiecurves"
      "Blue Planet"
  Hyldgaard Bjarne   "Stairway from heaven 1610MCT"
      "Standing by the window 1196MCT"
      "Karolina waiting 9069MCT"
  Jensen Roland   "AB959BW"
      "In the Window 004"
      "Tonnesen506BW"
  Madsen Tom   "Lent Lily"
  Nielsen Arvid   "Leaving Body"
  Suszkiewicz Ole   "Girl Upstairs"
ENGLAND
  Adamson David   "Winter Beach, Cromer"
  Bray David   "The Engine Arrangers"
      "Night Shift Interlude"
  Burn Richard   "Togetherness"
  Fry Martin   "Looking at Ewe"
      "Storm Watchers"
  Gledhill Christopher   "Man with Umbrella Mono"
  Hayes Garry   "Gritty Weightlifter"
      "Taking the Strain"
  Hill Duncan Sk   "Berlin"
      "Blaydon high jumper"
      "Dangerous"
  Hyett Peter   "Contact"
  Mcdonald Ann   "Eigg Patterns"
  Munday Jim   "Storm Waves"
      "Watching the Storm"
  Oconnell Sue   "Safe"
      "Object of Attention"
  Sibley Sue   "Into the Frame"
  Young Alan   "Contrasting Styles"
      "Looks Like Oscars Bedtime"
      "Maximum Effort"
FINLAND
  Ahomaki Antti   "After working hours"
  Jarvinen Simo   "Lingerie lady"
      "Wet body"
  Kinnunen Sanna   "Naturally beautyful"
      "Midsummer night celebration"
FRANCE
  Bertin Jean Claude   "Boney Fields"
      "Le passage"
  Etienne Anne Marie   "Land of Giants"
GERMANY
  Bruder Ursula   "arrested 1"
  Ebert Steffen   "Lines Architecture"
      "Interior Design"
  Hank Roland   "Candidplatz"
      "Shiraz Gallery"
  Hartmut Makus   "The Sofa"
  Peks Heinz   "Kamal_s"
      "Sekar_s"
  Reibl Klaus   "Tom"
      "Shadow on the wall"
  Schwinges Klaus   "Aisha 18"
      "Vorsaison"
GREECE
  Kazepidis Vasilis   "Maria No 17"
HONG KONG
  Chan Wai Yi Yolenda   "Bangladesh Girl"
      "Wusong Island 1"
  Choy Boo Sum Robert   "Kyoto Rickshaw Ride"
  Wong Loretta Yat   "The jewish community17"
  Yuet Yee Wong   "SLUM BOY"
      "WATCHOUT"
      "COAL PORTER"
HUNGARY
  Daroczi Csaba   "Giants"
      "Morning rays"
      "Bunny fight"
  Kranitz Roland   "Worker's home"
  Szalai Attila   "Separately"
  Tonomar Monika   "Landscape with horse"
INDIA
  Sinha Barun   "The Charcoal doigger"
INDONESIA
  Lee Hengki   "Mind Odyssey"
      "Phantom"
      "Reflection"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "Flight delay"
      "From childhood"
      "Special diet"
ITALY
  Bugli Pietro   "Shadows and lights"
      "Doll on the beach"
  Di Panfilo Vincenzo   "Occhi"
  Manetti Angiolo   "Happiness"
  Meini Fausto   "Alabaster powder"
      "Hanging"
      "Solitude desire"
      "To stay close to you"
  Merello Marco   "Atterraggio con Preda "
      "Lo Stacco"
  Rubboli Veniero   "Hare Krishna"
  Stuppazzoni Paolo   "arbitro grazia e severita'"
      "bradipi"
  Testi Bruno   "La vita a scale"
      "Fumo in Islanda"
  Vizzoni Marzio   "MOLDAVIAN POPE"
      "night in iceland-2"
      "POZZI INCANTATI"
MACAU
  Cheang Sherman   "Fighting In The Water"
