Members Area


Email:

Password:
5TH INTERNATIONAL CIRCULAR OF PHOTOGRAPHY

SPRING CLICKS 2022
Salon PERASTO results

 
 
You have to be logged in to see your report card.

Results download:

Catalog

Photo galleries of awarded and accepted photos are available here.
 
FIAP Blue Badge: Chan Ching Ching - Hong Kong
 
SECTION A OPEN COLOR - Awards
FIAP Gold medal
  Kluger Manfred, Germany   "springtime-1"
PSA Gold medal
  Chan Diana, Hong Kong   "Morning Ride"
GRADAC PGI Gold medal
  Webster Jennifer Margaret, England   "Seeing Double kingfisher"
VICTORY P.W. Gold medal
  Ashton Charles, England   "The Forth Man"
PC PERASTO Gold medal
  Chan Ching Ching, Hong Kong   "Spot Of Pureness"
GRADAC PGI Silver medal
  Urbaitel Jose Luis, Argentina   "A upa"
VICTORY P.W. Silver medal
  Somali Chow David, Indonesia   "Southern Region Iceland"
PC PERASTO Silver medal
  Vu Manh Cuong, Vietnam   "SUMMER ON THE LOTUS POND No1"
GRADAC PGI Bronze medal
  Wheeler David, England   "Table Top Pose"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Wu Youlun, Taiwan   "Green cat family A01"
PC PERASTO Bronze medal
  Chan Lai Ling Helena, Hong Kong   "Flying All Over The Sky"
FIAP Honorable mention
  Goldin Leonid , Israel   "Paco Rabanne"
  Kanlioglu Alahattin, Turkey   "lotus renkleri"
PSA Honorable mention
  Das Sharmali, India   "BLUE CITY 1980"
  Van Son Max, Netherlands   "Inner Space"
  De Decker Ivo, Belgium   "stepping kid"
GRADAC PGI Honorable mention
  Byrne Seamus , Republic of Ireland   "Girl with mask "
  Shukla Sanjay Kumar, India   "Winged Beauty"
  Toft Maureen, England   "Kingfisher 34"
  Cavic Slobodan, Serbia   "The weight of life"
  Allard Wendy , England   "Mask in Red"
  Prole Dragan, Bosnia and Herzegovina   "Rafting 8"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Wang Yichi, China   "Gallop"
  Kuczynski Sebastian, Poland   "Mixed forest on winter 2"
  Milovanovic Borislav, Serbia   "Red lake 05"
  Suhardjo Lisdiyanto, Indonesia   "Duo Violist"
  Chen Te Hui, Taiwan   "Temple Fair"
  Salim Mohammad Ali, USA   "Beauty in Red"
PC PERASTO Praise
  Lambropoulou Eva, Greece   "IMPRISONED SPRING"
  Karaklic Milos, Serbia   "Winter idyll"
  Saha Suman, India   "soul artist"
  Roberts Lillian, USA   "Cape Buffalo Bachelor Trio Close"
  Fringeli Niklaus, Switzerland   "Nelly_2"
  Mandal Arindam, India   "LIFE IN A PATTERN"
JURY MEMBER Diploma
  Cufar Aleksander, Slovenia   "A-401BW"
  Vukicevic Djordje, Serbia   "Eye"
  Iglic Edo, Serbia   "Fly to the dreams, far away"
  Aditya Rawisyah , Indonesia   "Scary"
  Nguyendang Hao, Vietnam   "Co ve Van Long"
  Bugli Pietro, Italy   "Venice carnival"
CHAIRMAN Honorable mention
  Wittmer Laszlo, Hungary   "Ajsa"
  Raunio Risto, Finland   "Brown bear smiler"
 
