Members Area


Email:

Password:
4TH INTERNATIONAL CIRCULAR OF PHOTOGRAPHY

BALKAN FRAME 2020
Salon PERASTO results

 
 
You have to be logged in to see your report card.

Results download:

Catalog

Photo galleries of awarded and accepted photos are available here.
 
FIAP Blue Badge: Wong Danny Yen Sin - Malaysia
 
SECTION A OPEN COLOR - Awards
FIAP Gold medal
  Jensen Roland, Denmark   "Spider woman44 "
PSA Gold medal
  Kluger Manfred, Germany   "flower power-1"
GRADAC PGI Gold medal
  Daroczi Csaba, Hungary   "Air highway"
VICTORY P.W. Gold medal
  Yuet Yee Wong, Hong Kong   "NET MENDING"
PC PERASTO Gold medal
  Vukicevic Djordje, Serbia   "Eye"
GRADAC PGI Silver medal
  Rozman Erik, Israel   "Pumpkin Man"
VICTORY P.W. Silver medal
  Nielsen Arvid, Denmark   "Nudeart 06"
PC PERASTO Silver medal
  Al Busaidi Samir, Oman   "Safah Lank"
GRADAC PGI Bronze medal
  Hyldgaard Bjarne, Denmark   "Face away 5966CVT"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Al Qazwini Bahaadeen, Kuwait   "Patterns from top 2"
PC PERASTO Bronze medal
  Bhuiyan Md Ali Asraf, Bangladesh   "Drying Batik Cloths"
FIAP Honorable mention
  Evirgen Mustafa, Cyprus   "Baker Street Station"
  Colbensen John, Norway   "Airborne dreads"
PSA Honorable mention
  Mcnairn John, Scotland   "Red Velvet Summers"
  Valdarnini Alvaro, Italy   "Blade of Light"
  Hartmut Makus, Germany   "I must go away"
  Gulec Fatma, Turkey   "Berguzar"
GRADAC PGI Honorable mention
  Goldin Leonid , Israel   "Woman in black "
  Vu Duc Phuong, Vietnam   "Mua Coi"
  Van Der Werf Karine, Netherlands   "Archief"
  Naing Win Tun, Myanmar   "Colorful Lotus Fabric"
  Johnston Eion, Scotland   "Behind two"
  Viola Figueras Manuel, Spain   "El monje"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Wan Yi, China   "Mining area 8"
  Yang Shenghua, China   "Xiangxi stilted building"
  Aljunibi Turki, Oman   "Turtuk girl 1"
  Salim Mohammad Ali, USA   "Paddy Drying"
  Tommi Massimo, Italy   "Between your Feet"
  Wang Jianguo, China   "flamingos under the moonlight"
PC PERASTO Praise
  Yiallouris George, Cyprus   "ANGELINA 14 "
  Li Yat Sang, Hong Kong   "DROLL PARADE"
  Aljabri Mahmood, Oman   "the beauty girl"
  Bruder Ursula, Germany   "Circus beauty 1"
  Manetti Angiolo, Italy   "Border roads"
  Munday Jim, England   "Taking a Pounding"
JURY MEMBER Diploma
  Szczytkowski Marek, Poland   "MUSICIAN"
  Suszkiewicz Ole, Denmark   "Mysterious Color"
  Paul Helmut, Germany   "Dune Walk"
CHAIRMAN Honorable mention
  Stevens Mark, Australia   "Bloombergs"
 
SECTION B OPEN MONOCHROME - Awards
FIAP Gold medal
  Lee Hengki, Indonesia   "Reflection"
PSA Gold medal
  Lee Hsiu Chin, Taiwan   "child labor 08"
GRADAC PGI Gold medal
  Bugli Pietro, Italy   "Doll on the beach"
VICTORY P.W. Gold medal
  Tong Jiangchuan, China   "Camel shadow"
PC PERASTO Gold medal
  Mcnairn John, Scotland   "Symmetry of Light"
GRADAC PGI Silver medal
  Nielsen Arvid, Denmark   "Leaving Body"
VICTORY P.W. Silver medal
  Albusaidi Ahmed , Oman   "tree"
PC PERASTO Silver medal
  Jarvinen Simo, Finland   "Wet body"
GRADAC PGI Bronze medal
  Frida Farid, Belgium   "Faith"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Papic Nevenka , Slovenia   "The tree"
PC PERASTO Bronze medal
  Nguyen Ngoc Binh, Vietnam   "Drying nets"
FIAP Honorable mention
  Stalmans Luc, Belgium   "Freckled Inner Thoughts"
  Vestre Monica Elise, Norway   "Mother nature"
PSA Honorable mention
  Jensen Roland, Denmark   "Tonnesen506BW"
  Metljak Drago, Slovenia   "Between the tracks"
  Van Rompaey Diederik, Belgium   "Swaying"
  Wong Loretta Yat, Hong Kong   "The jewish community17"
GRADAC PGI Honorable mention
  Aljabri Mahmood, Oman   "man from Tag Mahal"
  Wong Danny Yen Sin, Malaysia   "Mother And Son"
  Friberg Mikaela, Sweden   "Little lady"
  Gomila Mulet Joan Antoni, Spain   "VISIT AT THE MUSEUM"
  Munday Jim, England   "Watching the Storm"
  Gregoriou Ricos Andreas, Cyprus   "Lady of the dunes"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Bray David, England   "The Engine Arrangers"
  Reibl Klaus, Germany   "Tom"
  Szczytkowski Marek, Poland   "BIKE"
  Suszkiewicz Ole, Denmark   "Girl Upstairs"
  Upe Vaage Sandra, Norway   "Mischkah with fabric"
  Godvin Nicolai, Denmark   "Blue Planet"
PC PERASTO Praise
  Vukicevic Djordje, Serbia   "S"
  Szalai Attila, Hungary   "Does not live here"
  Cholak Mimoza, North Macedonia   "Passing by"
  Fry Martin, England   "Storm Watchers"
  Schwinges Klaus, Germany   "Aisha 18"
  Kleindienst Valerie, Australia   "Boy Peeping around Corner"
JURY MEMBER Diploma
  Nguyen Van Dong, Vietnam   "fun with rain"
  Rotstein Alain, Belgium   "Les joueurs"
  Magdo Istvan, Romania   "Returning home"
CHAIRMAN Honorable mention
  Legrand Jean Luc, Belgium   "ML et les cordes 1"
 