      "Tango"
  Leong Im Kai   "Porcelain making"
      "village sight"
MALAYSIA
  Wong Danny Yen Sin   "Body Art"
      "Jump"
      "Mother And Son"
NORTH MACEDONIA
  Korunoski Dimche   "Musicians 4"
  Lukic Vaclav   "Lisboa3"
  Maksimovski Gligor   "NARKOS"
  Palcheska Anita   "Drifting between the worlds"
NORWAY
  Colbensen John   "Pinned"
      "Run"
  Synnevaag Roald   "Lonesome in Oslo "
      "Oslo 2020-2"
      "Historietimen"
  Upe Vaage Sandra   "Mischkah with fabric"
  Vestre Monica Elise   "Mother nature"
      "Iceland"
OMAN
  Al Busaidi Samir   "Eastern Knights"
  Albusaidi Ahmed   "homeland"
      "tree"
      "desert"
  Alfarsi Fatma   "jewelry"
      "life melody"
  Aljabri Mahmood   "thinking"
      "white face"
      "reading Quraan "
  Aljunibi Turki   "On the train BW"
POLAND
  Szczytkowski Marek   "BIKE"
REPUBLIC OF IRELAND
  Mulhall Gerard   "Into The Light"
      "Which Face"
ROMANIA
  Gabor Ovidiu   "Mermaid"
      "Meditation"
      "Roxanne"
  Magdo Istvan   "Footsteps"
      "Gate keepers"
      "Returning home"
      "Sketch"
  Major Jeno   "graphic"
      "knockin'on heaven's door bw"
      "slovenian misty morning"
      "back home"
  Pop Ovi D   "between the lines"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "At the herders 90"
      "Belek 3"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "Lonely 3"
      "Stunned"
  Karaklic Milos   "Fence-shadow"
  Vukicevic Djordje   "M"
      "Transparent"
SLOVENIA
  Metljak Drago   "Viaduct 1"
  Papic Nevenka   "The tree"
SPAIN
  Garcia Redondo Antonio   "Presa en mano"
  Gomila Mulet Joan Antoni   "DEFENDING BW"
  Molero Florentino   " Vergesso belt"
      "Coffee and milk"
      "Chandrila"
  Viola Figueras Manuel   "La mano del Jefe"
      "Marabu Barro"
      "El Vaso"
SRI LANKA
  Bandara Pandula   "Aging"
SWEDEN
  Friberg Mikaela   "The steps"
      "Little lady"
      "The boy and the rose"
  Hansson Lars Hakan   "Cuban FC BW"
TAIWAN
  Chen Potse   "Coal Mine Worker"
  Huang Mei Feng   "ready to work"
      "miners entertainment"
  Lee Hsiu Chin   "Deep love"
  Tzeng Chin Fa   "Entering the pit"
      "Chengdu Old Teahouse Kung Fu Tea"
      "Cast nets"
TURKEY
  Oransay Fatma Selma   "volleyball"
  Yasar Canan   "Ayvaz2"
      "Torakci1"
USA
  Nguyen Thaiphuc   "Surfing 8016"
  Salim Mohammad Ali   "Hello"
VIETNAM
  Bach Ngoc Tu   "SUONG YEN TU"
      "TRANH TAI"
      "GUP BA"
  Nguyen Ngoc Binh   "Drying nets"
      "Fishing early 2"
  Nguyen Van Dong   "fun with rain"
  Nguyen Duc Tuy   "don cong dan moi"
WALES
  Baggett Anthony   "Let Them Eat Cake"
 
SECTION C NATURE - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
744 187 47 186 109 36
ARGENTINA
  Schneider Gustavo   "NOA 3421"
  Urbaitel Jose Luis   "Cascada y Fitz"
      "Tempanos y reflejos"
AUSTRALIA
  English Ian   "Late Afternoon Fishing"
  Kleindienst Valerie   "Emu Profile"