SECTION B OPEN MONOCHROME - Awards
FIAP Gold medal
  Hom Donna, USA   "Tree in Frame"
PSA Gold medal
  Cavic Slobodan, Serbia   "The burden of life"
GRADAC PGI Gold medal
  Mandal Arindam, India   "FREEDOM"
VICTORY P.W. Gold medal
  Chan Ching Ching, Hong Kong   "Paradox"
PC PERASTO Gold medal
  Vu Manh Cuong, Vietnam   "TOGETHER"
GRADAC PGI Silver medal
  Van Son Max, Netherlands   "Sounds of Amsterdam"
VICTORY P.W. Silver medal
  Aditya Rawisyah , Indonesia   "Liberation soul"
PC PERASTO Silver medal
  Jang Henry, USA   "Myanmar Boy"
GRADAC PGI Bronze medal
  Goldin Leonid , Israel   "Adult games"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Iglic Edo, Serbia   "Forgotten charity"
PC PERASTO Bronze medal
  Karaklic Milos, Serbia   "Under the tarp"
FIAP Honorable mention
  Lambropoulou Eva, Greece   "JOURNEY TO LIGHT"
  Kyprianou Klea, Cyprus   "My Newborn Baby"
PSA Honorable mention
  Chan Diana, Hong Kong   "Diligent worker"
  Egerer Monika, Germany   "Pose"
  Suszkiewicz Ole, Denmark   "Balance"
GRADAC PGI Honorable mention
  Chan Lai Ling Helena, Hong Kong   "Happy Sailing"
  Das Sharmali, India   "CRYING 10"
  Gizella Dr Pap, Hungary   "Statue of beauty"
  Kanlioglu Alahattin, Turkey   "melancholy"
  Grzeganek Dawid, Poland   "Fiancee"
  Bushe Catherine, Republic of Ireland   "Back to back "
VICTORY P.W. Honorable mention
  Cufar Aleksander, Slovenia   "Swan-O44"
  Byrne Seamus , Republic of Ireland   "The model "
  Dakovic Svajcer Kornelia, Serbia   "Choir"
  Pantelis Kranos, Cyprus   "Elpida wreck"
  Prole Dragan, Bosnia and Herzegovina   "Cumurana 5"
  Okoniewski Tomasz, Poland   "a couple of years 2"
PC PERASTO Praise
  Tiong Chiong Soon, Malaysia   "Blue Hour Dancing Trees"
  Choy Ivan, Australia   "Lake Summerset Morning Fog"
  Skotiniotis Iannis, Greece   "Leer"
  Chen Te Hui, Taiwan   "Miner"
  Wagner Diana, Chile   "Rock Formations in Argentina"
  Fringeli Niklaus, Switzerland   "Window-4"
JURY MEMBER Diploma
  Au Yeong Tony Chi Keung, Hong Kong   "Dusk Falling"
  Jenkin Barbara, England   "White Roses Miss"
  Di Panfilo Vincenzo, Italy   "The friend"
  Quinn Feargal, Republic of Ireland   "Help"
  Mangeot Christian, France   "Olivia II"
  Ingino Alfredo, Italy   "Ponte Vecchio"
CHAIRMAN Honorable mention
  Wheeler David, England   "Waiting for Friends"
  De Decker Ivo, Belgium   "Hey You"
 
SECTION C NATURE - Awards
FIAP Gold medal
  Bach Ngoc Tu, Vietnam   "HOI TU"
PSA Gold medal
  Chan Ching Ching, Hong Kong   "Feeding In The Rain"
GRADAC PGI Gold medal
  Saxena Sudhir, India   "Red avadavat with nesting material"
VICTORY P.W. Gold medal
  Babubhai Kamdar Jayendra, India   "Penguins on Iceberg Antarctic"
PC PERASTO Gold medal
  Das Sharmali, India   "EGRATE FIGHT"
GRADAC PGI Silver medal
  Chan Lai Ling Helena, Hong Kong   "Heart to Heart"
VICTORY P.W. Silver medal
  Setiadi Ajar, Indonesia   "the long prey"
PC PERASTO Silver medal
  Aditya Rawisyah , Indonesia   "Spora boom 02"
GRADAC PGI Bronze medal
  Chan Diana, Hong Kong   "Mantis and Water-droplets"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Schulz Ruediger, Germany   "Behind the Reeds"
PC PERASTO Bronze medal
  Buijs Leonardus, Belarus   "hert"
FIAP Honorable mention
  Jokinen Juha, Finland   "Bear and Birch"
  Hausdoerfer Frank, Germany   "Clouds over Fitz Roy 26"
PSA Honorable mention
  Hom Donna, USA   "A Happy Fly"
  Polli Alex, Switzerland   "Wood rebirth"
  Moraht Mona, Germany   "faroe islands"
GRADAC PGI Honorable mention
  Van Echelpoel Rene, Belgium   "Brentis Daphne"
  Choy Ivan, Australia   "Colorful Beetle"
  Domenico Scoca, Italy   "In volo"
  Quinn Feargal, Republic of Ireland   "Graceful"
  Jang Henry, USA   "Fogs Covering Yosemite Valley"
  Wagner Diana, Chile   "Salar Andino"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Au Yeong Tony Chi Keung, Hong Kong   "Three Ants And A Berry"
  Gizella Dr Pap, Hungary   "Skedaddle"
  Bruder Ursula, Germany   "Lofoten Aurora 7"
  Cowles Susan, USA   "Male Anna Iron Cross"
  Mandal Arindam, India   "EYE TO EYE"
  Debevec Igor, Slovenia   "Fields and trees III"
PC PERASTO Praise
  Byun Dalyong, South Korea   "Dew and Reflection"
  Jonsson Nina, Norway   "Heron bath"
  Nguyendang Hao, Vietnam   "Dong ca"
  Kiang Chen Hao, Taiwan   "Pair of red-eyed tree frogs"
  Milovanovic Borislav, Serbia   "Little One"
  Prole Dragan, Bosnia and Herzegovina   "Magical nature 13"
JURY MEMBER Diploma
  Cufar Aleksander, Slovenia   "Frog-P1000"
  Simon Claude, Belgium   "Antelopes Marienfluss valley"
  Van Son Max, Netherlands   "Very Curious Fox"
  Cavic Slobodan, Serbia   "Butterfly 2"
  Webster Jennifer Margaret, England   "Grizzly Swimming"
  Egerer Monika, Germany   "In the air"
CHAIRMAN Honorable mention
  Vu Manh Cuong, Vietnam   "FEEDING"
  Sinai Menachem, Israel   "Bee-eater003"
 