SECTION C NATURE - Awards
FIAP Gold medal
  Evirgen Mustafa, Cyprus   "Camouflage"
PSA Gold medal
  Al Qazwini Bahaadeen, Kuwait   "Landscape of Cheetah"
GRADAC PGI Gold medal
  Yuet Yee Wong, Hong Kong   "A BUG"
VICTORY P.W. Gold medal
  Schweden Wolfgang, Germany   "Erscheinung 1"
PC PERASTO Gold medal
  Wong Danny Yen Sin, Malaysia   "Lion In Love"
GRADAC PGI Silver medal
  Schwinges Klaus, Germany   "Besprechung"
VICTORY P.W. Silver medal
  Rowlands David, Australia   "Bat Drinking"
PC PERASTO Silver medal
  Anagnostidis Marc, France   "Coenagrion Ornatum"
GRADAC PGI Bronze medal
  Merello Marco, Italy   "Tra gli Spruzzi "
VICTORY P.W. Bronze medal
  Nguyen Thaiphuc, USA   "Egret 3218"
PC PERASTO Bronze medal
  Tommi Massimo, Italy   "Swarm"
FIAP Honorable mention
  Chang Jen Chieh, Taiwan   "feeding 7"
  Oconnell Sue, England   "Sambar Deer and Egret"
PSA Honorable mention
  An Xiping, China   "FIY OVER2"
  Yang Shenghua, China   "Snow field elves"
  Bach Ngoc Tu, Vietnam   "SAN MOI "
  Quinn Feargal, Republic of Ireland   "reflection"
GRADAC PGI Honorable mention
  Mulhall Gerard, Republic of Ireland   "Preening"
  Magdo Istvan, Romania   "Bird talk"
  Michiels Bart, Belgium   "Giraffe drinking water"
  Bramham Gordon, England   "Heron Fight7265"
  Daroczi Csaba, Hungary   "The king"
  Fabbri Giovanni, Italy   "discussion between greenfinches 7"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Hayes Beverly, England   "Kingfisher Dispute"
  Kwan Phillip, Canada   "Great Gray Owl 52"
  Saveriades Alexis, Cyprus   "Synchronized landing"
  Al Busaidi Samir, Oman   "Alone Tree"
  Leong Im Kai, Macau   "big migration"
  Vijayan Thomas, Canada   "Puma Family"
PC PERASTO Praise
  Reibl Klaus, Germany   "Uhu"
  Halvas Nielsen Herdis, Germany   "We are not small cats"
  Bandara Pandula, Sri Lanka   "Its Raining"
  Skotiniotis Iannis, Greece   "Seagull T2"
  Aljunibi Turki, Oman   "Lonely desert 1"
  Chen Potse, Taiwan   "Chameleon Eating bug"
JURY MEMBER Diploma
  Shu Yao Zu, Australia   "Flying Fox"
  Kranitz Roland , Hungary   "Against the direction"
  Hwang Chae Chun, South Korea   "dictyophora indusiata"
CHAIRMAN Honorable mention
  Burn Richard, England   "Red Deer Stag"
 
SECTION D PEOPLE - Awards
FIAP Gold medal
  Rubboli Veniero, Italy   "Violin test"
PSA Gold medal
  Rozman Erik, Israel   "Golden"
GRADAC PGI Gold medal
  Salim Mohammad Ali, USA   "Blue Alley"
VICTORY P.W. Gold medal
  Bhuiyan Md Ali Asraf, Bangladesh   "Red Chillies Harvesting"
PC PERASTO Gold medal
  Ulual Tevfik, Cyprus   "Chasing The Baloons"
GRADAC PGI Silver medal
  Faucompre Jean Luc, France   "La maison rouge"
VICTORY P.W. Silver medal
  Hyldgaard Bjarne, Denmark   "Weathered Scotsman 7666CVT"
PC PERASTO Silver medal
  Mcdonald Ann, England   "Contemplating"
GRADAC PGI Bronze medal
  Manetti Angiolo, Italy   "The anthill"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Wan Yi, China   "Bath 19"
PC PERASTO Bronze medal
  Bertin Jean Claude, France   "Tristesse"
FIAP Honorable mention
  An Xiping, China   "Begging"
  Gregoriou Ricos Andreas, Cyprus   "The Silent Soul"
PSA Honorable mention
  Reibl Klaus, Germany   "Scarred"
  Evirgen Mustafa, Cyprus   "Bodyguard"
  Naing Win Tun, Myanmar   "Row of Buddhist novice monks"
  Lee Hengki, Indonesia   "Sustain"
GRADAC PGI Honorable mention
  Huang Mei Feng, Taiwan   "lead generals"
  Sinha Barun, India   "Communal bathing"
  Anisimov Sergey, Russian Federation   "Masha 5"
  Schwinges Klaus, Germany   "Manga-Girl"
  Kazepidis Vasilis, Greece   "Chestnut feast in Pelion 02"
  Li Ming, China   "Muslim juveniles"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Peks Heinz, Germany   "Heilige Badende"
  Stuppazzoni Paolo, Italy   "body in passerella"
  Jeong Taeyoung, South Korea   "Body painting"
  Xu Xiaomei, China   "Beautiful mother"
  Cheang Sherman, Macau   "Drawing My Net"
  Wong Loretta Yat, Hong Kong   "Traditional Teahouse4"
PC PERASTO Praise
  Oeyen Roger , Belgium   "Mijn opa"
  Jensen Roland, Denmark   "Frida862"
  Aljabri Mahmood, Oman   "waiting"
  Chang Jen Chieh, Taiwan   "Tiger God"
  Onofras Ionel, Romania   "One man museum"
  Nguyen Minh, USA   "Women"
JURY MEMBER Diploma
  Lukic Vaclav, North Macedonia   "Atmosphere"
  Karaklic Milos, Serbia   "A teo seller"
  Gulec Fatma, Turkey   "ASI"
CHAIRMAN Honorable mention
  Kinnunen Sanna, Finland   "Party of colors"