  Rowlands David   "Bat Drinking"
  Shparberg Felix   "Relatives"
      "African sunset"
  Shu Yao Zu   "Flying Fox"
      "Red Crowned Cranes"
      "Three Birds"
      "Egret"
  Watson Graeme   "Sulphur Crested Cockatoo 2"
BELGIUM
  Frida Farid   "Calao Papou"
  Michiels Bart   "Fighting vultures I"
      "Giraffe drinking water"
  Oeyen Roger   "Tuinslak15"
      "Tuinslak33"
  Rotstein Alain   "Colibris a contre jour"
  Simon Claude   "Sea lions in love Cape Cross"
  Van Echelpoel Rene   "Aricia agestis"
      "Bronstig edelhert"
CANADA
  Kwan Phillip   "Great Gray Owl 52"
  Vijayan Thomas   "Birds View"
      "Puma Family"
      "Orangutan Portrait 1"
CHINA
  An Xiping   "FIY OVER2"
      "Hang over the water"
  Li Ming   "Wild yak in the desert"
  Tong Jiangchuan   "Feeding"
  Wang Jianguo   "new born courage"
  Xu Xiaomei   "Proclaim"
      "The grand canyon"
  Yang Shenghua   "Antler antlers"
      "Happy heaven and earth"
      "Snow field elves"
      "Sunrise morning song"
  Yu Jurong   "Guangxi Langshan Mountain 3"
      "triumphant return"
      "tread on flowers"
CYPRUS
  Evirgen Mustafa   "All together"
      "Camouflage"
      "Love is Everywhere"
      "Red Deer"
  Pantelis Kranos   "Lola"
DENMARK
  Hyldgaard Bjarne   "Lizard 8688ND"
      "Asian Leaf Turtle mirroring 8818ND"
  Jensen Roland   "Animal mating ready"
      "mating dance 1"
      "squirrel035"
      "The secrets of the forest"
ENGLAND
  Bramham Gordon   "Ibis with Snake 6918"
      "Heron with Snake 7201"
  Burn Richard   "Red Deer Stag"
  Gledhill Christopher   "Its My Fish"
      "Sea Eagle in flight"
  Hayes Beverly   "Sparrowhawk on Prey"
  Hill Duncan Sk   "Red Backed Shrike feeding young"
  Jenkin Malcolm   "Falkland Kings"
  Mcdonald Ann   "Large White on Thistle Flower"
      "Pelican over the Ice"
  Oconnell Sue   "Sambar Deer and Egret"
      "Toco Toucan Brazil"
FINLAND
  Kinnunen Sanna   "Dance of northern lights"
  Ristimaki Hemmo   "Redpoll upside down"
      "Sandpiper on a log"
  Saastamoinen Juha   "Predator and prey"
  Vapanen Mikko   "Bearpuppy 1"
FRANCE
  Anagnostidis Marc   "Coenagrion Ornatum"
      "Accouplement Printanier 2"
  Etienne Anne Marie   "La nuit du leopard"
GERMANY
  Halvas Nielsen Herdis   "Three lions resting in a tree"
  Hank Roland   "Fette Beute"
      "Mindful"
      "Schneeeule"
      "Skeptischer Blick"
  Hartmut Makus   "Colors of Nature"
      "Backstroke"
  Hausdoerfer Frank   "Falls 19"
  Hornbostel Hans Peter   "Scarlet Macaw"
  Paul Helmut   "Vestrahorn Dawn"
  Peks Heinz   "Wurzel im See"
  Reibl Klaus   "Pelikan"
  Schwinges Klaus   "Beschuetzt"
      "Besprechung"
      "Delfin 2"
      "Muede"
  Walch Michael   "Wasserfall in der Ferne"
HONG KONG
  Li Yat Sang   "CHAMELEON 3"
      "KINGFISHER"
      "POLAR BEAR"
  Wong Edward   "HuangShan105"
      "HuangShan165"
      "Portugal Sea_48"
  Wong Loretta Yat   "Changbai Mountain4"