SECTION D PEOPLE - Awards
FIAP Gold medal
  Chan Ching Ching, Hong Kong   "Guardian Angel"
PSA Gold medal
  Kluger Manfred, Germany   "peacock dance-10"
GRADAC PGI Gold medal
  Cavic Slobodan, Serbia   "From today to tomorrow 4"
VICTORY P.W. Gold medal
  Chan Lai Ling Helena, Hong Kong   "Hard Life"
PC PERASTO Gold medal
  Iglic Edo, Serbia   "Shocked 1"
GRADAC PGI Silver medal
  Wu Youlun, Taiwan   "carver"
VICTORY P.W. Silver medal
  Wang Yichi, China   "Movies in the countryside"
PC PERASTO Silver medal
  Setiadi Ajar, Indonesia   "waiting for raining"
GRADAC PGI Bronze medal
  Chen Te Hui, Taiwan   "Miner 3"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Shukla Sanjay Kumar, India   "Ignited Soul"
PC PERASTO Bronze medal
  Nguyendang Hao, Vietnam   "Nghi le cuoi cung"
FIAP Honorable mention
  Mandal Arindam, India   "PAINFUL RITUALS"
  Chan Diana, Hong Kong   "Phuket Vegetarian Festival"
PSA Honorable mention
  Chiu Bob, USA   "Ethiopia's tribe20"
  Sinai Menachem, Israel   "The Village Elder"
  Jang Henry, USA   "Road of Umbrella"
GRADAC PGI Honorable mention
  Ahmed Sikder, Bangladesh   "Fishing Away"
  Bugli Pietro, Italy   "Livorno Marathon "
  Karaklic Milos, Serbia   "Herbalist"
  De Decker Ivo, Belgium   "old woman with praying bell"
  Kotsonis Romos, Cyprus   "No spectators"
  Debevec Igor, Slovenia   "Gucci"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Wheeler David, England   "The Trapper"
  Bach Ngoc Tu, Vietnam   "MUA CAY"
  Buijs Leonardus, Belarus   "droevig"
  Ye Danlei, Canada   "Reed dance ceremony1"
  Kanlioglu Alahattin, Turkey   "hayat mutluluktur"
  Salvaterra Alberto, Italy   "Myanmar 07"
PC PERASTO Praise
  Sancandi Ivana, Italy   "Glance"
  Kaufmann Susanne, Germany   "Boys"
  Di Panfilo Vincenzo, Italy   "Young passenger"
  Catania Gottfried, Malta   "People of Burano"
  Okoniewski Tomasz, Poland   "concerned 3"
  Salim Mohammad Ali, USA   "Last Train"
JURY MEMBER Diploma
  Das Sharmali, India   "RICE FIELD 5287"
  Vukicevic Djordje, Serbia   "In the rice field"
  Saha Suman, India   "ganga arati at kashi"
  Kuczynski Sebastian, Poland   "Happy 1"
  Kyprianou Klea, Cyprus   "Peace Not War"
  Prole Dragan, Bosnia and Herzegovina   "Homeless"
CHAIRMAN Honorable mention
  Kozok Corinne, England   "Patience in Naples"
  Lelak Jan, Slovakia   "Inside the ball"