 
SECTION A OPEN COLOR - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
929 233 50 229 128 42
ARGENTINA
  Schneider Gustavo   "Colombia 4989"
      "Buenos Aires 153"
  Urbaitel Jose Luis   "La chica en el cuadro"
      "Las paisanitas y el gallo"
AUSTRALIA
  Chaitra Marlene   "Up the stairs"
  Moritz Vicki   "Malecon night abstract4"
  Shparberg Felix   "Pears&Walnuts"
  Shu Yao Zu   "Aboriginal"
      "Tidal Purse Seine"
  Stevens Mark   "Lighthouse"
      "Coal Drops"
      "Bloombergs"
  Watson Graeme   "London Eye 2"
BANGLADESH
  Bhuiyan Md Ali Asraf   "Fishing At The Jamuna River"
      "Drying Batik Cloths"
BELGIUM
  Frida Farid   "Myrian dans l escalier"
      "Olga au grenier"
      "Tel Rubens"
  Legrand Jean Luc   "Diagonale au P"
  Michiels Bart   "Last man standing"
      "Lightwaves"
  Rotstein Alain   "Aube sur Het Vinne"
  Simon Claude   "Frozen jets"
  Stalmans Luc   "After the Kings Battle"
      "La Bellezza di un Fiore"
      "Ma Jolie Francaise"
      "The Feather Scarf"
  Van Rompaey Diederik   "Balanced On a Bamboo"
CHINA
  Li Ming   "Riverside quarry"
  Tong Jiangchuan   "dabble 02"
      "Return"
  Wan Yi   "hanging net 15"
      "hawksbill 3"
      "Mining area 8"
  Wang Jianguo   "flamingos under the moonlight"
  Wong Yan   "Jumping"
      "Buying flowers"
  Yang Shenghua   "Rob duck in water"
      "Xiangxi stilted building"
  Ye Wei   "Golden grid world Y02"
      "Dancing in spring W08"
  Yu Jurong   "Women in the desert"
      "Lake kasumigaura 2"
CYPRUS
  Evirgen Mustafa   "Baker Street Station"
      "Breakfast"
      "Road to Station"
  Gregoriou Ricos Andreas   "Rocky Planet"
      "Hiding"
  Hadjipavlou Thanasis   "Flaming"
      "Magnificent"
  Ierides Andreas   "Down the stairs"
  Kyprianou Klea   "Black and White In Motion"
  Pantelis Kranos   "Light within the soul"
      "Moments of flying"
  Ulual Tevfik   "All Alone"
      "Dreamland"
  Yiallouris George   "ANGELINA 14 "
DENMARK
  Godvin Nicolai   "Bella Sky 2"
      "Boxlife"
  Hyldgaard Bjarne   "Jasmine 7336CVT"
      "Angela Sanell 4580CVT"
      "Louisa in black dress 8499CVT"
      "Face away 5966CVT"
  Jensen Roland   "In the Window 875"
      "Spider woman44 "
  Nielsen Arvid   "Nudeart 04"
      "Nudeart 06"
  Suszkiewicz Ole   "Runner and Tree"
      "Mysterious Color"
ENGLAND
  Fry Martin   "Highlight of The Storm "
      "White Light"
  Hayes Beverly   "The Posing Pair"
  Mcdonald Ann   "Golden Light"
  Munday Jim   "Taking a Pounding"
  Oconnell Sue   "Entering the Grand Mosque"
      "Mursi Matriarch"
  Sibley Sue   "Back Wash"
      "Kimmeridge"
  Whitty Chris   "Mel and recorder 13"
FINLAND
  Jortikka Aki Samuli   "Fairytale moment"
      "Flour explosion"
  Kinnunen Sanna   "Kia"
FRANCE
  Anagnostidis Marc   "La Fermette"
      "Plauzat"
      "Lavandes Et Moulin"
  Bertin Jean Claude   "Coiffure Himba"
      "Loup de mer"
  Etienne Anne Marie   "Gone with the wind"
  Faucompre Jean Luc   "Halima"
      "L ascenseur"
      "La traversee de la baie"
GERMANY
  Bruder Ursula   "Circus beauty 1"
  Hank Roland   "Gondola"
      "Mordor"
  Hartmut Makus   "I must go away"
      "Stairwell in Color"
  Kluger Manfred   "flower power-1"
      "dark queen-1"
      "to bathe in light-1"
      "black beauty-1"
  Paul Helmut   "Dune Walk"
  Peks Heinz   "Gesicht4B"
      "Oblatus"
  Reibl Klaus   "Kontrast"
      "Canale"
GREECE
  Skotiniotis Iannis   "Upheaval"
  Vogiatzaki Maria   "Camel man"
      "Preveli walker"
HONG KONG
  Chan Wai Yi Yolenda   "Peep"
  Leung Wing Chung Kenneth   "Fun"
  Li Yat Sang   "DROLL PARADE"
  Yuet Yee Wong   "NET MENDING"
HUNGARY
  Daroczi Csaba   "Air highway"