  Yuet Yee Wong   "PLAY WITH MUM"
HUNGARY
  Daroczi Csaba   "The king"
      "No thanks"
      "War and peace"
  Kranitz Roland   "fish Destiny"
  Szalai Attila   "Pairs"
      "Three Sisters"
INDIA
  Sinha Barun   "Friends"
INDONESIA
  Lee Hengki   "Duo"
ITALY
  Berni Marco   "The Prey 2"
      "Thoughts"
  Fabbri Giovanni   "discussion between greenfinches 7"
  Meini Fausto   "Fly"
      "Flying fights"
      "Natural mirror"
  Merello Marco   "Lo Spuntino del Maggiore "
      "Nutrimento D Amore "
      "Vade Retro"
      "Tra gli Spruzzi "
  Nesti Claudio   "Tuscany"
  Stuppazzoni Paolo   "baloni di fieno"
  Testi Bruno   "Iceland 10"
  Tommi Massimo   "Nap"
      "Macaone Swallowtail"
  Valdarnini Alvaro   "Tettigonia"
KUWAIT
  Al Qazwini Bahaadeen   "Golden Eagle Breakfast"
      "Landscape of Cheetah"
      "Golden Eagle Face"
MACAU
  Cheang Sherman   "I Eat Shrimp"
      "I Come To Feed You"
  Leong Im Kai   "catch"
      "capture"
MALAYSIA
  Wong Danny Yen Sin   "Lion In Love"
      "Osprey"
      "Simba Family"
      "Stampede"
MALTA
  Catania Gottfried   "Two Meerkats"
NORTH MACEDONIA
  Palcheska Anita   "Elf Land"
NORWAY
  Colbensen John   "No puncture"
  Espeland Kari E   "Ice sculpture"
      "Tungeneset stones"
  Synnevaag Roald   "Moskus"
  Vestre Monica Elise   "I see you"
OMAN
  Al Busaidi Samir   "Safah Wadi"
  Aljunibi Turki   "Lonely desert 1"
      "Milcyway"
POLAND
  Trylanski Zygmunt   "Forest shadows"
      "Full winter"
REPUBLIC OF IRELAND
  Martin Ita   "JACK RABBIT IN MORNING LIGHT"
  Mulhall Gerard   "Preening"
  Quinn Feargal   "midnight poacher"
      "reflection"
ROMANIA
  Magdo Istvan   "Bird talk"
      "Chip and Dale"
  Onofras Ionel   "Torres del Paine"
      "Feeling different"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "Baikal 20"
      "Walruses of Chukotka 3"
SCOTLAND
  Mcfadyen Iain   "Cuckoo vs Robin"
  Mcnairn John   "Thinking is so Hard"
SERBIA
  Vukicevic Djordje   "Jumping fish"
SLOVENIA
  Metljak Drago   "Cloud and the tree"
      "The fall in the water 2"
      "Tree on a clearing"
  Papic Nevenka   "When the wind blows"
SPAIN
  Gomila Mulet Joan Antoni   "BRIDGE UNDER STARS"
SRI LANKA
  Bandara Pandula   "Its Raining"
SWEDEN
  Friberg Mikaela   "Chillin"
TAIWAN
  Chang Jen Chieh   "feeding 7"
      "in the rain"
  Chen Potse   "Chameleon Eating bug"
  Hsieh Liuhsueh   "Kingfisher love story"
      "MiddleAzalea Bird Agent hatching"
  Huang Mei Feng   "snacking"
  Lee Hsiu Chin   "Devour 03"
      "Hold hands 02"
      "Voyeur"
  Tzeng Chin Fa   "Diving fishing II"
USA
  Duong Ban   "Convict Lake"
  Luo Jingru   "YAA"
      "SANAN"
      "QE HUABIN"
  Ng Michael   "Snow geese flying"
  Nguyen Thaiphuc   "Bald Eagle 3928"
      "Egret 3218"
      "Osprey 5919"
  Salim Mohammad Ali   "Splashing Flamingo"
  Trinh Shirley   "OWLs"
VIETNAM
  Bach Ngoc Tu   "CHIM AN QUA ."