 
SECTION A OPEN COLOR - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
567 142 45 144 86 35
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "A upa"
      "Cabeza abajo"
AUSTRALIA
  Choy Ivan   "Amazing Water Refraction"
  Mahon Sandy   "Two Rock Rise"
  Thompson Paul   "Avatar"
BANGLADESH
  Ahmed Sikder   "Blue Wave "
      "Flowers "
BELGIUM
  De Decker Ivo   "stepping kid"
  Gilliot Michel   "Baie de Somme 1"
      "Chemin de lumiere"
  Simon Claude   "Snowy weather"
  Van Echelpoel Rene   "Melitaea cinxia"
BOSNIA AND HERZEGOVINA
  Prole Dragan   "Rafting 8"
      "Shepherd life 9R"
      "Water Rhapsody"
CHINA
  Wang Yichi   "Gallop"
CYPRUS
  Anastasis Despina   "Stained memories"
  Kotsonis Romos   "Reached the end"
  Kyprianou Klea   "On The Move"
  Pantelis Kranos   "Traffic at work"
DENMARK
  Suszkiewicz Ole   "Cold Day"
ENGLAND
  Allard Wendy   "Emelda"
      "Anna Maria "
      "Mask in Red"
  Ashton Charles   "The Forth Man"
  Jenkin Barbara   "Darkest Mystery"
      "Pink and Pearls"
  Toft Maureen   "Kingfisher 34"
  Webster Jennifer Margaret   "Seeing Double kingfisher"
  Wheeler David   "Table Top Pose"
      "Wood in Spring"
FINLAND
  Jokinen Juha   "Portraiture 10"
  Raunio Risto   "Brown bear smiler"
      "Running Punba"
GERMANY
  Egerer Monika   "Swinging"
      "Old pier"
  Kluger Manfred   "springtime-1"
      "golden girl-2"
  Moraht Mona   "togetherness"
GREECE
  Baladakis George   "nude KalIviani 14"
  Lambropoulou Eva   "IA THIRA"
      "IMPRISONED SPRING"
HONG KONG
  Au Yeong Tony Chi Keung   "Two Brothers"
  Chan Ching Ching   "Blossom Lane"
      "Soft And Passionate"
      "Spot Of Pureness"
      "The Soul Eater"
  Chan Diana   "Three in a Row"
      "Morning Ride"
  Chan Lai Ling Helena   "Black Sheep of The Family"
      "Flying All Over The Sky"
      "Happy Kids"
      "Out of The World"
  Ng Chi Fun Fanny   "Brotherly Fight"
HUNGARY
  Fuleki Laszlo   "Stairs2"
  Molnar Laszlo   "Flying girl"
  Wittmer Laszlo   "Ajsa"
INDIA
  Babubhai Kamdar Jayendra   "South East Greenland Village 4"
  Bhattacharyya Saurabh   "Portrait 11"
  Das Sharmali   "BLUE CITY 1980"
  Mandal Arindam   "COLOURFUL INDIA"
      "LIFE IN A PATTERN"
      "PEACOCK LOOK"
  Saha Suman   "ecstasy and glory"
      "soul artist"
  Saxena Sudhir   "ENJOYING COLORS"
  Shukla Sanjay Kumar   "Winged Beauty"
  Sinha Barun   "Saree Shopping 0186 "
INDONESIA
  Aditya Rawisyah   "Scary"
      "Shadow puppets master"