      "Ice stars on the lake"
  Molnar Laszlo   "Roads"
  Tonomar Monika   "Doors"
      "Fair"
      "Friendship"
      "Late autumn"
INDIA
  Sinha Barun   "Freedom"
INDONESIA
  Lee Hengki   "Somewhere In Time"
ISLE OF MAN
  Schreuder Claire   "Some Assembly Required"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "New Collection"
      "Violoncello"
      "Woman in black "
  Rozman Erik   "Pumpkin Man"
ITALY
  Berni Marco   "Elisa"
  Boddi Simone   "carnevale 87"
      "valencia 1"
      "valencia 35"
  Di Panfilo Vincenzo   "Witch mountain"
  Manetti Angiolo   "Border roads"
      "Colored cubes"
  Meini Fausto   "Only sound of footsteps"
      "Our ways separate here"
  Rubboli Veniero   "Blue window"
      "Old wall"
  Stuppazzoni Paolo   "linda bella linda"
  Testi Bruno   "Landscape 1"
      "Sao Bento"
      "Sulla Spiaggia"
  Tommi Massimo   "Between your Feet"
      "Girl in Red"
  Valdarnini Alvaro   "Baccoleno - Tuscany"
      "Blade of Light"
      "Val d'Orcia - Tuscany"
  Vizzoni Marzio   "MOLDAVIAN"
KUWAIT
  Al Qazwini Bahaadeen   "Fishing in Vietnam"
      "Patterns from top 2"
MACAU
  Leong Im Kai   "snow crane"
      "catch"
      "Head carrying"
MALAYSIA
  Wong Danny Yen Sin   "Red"
      "Yellow City"
MYANMAR
  Naing Win Tun   "Colorful Lotus Fabric"
      "Myanmar Traditional Umbrellas"
      "Leg-Rowing Fishermen at Inle Lake"
      "Colourful Umbrellas"
NETHERLANDS
  Van Der Werf Karine   "Archief"
NORTH MACEDONIA
  Lukic Vaclav   "Lisboa1"
  Maksimovski Gligor   "Schnaps"
      "Vojislav Lukovich"
  Palcheska Anita   "The eye"
  Zdravev Zoran   "Union Top Down"
NORWAY
  Colbensen John   "Airborne dreads"
      "The blessing"
  Synnevaag Roald   "Warzawa 2007"
  Upe Vaage Sandra   "Mischkah"
      "Wings of butterfly"
      "Dance festival 1"
OMAN
  Al Busaidi Samir   "Safah Lank"
      "Traveling By Camels"
  Alfarsi Fatma   "weaitng"
  Aljabri Mahmood   "the beauty girl"
      "Wahiba sand"
      "waiting my sister"
  Aljunibi Turki   "Face from banaras"
      "sado read"
      "The convoy is going"
      "Turtuk girl 1"
POLAND
  Szczytkowski Marek   "MUSICIAN"
  Trylanski Zygmunt   "Breakwater"
REPUBLIC OF IRELAND
  Mulhall Gerard   "Pears"
ROMANIA
  Gabor Ovidiu   "Natalia"
  Major Jeno   "Transylvania"
      "alone"
      "winter story"
  Onofras Ionel   "The Swan"
      "Past tense"
SCOTLAND
  Johnston Eion   "AB en pointe"
      "AB over one"
      "Behind two"
  Mcnairn John   "Artemis Light"
      "Red Velvet Summers"
SERBIA
  Vukicevic Djordje   "Eye"
      "Sword 003"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "Sun Drying the Fish"
SLOVENIA
  Metljak Drago   "The fall in the water 1"
      "The black hole"
  Papic Nevenka   "Rolling hills"
SOUTH KOREA
  Hwang Chae Chun   "Real life and death agony"
SPAIN
  Garcia Redondo Antonio   "Noja"
  Salinas De Anglada Joaquin   "ANABEL 10"
  Viola Figueras Manuel   "El monje"
      "Los Compadres"
      "Aseffa"
      "Adwa"
SWITZERLAND
  Jenzer Urs   "China Reisterassen 2"
      "Africana 1"
TAIWAN
  Chen Potse   "Han Dan B"
  Lee Hsiu Chin   "child labor 05"
  Tzeng Chin Fa   "Finish work"
TURKEY
  Gulec Fatma   "Berguzar"
  Oransay Fatma Selma   "thank god"
  Yasar Canan   "Osman 2019"
      "master of molasses"
USA
  Ho Hung   "FALL AT JAPANESE GARDEN"
  Salim Mohammad Ali   "Paddy Drying"
      "The Shed "
      "Vessel Stairway NYC"
  Zander Doug   "Rainy Night in Chicago"
VIETNAM
  Nguyen Ngoc Binh   "Dream 2"
      "Highland girl"
      "Mother and son 2"
  Nguyen Van Dong   "life on the river"
      "worries"
  Vu Duc Phuong   "Mua Coi"
      "Em Thuong Chi"
WALES
  Thomas Neville   "Llantwit Beach"
 