      "TINH XUAN"
      "DUOI BAT "
 
SECTION D PEOPLE - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
760 191 47 191 112 40
ARGENTINA
  Schneider Gustavo   "Peru 967"
  Urbaitel Jose Luis   "Aperitivo"
      "El Niato"
      "Hoy no se fia"
      "Vermouth"
AUSTRALIA
  English Ian   "Dont mess with me"
      "Unfazed"
      "Walking The Dog In Havana"
  Kleindienst Valerie   "Suri Group"
  Moritz Vicki   "1334 off to work"
  Shparberg Felix   "Expressivity"
  Shu Yao Zu   "Old Comrades"
BAHRAIN
  Alkhalifa Hanan Hassan   "IN NEIGHBORHOOD CAFA"
BANGLADESH
  Bhuiyan Md Ali Asraf   "Red Chillies Harvesting"
BELGIUM
  Cuppens Jos   "India 5565"
      "India 5568"
  Michiels Bart   "The duke I"
  Oeyen Roger   "Zeis haren"
  Rotstein Alain   "Meditation a Marrakech"
      "La lecture"
CHINA
  An Xiping   "Begging"
      "The woman pushing the baby"
  Li Ming   "Livelihood"
      "Muslim juveniles"
      "Tell you a secret"
  Wan Yi   "Color bubbles 8"
      "marry 9"
      "Taoist priest"
  Wong Yan   "Reading"
  Xu Xiaomei   "Beautiful mother"
      "Gathering moment"
  Yang Shenghua   "Watch home"
  Ye Wei   "Looking up to heaven"
      "The woman on the corner"
  Yu Jurong   "Life in Daliangshan 21"
      "Life in Daliangshan 25"
CYPRUS
  Evirgen Mustafa   "Bodyguard"
      "Personable"
  Gregoriou Ricos Andreas   "Dervish on the move"
      "Shoe Repairing"
  Ierides Andreas   "In front of the mirror"
      "After finish line"
  Pantelis Kranos   "Enjoy street band"
      "Time for rest"
      "Beautiful moments of flying"
  Ulual Tevfik   "Reading At Book Store"
DENMARK
  Hyldgaard Bjarne   "Claus von Hensen 3313"
      "Edle Dame 9043CVT"
      "Jumping 7924MC"
  Jensen Roland   "Flemming39"
      "Frida862"
  Lyngsie Jes   "Cycling Couple"
ENGLAND
  Adamson David   "I Think I See The Problem 2"
  Bray David   "The Spiv"
      "In The Coal Yard"
  Burn Richard   "Mending His Nets"
  Fry Martin   "Its a hard life"
      "Look the other way"
  Gledhill Christopher   "At the Cafe"
  Hayes Beverly   "Taking a Mud Bath"
  Hill Duncan Sk   "The crossing 2"
  Mcdonald Ann   "Contemplating"
      "Not Speaking"
      "Rice Farmer"
  Oconnell Sue   "Caro Woman and Child"
  Sibley Sue   "Preparing to Leave"
      "Gunsmith"
FINLAND
  Hinkula Seppo   "Winterswimming"
  Kinnunen Sanna   "Party of colors"
  Tuomikoski Pauliina   "Wonder"
FRANCE
  Bertin Jean Claude   "Le barbu"
      "Boucane 2"
  Etienne Anne Marie   "Young Himba"
  Faucompre Jean Luc   "Dans l abri bus"
      "Reflet a la fondation"
GERMANY
  Bruder Ursula   "Swiss wrestling 3 sw"
  Halvas Nielsen Herdis   "Kara boys"
      "Mursi woman with big horns"
  Hank Roland   "Handarbeit"
      "Heavy Weight"
      "Its cold"
      "Yes"
  Hartmut Makus   "Elke"
  Peks Heinz   "Heilige Badende"
      "Hochzeitstanz1"
  Reibl Klaus   "Scarred"
      "Observation"
  Schweden Wolfgang   "Mo 5"
  Schwinges Klaus   "Dancing 04"
GREECE
  Kazepidis Vasilis   "Chestnut feast in Pelion 02"
  Vogiatzaki Maria   "The little violinist"
HONG KONG
  Chan Wai Yi Yolenda   "Bangladesh Train Festival"
      "Brothers"
      "Muslim Pilgrimage 1"
  Li Yat Sang   "DROLL PARADE"
      "MEMORY"
  Wong Edward   "Vietnam537"