  Setiadi Ajar   "puppet bratayudha"
  Somali Chow David   "Beautiful Cypress Swamps"
      "Land of beauty"
      "Southern Region Iceland"
  Suhardjo Lisdiyanto   "Bluish Ballerina"
      "Duo Violist"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "Blue day"
      "Coronavirus test"
      "Paco Rabanne"
      "Windows in the yard"
ITALY
  Boddi Simone   "Pienza 43"
  Bugli Pietro   "Venice carnival"
LUXEMBOURG
  Clement Romain   "Under the Bridge"
MALAYSIA
  Tiong Chiong Soon   "Red Ant 02"
MALTA
  Catania Gottfried   "City of Arts and Sciences 6"
NETHERLANDS
  Van Son Max   "Between Two Curves"
      "Inner Space"
NEW ZEALAND
  Weir Rob   "The lost world"
      "Water patterns"
  Wood Philippa   "New York Architecture"
OMAN
  Al Amri Mahmood   "THE TREE REST"
      "the give path"
POLAND
  Kuczynski Sebastian   "Walking in Dolomites 2"
      "Mixed forest on winter 2"
  Okoniewski Tomasz   "Bench 3"
      "morning breath"
      "Kamieniec in the fog 1"
  Wisniewska Halka Kamila   "Breakfast"
      "Angling II"
REPUBLIC OF IRELAND
  Byrne Seamus   "Girl with mask "
      "Princess dream"
      "Natasha at window "
      "Flower crown "
SERBIA
  Cavic Slobodan   "The weight of life"
      "Waiting"
  Iglic Edo   "Dajana 3"
      "Fly to the dreams, far away"
      "Seduction of clowns"
  Karaklic Milos   "A picture of life"
      "Winter idyll"
  Milovanovic Borislav   "Red lake 05"
  Vukicevic Djordje   "Eye"
      "Sword 003"
SLOVAKIA
  Lelak Jan   "Along the wall"
      "Jane in Zilina"
      "Windows symmetry"
SLOVENIA
  Cufar Aleksander   "A-401BW"
  Debevec Igor   "Fiat"
SPAIN
  De La Hoz Gracia   "The necklace"
      "Two rings and one horse"
SWITZERLAND
  Fringeli Niklaus   "Anna"
      "Nelly_2"
  Polli Alex   "The Church"
TAIWAN
  Chen Te Hui   "Motorcycle Racing"
      "Temple Fair"
  Kiang Chen Hao   "cast a net"
      "fish farmer"
  Wu Youlun   "Green cat family A01"
      "show off"
      "wow wow"
TURKEY
  Kanlioglu Alahattin   "lotus renkleri"
      "myanmar110"
USA
  Chiu Bob   "Wheat fields in Spokane4"
  Cowles Susan   "Ellie All In Whites "
  Jang Henry   "Golden Temple"
  Roberts Lillian   "Cape Buffalo Bachelor Trio Close"
  Salim Mohammad Ali   "Beauty in Red"
VIETNAM
  Nguyendang Hao   "Co ve Van Long"
      "Khoi thuoc cung suy tu"
      "Vac go"
  Vu Hai   "Nang som tren doi che Long Coc"
  Vu Manh Cuong   "LIFE ON THE WAVE"
      "AFTERNOON ON THE SEA"
      "SUMMER ON THE LOTUS POND No1"
 