SECTION B OPEN MONOCHROME - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
862 216 49 211 121 40
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Aranas en formacion"
AUSTRALIA
  Kleindienst Valerie   "Boy Peeping around Corner"
  Moritz Vicki   "Tree on rocks Tasmania"
  Shu Yao Zu   "Horse Rider"
BANGLADESH
  Bhuiyan Md Ali Asraf   "Rice Mill Workers"
BELGIUM
  Cuppens Jos   "India 3044-1"
  Frida Farid   "Departure on a crusade"
      "Faith"
  Legrand Jean Luc   "ML et les cordes 1"
  Michiels Bart   "Looping II"
  Rotstein Alain   "Controle a Mariembourg"
      "Les bergers"
      "Les joueurs"
      "Puissance"
  Simon Claude   "Le nomade"
  Stalmans Luc   "Freckled Inner Thoughts"
      "Sol Omnibus Lucet"
  Van Rompaey Diederik   "Swaying"
CHINA
  An Xiping   "Camel dog1"
      "Camels in teh desert 5"
      "Heydar Aliyev Cente4"
      "Street1"
  Li Ming   "The thinker"
  Tong Jiangchuan   "Boats in the desert 01"
      "Camel shadow"
      "child interest"
  Xu Xiaomei   "The mountains echoed"
  Yang Shenghua   "Horse hoofs flowers"
  Ye Wei   "The vein of the earth Y4"
      "Vast sand sea 01"
      "Love connector 02"
  Yu Jurong   "Life in Daliangshan 3"
      "Spectacular views in Xinjiang 1"
CYPRUS
  Evirgen Mustafa   "Ekmekci"
      "Huzur"
  Gregoriou Ricos Andreas   "Oval"
      "Lady of the dunes"
      "The Sea Cemetary"
  Ierides Andreas   "Man in the fog"
      "Lines"
  Pantelis Kranos   "Mystery world"
      "Mystic"
  Ulual Tevfik   "All Upwards"
      "Village Bread"
  Yiallouris George   "ANNI 12 "
      "MEVLEVI IN TENSION "
      "MATALA OLD MAN "
DENMARK
  Godvin Nicolai   "Birdiecurves"
      "Blue Planet"
      "Going Round"
  Hyldgaard Bjarne   "Stairway from heaven 1610MCT"
      "Standing by the window 1196MCT"
      "Donald 6762MC"
  Jensen Roland   "AB959BW"
      "Faith122BW"
      "Tonnesen506BW"
  Nielsen Arvid   "Leaving Body"
      "Nudeart 07"
  Suszkiewicz Ole   "Foggy Night"
      "New Place"
      "Roof Sport"
      "Girl Upstairs"
ENGLAND
  Adamson David   "Winter Beach, Cromer"
  Bray David   "The Engine Arrangers"
  Fry Martin   "Storm Front"
      "Storm Watchers"
  Gledhill Christopher   "Man with Umbrella Mono"
  Hayes Garry   "Taking the Strain"
  Hill Duncan Sk   "Berlin"
      "Blaydon high jumper"
  Hyett Peter   "Contact"
  Jenkin Barbara   "Flyaway Shawl"
      "Vessel Magic"
  Munday Jim   "Watching the Storm"
  Whitty Chris   "Mel and recorder 52 mono"
      "Mel and recorder mono 2"
  Young Alan   "Maximum Effort"
FINLAND
  Ekstrom Jan   "Mr Sax"
  Jarvinen Simo   "Wet body"
  Jortikka Aki Samuli   "Alina 2"
  Saastamoinen Juha   "Glamour"
FRANCE
  Bertin Jean Claude   "La pause"
  Dumangin Jacky   "Sortie a cheval"
GERMANY
  Ebert Steffen   "Lines Architecture"
      "Interior Design"
  Hank Roland   "Candidplatz"
      "Hau weg den Dreck"
      "Shiraz Gallery"
  Hartmut Makus   "The Sofa"
  Peks Heinz   "Gesicht1_s"
      "Kamal_s"
  Reibl Klaus   "Tom"
  Schwinges Klaus   "Aisha 18"
      "Vorsaison"
GREECE
  Kazepidis Vasilis   "Dervishes 02"
  Vogiatzaki Maria   "Grandpa"
      "Nude portrait"
HONG KONG
  Chan H W   "Waiting for 01"
  Li Yat Sang   "MEMORY"
  Wong Loretta Yat   "Laos15"
      "The jewish community17"
  Yuet Yee Wong   "SLUM BOY"
      "WATCHOUT"
      "TP PEEK"
HUNGARY
  Daroczi Csaba   "Gray cow family"