  Wong Loretta Yat   "Traditional Teahouse4"
  Yuet Yee Wong   "A LITTLE PRAYER"
HUNGARY
  Daroczi Csaba   "Family trip"
      "Red girl with black cat"
      "Grandfather"
INDIA
  Sinha Barun   "Communal bathing"
INDONESIA
  Lee Hengki   "Stuck"
      "Sustain"
ISLE OF MAN
  Schreuder Claire   "After a Days Work"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "By tram in Lisbon"
      "ON TIME"
      "Photo 278 EURO"
  Rozman Erik   "Golden"
ITALY
  Di Panfilo Vincenzo   "Different interests"
      "La figlia di Charlie"
  Manetti Angiolo   "Floating atop the water"
      "The anthill"
  Meini Fausto   "Blurred memories"
  Nesti Claudio   "Sguardo di una donna"
  Rubboli Veniero   "Cooking bread 2"
      "Violin test"
      "Working wall"
  Testi Bruno   "Gente 3"
  Tommi Massimo   "La Roccatrice"
  Vizzoni Marzio   "LA LIBELA PEOPLES 2"
KUWAIT
  Al Qazwini Bahaadeen   "Disable Woman 2"
      "Blue City Colors 2"
MALAYSIA
  Wong Danny Yen Sin   "Getting Water"
      "Ijtema Prayer"
      "Rakher Upobash"
MALTA
  Catania Gottfried   "People of Burano"
      "Modern Nuns"
NORTH MACEDONIA
  Cholak Mimoza   "He and She"
  Lukic Vaclav   "Atmosphere"
  Maksimovski Gligor   "Cica Draza"
      "Hipik"
      "Winemaker"
NORWAY
  Colbensen John   "Delayed"
      "Healthy"
      "Tempo"
  Synnevaag Roald   "Kasse"
      "Trainworker"
OMAN
  Al Busaidi Samir   "Grass Sellers"
      "Weman from Bidiah"
  Aljabri Mahmood   "man with bounwn hat"
      "waiting"
ROMANIA
  Magdo Istvan   "Cooking back to back"
  Major Jeno   "red apples"
      "Shepherd from Transylvania"
  Onofras Ionel   "Home alone"
      "No fears, no tears"
  Pop Ovi D   "Its a hard life"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "Vladik 5"
SCOTLAND
  Mcnairn John   "The Fate of Cyane"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "Lonely 4"
      "Misunderstood"
SINGAPORE
  Naing Win Tun   "Row of Buddhist novice monks"
  Tan Lee Eng   "Old teahouse pour water"
      "Traditional Cookies"
SLOVENIA
  Metljak Drago   "In the cafe"
  Papic Nevenka   "A Kayan beauty"
      "Collecting alms"
SOUTH KOREA
  Hwang Chae Chun   "everyday"
SPAIN
  Garcia Redondo Antonio   "Antesala de Azwa Mariam"
  Gomila Mulet Joan Antoni   "BETWEEN THE FLOOR AND THE BALL"
  Viola Figueras Manuel   "Ventana a la vida"
      "Santa Maria"
      "F.A.O."
SRI LANKA
  Bandara Pandula   "Daily Life with Sea"
      "Ladies Corner"
TAIWAN
  Chang Jen Chieh   "mechanical worker"
      "Tiger God"
  Chen Potse   "Carving master"
      "coal miner gaze"
      "Holi people"
  Hsieh Liuhsueh   "Happy old mine"
  Tzeng Chin Fa   "Miners strengthen tunnel construction"
      "Sewing"
      "Miner pushing coal cart in the rain"
TURKEY
  Gulec Fatma   "Gayda"
  Yasar Canan   "Poyrali nine"
      "Kendirci kadir"
USA
  Nguyen Thaiphuc   "Ntnl Arlington Cemetery 9766"
      "Ntnl Arlington Cemetery 5344"
      "Surfing 8711"
  Salim Mohammad Ali   "Blue Alley"
      "Home Bound"
      "Returning fromBishwa Ijtema "
      "Twin Bike Riders"
VIETNAM
  Nguyen Ngoc Binh   "Pottery worker"
      "Tung luoi"
  Nguyen Van Toan   "Catch fish"
  Vu Duc Phuong   "Chia Se"
WALES
  Thomas Neville   "Railway Children"
Please wait...