SECTION B OPEN MONOCHROME - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
542 136 44 131 78 34
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Torre y tempanos"
AUSTRALIA
  Choy Ivan   "Lake Summerset Morning Fog"
  Zampaglione Rocco   "Beach hat beauty"
BELGIUM
  De Decker Ivo   "Hey You"
  Gilliot Michel   "Battage en Inde"
BOSNIA AND HERZEGOVINA
  Prole Dragan   "Cumurana 5"
      "The burden of life"
      "Homecoming"
      "As before"
CANADA
  Ye Danlei   "Cubans16"
CHILE
  Wagner Diana   "Epica"
      "Rock Formations in Argentina"
CYPRUS
  Kotsonis Romos   "Steps to the light"
  Kyprianou Klea   "Dervishes 02"
      "My Newborn Baby"
  Pantelis Kranos   "Elpida wreck"
  Stavri Steven   "LILY"
DENMARK
  Suszkiewicz Ole   "Bella Balance Mono"
      "Girl Meeting"
      "Balance"
ENGLAND
  Allard Wendy   "Bronze Skull "
  Ashton Charles   "A Bad Day"
  Jenkin Barbara   "Maiden Bemused"
      "White Roses Miss"
  Wheeler David   "Waiting for Friends"
      "The Engineer"
FINLAND
  Mansson Markku   "Man with face mask B"
  Raunio Risto   "Polar bear kissers"
FRANCE
  Mangeot Christian   "Olivia I"
      "Olivia II"
  Pouillon Sophie   "a la perche"
GERMANY
  Bruder Ursula   "Lost place 1"
  Egerer Monika   "Mira"
      "Pose"
  Kaufmann Susanne   "Saint Malo"
  Moraht Mona   "at the port"
  Schulz Ruediger   "Stylist"
GREECE
  Lambropoulou Eva   "JOURNEY TO LIGHT"
      "FOUR FRIENDS"
  Skotiniotis Iannis   "Leer"
HONG KONG
  Au Yeong Tony Chi Keung   "Dusk Falling"
  Chan Ching Ching   "Paradox"
      "Red Flag"
      "Spy"
  Chan Diana   "Mantis"
      "Diligent worker"
      "Winter Romances"
      "Encounter 1"
  Chan Lai Ling Helena   "Ballet on The Lake"
      "Happy Sailing"
      "Work With Fun"
  Ng Chi Fun Fanny   "Layer after Layer"
      "Mirror Lake in Lofoten"
HUNGARY
  Fuleki Laszlo   "Hopelessness"
  Gizella Dr Pap   "Contours"
      "Statue of beauty"
  Molnar Laszlo   "Dreamer"
  Wittmer Laszlo   "Ajsa with a guitar"
INDIA
  Babubhai Kamdar Jayendra   "Sea gulls on Ice "
  Das Sharmali   "CRYING 10"
      "REVERSE JUMP"
      "TRIDHARA 5786"
  Mandal Arindam   "BRIGHT EYED"
      "FREEDOM"
      "THE ANGRY SAINT"
      "THE SAVIOR"
INDONESIA
  Aditya Rawisyah   "Liberation soul"
  Somali Chow David   "Melasti traditional ceremony in Bali"
      "Sword bridge Iceland"
  Suhardjo Lisdiyanto   "Final Blessing"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "Adult games"
      "Special diet"
  Sinai Menachem   "Ethiopia 004"
      "Despair"
ITALY
  Di Panfilo Vincenzo   "Relax time"
      "The friend"
      "Windows"
  Ingino Alfredo   "Ponte Vecchio"
  Salvaterra Alberto   "Mediopadana 4"
  Sancandi Ivana   "Ty Tao"
LUXEMBOURG
  Clement Romain   "Wheel"
MALAYSIA
  Tiong Chiong Soon   "Blue Hour Dancing Trees"
      "The Little Church"
NETHERLANDS
  Van Son Max   "Sounds of Amsterdam"
      "Complementary"
      "Flowing"
NEW ZEALAND
  Wood Philippa   "Firefighter fun"
NORWAY
  Gudem Roy   "Road To Nowhere"
  Jonsson Nina   "Close friends"
      "Relaxation after a hard day work"
POLAND
  Grzeganek Dawid   "Fiancee"
  Okoniewski Tomasz   "a couple of years 2"
  Wisniewska Halka Kamila   "Warmia Landscape"
REPUBLIC OF IRELAND
  Bushe Catherine   "Back to back "
  Byrne Seamus   "Looking in "
      "The model "
  Quinn Feargal   "Help"
SERBIA
  Cavic Slobodan   "I believe in a better tomorrow"
      "Prayer for the soul"
      "The burden of life"
      "The shepherd 2"
  Dakovic Svajcer Kornelia   "Choir"
  Iglic Edo   "After the race"
      "Forgotten charity"
      "Parallel worlds"
  Karaklic Milos   "Traces and shadows"
      "Under the tarp"
  Vukicevic Djordje   "Bath 003 BW"
SLOVAKIA
  Lelak Jan   "Alone in the ice rink"
SLOVENIA
  Cufar Aleksander   "W-5000"
      "Swan-O44"
SWITZERLAND
  Fringeli Niklaus   "Window"
      "Window-4"
TAIWAN
  Chen Te Hui   "Look Drooling"
      "Miner"
  Kiang Chen Hao   "farmer on the hill"
TURKEY
  Kanlioglu Alahattin   "brokken mirror"
      "melancholy"
      "myanmar119"
      "myanmar220"
USA
  Cowles Susan   "Pausing On Spiral Staircase"
  Hom Donna   "Sand Picture"
      "Tree in Frame"
  Jang Henry   "A Tibetan Girl in Seda_17121"
      "Myanmar Boy"
      "Reflection Canyon_2"
  Salim Mohammad Ali   "Bakarkhani Maker"
      "Shining Through Tops "
      "White Veil-1555 "
VIETNAM
  Vu Hai   "Troi may non nuoc Cao Bang"
  Vu Manh Cuong   "TOGETHER"
 