      "Morning rays"
      "Bunny fight"
  Szalai Attila   "Does not live here"
INDIA
  Sinha Barun   "The Charcoal doigger"
INDONESIA
  Lee Hengki   "Mind Odyssey"
      "Phantom"
      "Reflection"
      "The Voyagers"
ISLE OF MAN
  Schreuder Claire   "Quiet Contemplation"
      "The Miners"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "Flight delay"
  Rozman Erik   "Windows"
      "Lego"
ITALY
  Berni Marco   "Symmetry"
  Bugli Pietro   "Now we are in a cage"
      "Shadows and lights"
      "Doll on the beach"
  Di Panfilo Vincenzo   "Occhi"
  Manetti Angiolo   "Happiness"
  Meini Fausto   "Solitude desire"
  Merello Marco   "Lo Stacco"
  Rubboli Veniero   "Hare Krishna"
  Stuppazzoni Paolo   "arbitro grazia e severita'"
  Testi Bruno   "Fumo in Islanda"
  Vizzoni Marzio   "CHIN WOMAN 20"
      "MOLDAVIAN POPE"
KUWAIT
  Al Qazwini Bahaadeen   "Desert with Camel 2"
      "Camles Contrast in Liwa"
MACAU
  Cheang Sherman   "Tango"
  Leong Im Kai   "Porcelain making"
      "village sight"
MALAYSIA
  Wong Danny Yen Sin   "Body Art"
      "Jump"
      "Knitting Nets"
      "Mother And Son"
NORTH MACEDONIA
  Cholak Mimoza   "Old Bazaar- Skopje"
      "Passing by"
  Maksimovski Gligor   "Keeper"
      "NARKOS"
  Pipileva Marijana   "Reflection"
NORWAY
  Colbensen John   "Run"
      "Sensous moment"
      "The Explorer"
  Synnevaag Roald   "Lonesome in Oslo "
      "Oslo 2020-2"
  Upe Vaage Sandra   "Mischkah with fabric"
  Vestre Monica Elise   "Mother nature"
OMAN
  Al Busaidi Samir   "Camel Lines"
      "Eastern Knights"
  Albusaidi Ahmed   "homeland"
      "tree"
      "a live"
      "desert"
  Aljabri Mahmood   "man from Tag Mahal"
      "thinking"
      "white face"
      "reading Quraan "
  Aljunibi Turki   "Face from banaras bw"
      "On the train BW"
      "Read on the street"
POLAND
  Mozalewski Tadeusz   "Road 4"
  Szczytkowski Marek   "BIKE"
REPUBLIC OF IRELAND
  Mulhall Gerard   "Smiler"
      "Into The Light"
      "Which Face"
ROMANIA
  Gabor Ovidiu   "Mermaid"
  Magdo Istvan   "Gate keepers"
      "Returning home"
  Major Jeno   "graphic"
      "slovenian misty morning"
  Onofras Ionel   "Feeling music"
SCOTLAND
  Johnston Eion   "Desperation one"
  Mcnairn John   "Feel the Dark"
      "Shapes of Katy"
      "Symmetry of Light"
SERBIA
  Vukicevic Djordje   "M"
      "S"
      "Transparent"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "The Holy Man 1"
SLOVAKIA
  Krivak Vladimir   "Tourist"
SLOVENIA
  Metljak Drago   "Viaduct 1"
      "Between the tracks"
  Papic Nevenka   "The tree"
SPAIN
  Gomila Mulet Joan Antoni   "VISIT AT THE MUSEUM"
  Salinas De Anglada Joaquin   "PILAR 8"
  Viola Figueras Manuel   "El Consejo.Bhangesar"
      "La mano del Jefe"
      "El Vaso"
SRI LANKA
  Bandara Pandula   "Hard way living"
SWEDEN
  Friberg Mikaela   "The steps"
      "Little lady"
      "The painting"
TAIWAN
  Chen Potse   "Coal Mine Worker"
      "Lonely Girl Eye Close"
  Huang Mei Feng   "ready to work"
      "miners entertainment"
  Lee Hsiu Chin   "child labor 08"
  Tzeng Chin Fa   "Entering the pit"
      "Cast nets"
      "Shuttle between loops"
TURKEY
  Yasar Canan   "cat"
USA
  Salim Mohammad Ali   "Man with Checker Cap"
VIETNAM
  Nguyen Ngoc Binh   "Drying nets"
  Nguyen Van Dong   "fun with rain"
  Nguyen Duc Tuy   "tam dac"
  Vu Duc Phuong   "Nu Cuoi Viet"
 