SECTION C NATURE - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
480 121 40 122 72 32
AUSTRALIA
  Choy Ivan   "Colorful Beetle"
BELARUS
  Buijs Leonardus   "hert"
BELGIUM
  De Decker Ivo   "Elk bull"
      "Hungry chick"
  Simon Claude   "Antelopes Marienfluss valley"
  Van Echelpoel Rene   "Brentis Daphne"
      "Koninginnepage"
BOSNIA AND HERZEGOVINA
  Prole Dragan   "A magical morning"
      "Magical nature 13"
CHILE
  Wagner Diana   "Salar Andino"
CYPRUS
  Anastasis Despina   "Dawn in Glencoe"
  Konstantinou Acheriotis Christos   "Red figther "
  Pantelis Kranos   "Eyes contact"
ENGLAND
  Allard Wendy   "Frog Peeping "
  Ashton Charles   "Kestral"
  Webster Jennifer Margaret   "Female Juvenile Grizzly Finland"
      "Grizzly Swimming"
FINLAND
  Jokinen Juha   "Bear 11"
      "Bear and Birch"
      "Bear family"
      "Big Bear"
FRANCE
  Soury Marc   "Ascension"
GERMANY
  Bruder Ursula   "Lofoten Aurora 7"
      "Lofoten Winter Colours 1"
  Egerer Monika   "In the air"
  Hausdoerfer Frank   "Clouds over Fitz Roy 26"
  Kaufmann Susanne   "Bockkaefer"
      "Rosenkaefer"
  Moraht Mona   "faroe islands"
      "headland"
      "ground squirrel"
  Schulz Ruediger   "Behind the Reeds"
      "Jump High"
GREECE
  Skotiniotis Iannis   "Two pelicans"
HONG KONG
  Au Yeong Tony Chi Keung   "Three Ants And A Berry"
  Chan Ching Ching   "Feeding In The Rain"
      "Halieutic"
      "The Guide 002"
  Chan Diana   "Me First"
      "Mantis and Water-droplets"
      "Bingo 2"
      "Meeting in the Rain"
  Chan Lai Ling Helena   "Heart to Heart"
      "I Will FollowYou 02"
  Choi Chi Kun   "Food Hunting in dark"
HUNGARY
  Gizella Dr Pap   "Skedaddle"
  Jerszi Gabriella   "Living in the net"
INDIA
  Babubhai Kamdar Jayendra   "Awaken Owl"
      "Penguins on Iceberg Antarctic"
      "Romancing Penguins"
  Das Sharmali   "BLACK HEADED IBIS WITH FROG 0036"
      "EGRATE FIGHT"
  Mandal Arindam   "EYE TO EYE"
      "MOTHERCARE 1"
  Saxena Sudhir   "Gr Barbet n Striated laughingthrush"
      "Red avadavat with nesting material"
  Shukla Sanjay Kumar   "Reflection in the night"
  Sk Balachandder   "RED ANTS"
INDONESIA
  Aditya Rawisyah   "Interaction"
      "Spora boom 02"
  Setiadi Ajar   "Seriwang Bird 1"
      "the long prey"
  Somali Chow David   "Double diamons"
  Suhardjo Lisdiyanto   "KF catching Lobster"
      "KF Catching the Frog"
ISRAEL
  Sinai Menachem   "Bee-eater003"
ITALY
  Domenico Scoca   "In volo"
      "Ora dorata"
      "volo sull'acqua"
  Sancandi Ivana   "Contrast"
      "Shades of ice"
LUXEMBOURG
  Clement Romain   "Hedwig"
  Hinger Josy   "Mum and me"
NETHERLANDS
  Van Son Max   "Just Before Sunset"
      "Very Curious Fox"
NORWAY
  Jonsson Nina   "The gift"
      "Heron bath"
      "Gannet"
OMAN
  Al Amri Mahmood   "first light "
POLAND
  Okoniewski Tomasz   "in the golden morning 6"
      "kiddy"
  Wisniewska Halka Kamila   "The Butterfly"
REPUBLIC OF IRELAND
  Quinn Feargal   "Death Grip"
      "Graceful"
SERBIA
  Cavic Slobodan   "Butterfly 2"
      "Struggle for survival 2"
  Milovanovic Borislav   "Little One"
SLOVENIA
  Cufar Aleksander   "Frog-P1000"
      "Frog-1"
  Debevec Igor   "Fields and trees III"
      "Vestra"
SOUTH KOREA
  Byun Dalyong   "Dew and Reflection"
SWEDEN
  Hansson Lars Hakan   "N Red deer 3546"
SWITZERLAND
  Jenzer Urs   "Okavango 3 123"
      "Basstoelpel 15"
  Polli Alex   "Wood rebirth"
      "The first light"
      "Autumn flames"
TAIWAN
  Kiang Chen Hao   "battle"
      "Pair of red-eyed tree frogs"
      "produce larvae"
  Wu Youlun   "dark hole family"
      "fight"
TURKEY
  Kanlioglu Alahattin   "snake"
USA
  Akhter Rowshan   "Dancing Jellies"
  Cowles Susan   "Male Anna Iron Cross"
  Fischer Jie   "The frozen world16"
      "Wildebeest migration7"
  Hom Donna   "A Happy Fly"
  Jang Henry   "Fly Together 2171"
      "Fogs Covering Yosemite Valley"
  Nguyen Minh   "Horseshoe Bend"
  Roberts Lillian   "Coqui Franklin Calling In Grass"
VIETNAM
  Bach Ngoc Tu   "SAN MOI "
      "CHIM AN QUA"
      "HOI TU"
  Nguyendang Hao   "An la"
      "Dong ca"
      "Gap o Van Long"
  Vu Hai   "Cu chop moi "
      "Ran xanh bat moi"
  Vu Manh Cuong   "FEEDING"
 