SECTION C NATURE - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
744 187 47 186 103 35
AUSTRALIA
  Kleindienst Valerie   "Rosella Eating Grevillea"
  Moritz Vicki   "Twinned damselflies"
  Rowlands David   "Bat Drinking"
  Shparberg Felix   "Flying foxes' family drama"
      "African sunset"
  Shu Yao Zu   "Flying Fox"
      "Red Crowned Cranes"
      "Egret"
BELGIUM
  Frida Farid   "Aurore"
      "Calao Papou"
  Michiels Bart   "Giraffe drinking water"
      "holding ticht"
  Oeyen Roger   "Zeearend2"
      "Tuinslak15"
  Rotstein Alain   "Big bisou"
      "Colibris a contre jour"
  Van Echelpoel Rene   "Bronstig edelhert"
CANADA
  Kwan Phillip   "Great Gray Owl 52"
  Vijayan Thomas   "Birds View"
      "Puma Family"
CHINA
  An Xiping   "FIY OVER2"
      "Hang over the water"
  Li Ming   "Wild yak in the desert"
  Tong Jiangchuan   "hunting 02"
  Wong Yan   "I am here"
      "Gathering"
  Xu Xiaomei   "Proclaim"
      "The grand canyon"
      "Waking up"
  Yang Shenghua   "Happy heaven and earth"
      "Snow field elves"
  Yu Jurong   "tread on flowers"
CYPRUS
  Evirgen Mustafa   "All together"
      "Camouflage"
      "Love is Everywhere"
      "Red Deer"
  Gregoriou Ricos Andreas   "The Prince of the Lake"
  Pantelis Kranos   "Lola"
  Saveriades Alexis   "Synchronized landing"
      "Touching down at sunset"
  Ulual Tevfik   "Silky Withdrawing"
  Yiallouris George   "FLAMINGO DANCE 08 "
DENMARK
  Hyldgaard Bjarne   "Lizard 8688ND"
      "Spider 0843"
  Jensen Roland   "mating dance 1"
      "The secrets of the forest"
ENGLAND
  Bramham Gordon   "Heron Fight7265"
      "Ibis with Snake 6918"
  Burn Richard   "Red Deer Stag"
  Hayes Beverly   "Golden Preying Mantis"
      "Kingfisher Dispute"
  Hayes Garry   "Kingfisher with Minnow"
      "Peacock Tree Frog"
  Hill Duncan Sk   "Coyote howling"
      "Osprey catch"
  Johnson Koshy   "Grey herons squabbling"
      "Grey heron with water snake"
  Mcdonald Ann   "Gannet Returning to Mate"
      "Large White on Thistle Flower"
      "Pelican and Fish"
  Oconnell Sue   "Sambar Deer and Egret"
      "Mother Macaque and Baby"
      "Toco Toucan Brazil"
FINLAND
  Reponen Samuli   "Green is the colour"
FRANCE
  Anagnostidis Marc   "Coenagrion Ornatum"
      "Accouplement Printanier 2"
  Etienne Anne Marie   "Caracal"
GERMANY
  Halvas Nielsen Herdis   "Sleeping high up"
      "We are not small cats"
  Hank Roland   "Fette Beute"
      "Mindful"
      "Schneeeule"
      "Skeptischer Blick"
  Hartmut Makus   "The Eagel"
      "Colors of Nature"
  Hornbostel Hans Peter   "Best Friends"
  Paul Helmut   "Surmounted"
      "Wapitis 2"
  Peks Heinz   "Raupe1"
  Reibl Klaus   "Pelikan"
      "Uhu"
  Schweden Wolfgang   "Erscheinung 1"
  Schwinges Klaus   "Beschuetzt"
      "Besprechung"
      "Delfin 2"
      "Muede"
  Walch Michael   "Alles gute kommt von oben"
GREECE
  Kazepidis Vasilis   "Frogs No 05"
  Skotiniotis Iannis   "Seagull T2"
HONG KONG
  Choy Boo Sum Robert   "Display of Feathers"
  Li Yat Sang   "KINGFISHER"
  Yuet Yee Wong   "A BUG"
      "PLAY WITH MUM"
HUNGARY
  Daroczi Csaba   "The king"
      "War and peace"
  Kranitz Roland   "Against the direction"
      "Dance"
      "fish Destiny"
  Szalai Attila   "Pairs"
INDIA
  Athavale Bhaskar   "Group of Crab Plovers"
      "Gulls in poetic Motion"
  Sinha Barun   "Crock and the bird"
      "Curiosity"
ITALY
  Berni Marco   "Thoughts"
  Fabbri Giovanni   "discussion between greenfinches 7"
      "double grip1"
  Manetti Angiolo   "Lynx walking in the snow"
      "Na Pali coast"
  Meini Fausto   "Flying fights"
      "The lunch"
      "Natural mirror"
  Merello Marco   "Nutrimento D Amore "
      "Vade Retro"
      "Tra gli Spruzzi "
  Nesti Claudio   "Fenicotteri rosa"
  Stuppazzoni Paolo   "sprazzi di sole"
  Testi Bruno   "Natura 1"
      "Iceland 10"
  Tommi Massimo   "Swarm"
      "Nap"
      "Macaone Swallowtail"
  Valdarnini Alvaro   "Tettigonia"
KUWAIT
  Al Qazwini Bahaadeen   "Landscape of Cheetah"
MACAU
  Leong Im Kai   "catch"
      "big migration"
MALAYSIA
  Wong Danny Yen Sin   "Lion In Love"
      "Osprey"
      "Simba Family"
      "Stampede"
MALTA
  Catania Gottfried   "Angry Stare"
      "Two Meerkats"
NORTH MACEDONIA
  Korunoski Dimche   "Peacock"
  Palcheska Anita   "Elf Land"
OMAN
  Al Busaidi Samir   "Alone Tree"
  Aljunibi Turki   "Lonely desert 1"
      "meeting"
      "Milcyway"
REPUBLIC OF IRELAND
  Mulhall Gerard   "Preening"
  Quinn Feargal   "midnight poacher"
      "grey Head"
      "reflection"
ROMANIA
  Magdo Istvan   "Angel Wings"
      "Bird talk"
      "Chip and Dale"
      "Shut your beak"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "Baikal 20"
SCOTLAND
  Mcfadyen Iain   "Cuckoo vs Robin"
SERBIA
  Vukicevic Djordje   "Peacock blue"
SLOVENIA
  Metljak Drago   "Cloud and the tree"
      "The burning forest"
  Papic Nevenka   "When the wind blows"
      "Withered trees"
SOUTH KOREA
  Hwang Chae Chun   "dictyophora indusiata"
SPAIN
  Salinas De Anglada Joaquin   "VUELO DE GAVIOTAS 8"
      "GOTAS DE LLUVIA"
SRI LANKA
  Bandara Pandula   "Its Raining"
SWITZERLAND
  Jenzer Urs   "Alaska Walrosse 2"
      "Basstoelpel 2"
  Marchand Alain   "Bee fly 4"
      "Celadon"
TAIWAN
  Chang Jen Chieh   "Confrontation"
      "feeding 7"
  Chen Potse   "Chameleon Eating bug"
      "Red Eye Tree Frogs"
  Hsieh Liuhsueh   "Kingfisher love story"
      "MiddleAzalea Bird Agent hatching"
  Huang Mei Feng   "snacking"
  Lee Hsiu Chin   "Devour 03"
      "Hold hands 02"
      "Voyeur"
  Tzeng Chin Fa   "Diving fishing II"
TURKEY
  Yasar Canan   "Oranj"
USA
  Boike Margaret   "Milkweed Pod with Seeds"
  Luo Jingru   "YAA"
      "QE HUABIN"
  Nguyen An   "Mono Lake Fall"
  Nguyen Thaiphuc   "Cormorant 1608"
      "Egret 3218"
      "Osprey 5919"
  Salim Mohammad Ali   "Snow Geese Migration"
      "Splashing Flamingo"
VIETNAM
  Bach Ngoc Tu   "CHIM AN QUA ."
      "SAN MOI "
      "DUOI BAT "
  Nguyen Ngoc Huan   "Not nhac tinh yeu"
      "Diem hen tinh yeu"
 
SECTION D PEOPLE - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
760 191 48 192 111 43
ARGENTINA
  Schneider Gustavo   "Ethiopia 2470"
      "Ethiopia 2353"
AUSTRALIA
  English Ian   "Dont mess with me"
  Shu Yao Zu   "Veteran"
  Watson Graeme   "At The Gallery"
      "Teapot Tongue"
BANGLADESH
  Bhuiyan Md Ali Asraf   "Red Chillies Harvesting"
      "Rice Processing"
      "Drying Batik Cloths 2"
BELGIUM
  Cuppens Jos   "India 4843"
      "India 5565"
  Michiels Bart   "The duke I"
  Oeyen Roger   "Zeis haren"
      "Mijn opa"
  Rotstein Alain   "Meditation a Marrakech"
      "La lecture"
      "Big hand"
  Simon Claude   "Coffee Ceremony Ethiopia"
  Van Rompaey Diederik   "How Did I End Up Here"
CANADA
  Kwan Phillip   "On the Phone 11"
CHINA
  An Xiping   "Begging"
      "Sacrifice on water"
      "The woman pushing the baby"
  Li Ming   "Livelihood"
      "Muslim juveniles"
  Wan Yi   "Bath 19"
      "Color bubbles 8"
      "Taoist priest"
  Wong Yan   "Concentration at work"
      "Reading"
  Xu Xiaomei   "Beautiful mother"
      "Gathering moment"
      "World outside"
  Ye Wei   "Looking up to heaven"
  Yu Jurong   "Life in Daliangshan 21"
      "Lijiang River in Guilin 5"
CYPRUS
  Evirgen Mustafa   "Bodyguard"
      "Personable"
  Gregoriou Ricos Andreas   "Dervish on the move"
      "body aspects"
      "The Silent Soul"
  Ierides Andreas   "2 souls"
  Kyprianou Klea   "Dancers In Motion "
  Pantelis Kranos   "Enjoy street band"
      "Time for rest"
  Saveriades Alexis   "Unique forehead"
  Ulual Tevfik   "Chasing The Baloons"
      "Natural Feast"
      "Reading At Book Store"
  Yiallouris George   "HAPPY MOROCCAN "
DENMARK
  Hyldgaard Bjarne   "Claus von Hensen 3313"
      "Edle Dame 9043CVT"
      "Weathered Scotsman 7666CVT"
  Jensen Roland   "Frida862"
      "Maria May"
ENGLAND
  Hayes Beverly   "Gravy Wrestlers"
  Hill Duncan Sk   "Elle"
      "Samburu man"
  Mcdonald Ann   "Contemplating"
      "Not Speaking"
      "The Shopkeeper"
  Oconnell Sue   "Caro Woman and Child"
      "Mursi Woman with Lip Plate"
      "Daffodil Girl"
  Sibley Sue   "Preparing to Leave"
  Whitty Chris   "Engrossed"
      "Street vendor Cusco"
FINLAND
  Ekstrom Jan   "Benjamin"
  Jarvinen Simo   "People in snowstorm"
  Kinnunen Sanna   "Party of colors"
      "Hitomi 1"
FRANCE
  Bertin Jean Claude   "Tristesse"
      "Don Bryant live"
  Etienne Anne Marie   "Campfire under the stars"
  Faucompre Jean Luc   "Au tableau"
      "La maison rouge"
      "Reflet a la fondation"
GERMANY
  Bruder Ursula   "Myanmar tribe 7"
  Halvas Nielsen Herdis   "Kara boys"
      "Mursi woman with big horns"
  Hank Roland   "Heavy Weight"
      "Yes"
  Kluger Manfred   "dinnertime-1"
      "mummy darling-2"
  Peks Heinz   "Heilige Badende"
      "Hochzeitstanz1"
  Reibl Klaus   "Scarred"
      "Worker"
  Schwinges Klaus   "Aby 13"
      "Manga-Girl"
  Walch Michael   "Gerber"
GREECE
  Kazepidis Vasilis   "Chestnut feast in Pelion 02"
  Vogiatzaki Maria   "Beauty"
HONG KONG
  Chan H W   "Himba NA05"
      "Shiofumi 49 Japan"
  Chan Wai Yi Yolenda   "Bangladesh Train Festival"
  Cheung Shiu Sun   "Chinese Old Tea House"
  Wong Loretta Yat   "Traditional Teahouse4"
  Yuet Yee Wong   "WHATS UP"
HUNGARY
  Daroczi Csaba   "Family trip"
  Szalai Attila   "Loretta"
INDIA
  Sinha Barun   "Communal bathing"
INDONESIA
  Lee Hengki   "Sustain"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "By tram in Lisbon"
      "Triple protection"
  Rozman Erik   "Body Image"
      "The Look"
      "Golden"
ITALY
  Boddi Simone   "kauchon 3"
  Di Panfilo Vincenzo   "Different interests"
  Manetti Angiolo   "Inside Fantasyland"
      "Keeping my hat"
      "The anthill"
  Meini Fausto   "Blurred memories"
      "Darkness lady"
      "The sweetness of the eyes"
  Nesti Claudio   "Aspettando mamma"
      "Momenti di studio"
  Rubboli Veniero   "Cooking bread 2"
      "Violin test"
      "Working wall"
  Stuppazzoni Paolo   "body in passerella"
      "body painting e fantasia"
  Vizzoni Marzio   "MOLDAVIAN POPE 2"
KUWAIT
  Al Qazwini Bahaadeen   "2 Motion Of Crows"
      "Blue City Colors 2"
MACAU
  Cheang Sherman   "Drawing My Net"
  Leong Im Kai   "beautiful black woman"
MALAYSIA
  Wong Danny Yen Sin   "Getting Water"
      "Ijtema Prayer"
      "Rakher Upobash"
MALTA
  Catania Gottfried   "People of Burano"
MYANMAR
  Naing Win Tun   "Leg-Rowing Fishermen Weighing the Fish weight"
      "Yaung Pay Suu Village"
      "Row of Buddhist novice monks"
NORTH MACEDONIA
  Cholak Mimoza   "The Reader"
  Lukic Vaclav   "Atmosphere"
  Maksimovski Gligor   "Hipik"
      "Winemaker"
NORWAY
  Colbensen John   "Ratman"
  Synnevaag Roald   "On a bench in Oslo"
      "Next generation"
  Vestre Monica Elise   "Holly"
      "Hurt"
OMAN
  Al Busaidi Samir   "Playing Football"
  Aljabri Mahmood   "man with bounwn hat"
      "waiting"
  Aljunibi Turki   "Face from varanasi"
POLAND
  Trylanski Zygmunt   "Surprised"
REPUBLIC OF IRELAND
  Mulhall Gerard   "Sax"
      "Mourning Time"
ROMANIA
  Magdo Istvan   "Cooking back to back"
      "Fashion"
  Major Jeno   "red apples"
      "Shepherd from Transylvania"
  Onofras Ionel   "Home alone"
      "One man museum"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "Masha 5"
      "Vladik 5"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "Lonely 4"
      "Lonely"
      "Misunderstood"
  Karaklic Milos   "A teo seller"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "Old teahouse pour water"
      "Workers Make Noodles"
SLOVENIA
  Metljak Drago   "In the cafe"
      "Time"
SOUTH KOREA
  Hwang Chae Chun   "summer vacationer"
  Jeong Taeyoung   "Body painting"
SPAIN
  Garcia Redondo Antonio   "Ellas"
  Viola Figueras Manuel   "Ventana a la vida"
      "F.A.O."
      "El rezo matutino"
SRI LANKA
  Bandara Pandula   "Daily Life with Sea"
      "Ladies Corner"
      "Playing Cards"
SWITZERLAND
  Jenzer Urs   "GMA Antigua 12"
TAIWAN
  Chang Jen Chieh   "Tiger God"
  Chen Potse   "coal miner gaze"
      "Holi Festival 3 Friends"
  Huang Mei Feng   "lead generals"
  Tzeng Chin Fa   "Miner pushing coal cart in the rain"
TURKEY
  Gulec Fatma   "ASI"
      "Hint_yagi"
      "Sepetciyim"
  Yasar Canan   "Basket story"
USA
  Nguyen Minh   "Women"
  Salim Mohammad Ali   "Blue Alley"
      "Returning fromBishwa Ijtema "
      "Twin Bike Riders"
VIETNAM
  Vu Duc Phuong   "Chia Se"
WALES
  Thomas Neville   "Railway Children"
Please wait...