SECTION D PEOPLE - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
482 122 42 121 69 30
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Salud"
AUSTRALIA
  Choy Ivan   "Celebrate In Jubilence"
  Moritz Vicki   "Anzac day Marysville"
BANGLADESH
  Ahmed Sikder   "I did not cause my suffering but did you"
      "We play we work "
      "Fishing Away"
BELARUS
  Buijs Leonardus   "droevig"
BELGIUM
  De Decker Ivo   "sad tharu woman"
      "Smoking woman"
      "old woman with praying bell"
  Gilliot Michel   "Les 3 rajputs"
  Simon Claude   "Himbas morning first job"
BOSNIA AND HERZEGOVINA
  Prole Dragan   "Homeless"
CANADA
  Ye Danlei   "Central Asian children1"
      "Reed dance ceremony1"
CHINA
  Wang Yichi   "Childhood memory"
      "Get married"
      "Movies in the countryside"
      "No resistance in the wind and snow"
CYPRUS
  Anastasis Despina   "Some small change"
  Konstantinou Acheriotis Christos   "Oikoumenikotita"
  Kotsonis Romos   "No spectators"
  Kyprianou Klea   "Martina"
      "Peace Not War"
ENGLAND
  Allard Wendy   "Fading Memories "
  Ashton Charles   "Shanka The Weaver"
  Kozok Corinne   "Patience in Naples"
  Toft Maureen   "Man at Work"
      "Shyla"
  Wheeler David   "Wild West Musicians"
      "The Trapper"
      "Watching Over Him"
      "His Lordship"
FRANCE
  Juillerat Catherine   "The girl with a hat"
GERMANY
  Bruder Ursula   "music 1"
  Kaufmann Susanne   "Boys"
  Kluger Manfred   "capture the moment-1"
      "peacock dance-10"
  Moraht Mona   "bohemian"
  Schulz Ruediger   "Martin"
GREECE
  Lambropoulou Eva   "DARK CROSSING"
HONG KONG
  Au Yeong Tony Chi Keung   "A Young Hunter"
  Chan Ching Ching   "Dull Day"
      "Eternal Tunnel"
      "Guardian Angel"
      "Smoke Of Vicissitudes"
  Chan Diana   "Phuket Vegetarian Festival"
      "Happy Diao Sheep 1"
      "Hard work"
      "Woman in Net"
  Chan Lai Ling Helena   "Enjoy at Sunset"
      "Hard Life"
      "Shaving"
      "Source of Joy"
  Choi Chi Kun   "Amazing Dancer"
      "Dancing in the dark light"
HUNGARY
  Molnar Laszlo   "Maternal look"
INDIA
  Das Sharmali   "LADY BRICK CARRIER"
      "PEOPLE BRICK CARRIER 5263"
      "RICE FIELD 5287"
      "VILLAGE LIFE OF ORCHHA"
  Mandal Arindam   "MORNING IN VARANASI"
      "PAINFUL RITUALS"
      "RHYTHM AND PATTERN"
  Saha Suman   "ganga arati at kashi"
  Shukla Sanjay Kumar   "Ignited Soul"
      "Naga Saints"
  Sinha Barun   "Musicians 3238"
INDONESIA
  Aditya Rawisyah   "Traditional market"
      "Learning from the master"
  Setiadi Ajar   "Splash Woman"
      "waiting for raining"
ISRAEL
  Sinai Menachem   "Kachkar002"
      "The Village Elder"
      "Mea Shearim"
ITALY
  Bugli Pietro   "Livorno Marathon "
  Di Panfilo Vincenzo   "Young passenger"
  Ingino Alfredo   "Murales_7"
  Salvaterra Alberto   "Myanmar 07"
  Sancandi Ivana   "Glance"
MALTA
  Catania Gottfried   "People of Burano"
      "Balcony Cleaner"
      "War Veteran"
NEW ZEALAND
  Wood Philippa   "Bubble artist"
POLAND
  Kuczynski Sebastian   "Live 1"
      "Happy 1"
  Okoniewski Tomasz   "Tomasz 7"
      "concerned 3"
SERBIA
  Cavic Slobodan   "Life in a village 3"
      "From today to tomorrow 4"
  Iglic Edo   "Love is"
      "New York Times in Belgrade 1"
      "Waiting for a train"
      "Shocked 1"
  Karaklic Milos   "Herbalist"
  Vukicevic Djordje   "Covid 19 Haircut - Self portrait"
      "In the rice field"
SLOVAKIA
  Lelak Jan   "Inside the ball"
SLOVENIA
  Debevec Igor   "Gucci"
SWEDEN
  Hansson Lars Hakan   "Greasers"
TAIWAN
  Chen Te Hui   "Miner 2"
      "Miner 4"
      "Miner 3"
  Wu Youlun   "carver"
      "smoked dried fish A03"
      "extreme sportsman"
TURKEY
  Kanlioglu Alahattin   "hayat mutluluktur"
USA
  Chiu Bob   "Ethiopia's tribe20"
      "Wresting pits in India4"
  Cowles Susan   "Father John Sister Emily"
  Fischer Jie   "Banquet in India"
  Jang Henry   "Road of Umbrella"
      "Spectacular Falls"
      "Walking on the Waves_1481"
  Salim Mohammad Ali   "Last Train"
VIETNAM
  Bach Ngoc Tu   "YEN TU TRONG SUONG"
      "MUA CAY"
  Nguyendang Hao   "Gap o cho vung cao"
      "Nghi le cuoi cung"
  Vu Hai   "Xay dung ban tai dinh cu "
  Vu Manh Cuong   "WAY BACK 2"
Please wait...