Members Area


Email:

Password:
To see results from other exhibitions please follow the links below:

8th International Salon Of Photography "CACAK 2018"
2nd International Salon Of Photography "CITADELA 2018"
4th International Salon Of Photography "GRADAC 2018"
7th International Salon Of Photography "CACAK 2017"
1st International Salon Of Photography "CITADELA 2017"
2nd International Salon Of Photography "PERASTO 2017"
1st International Salon Of Photography "Tramontana 2016"
1st International Salon Of Photography "Perasto 2016"

 

2ND INTERNATIONAL SALON OF PHOTOGRAPHY

CITADELA 2018

 
You have to be logged in to see your report card.

Results download:

Catalog

Photo gallery of awarded photos is available here.
 
FIAP Blue Badge: Xiaoxi Liao - China
 
SECTION A OPEN COLOR - Awards
FIAP Gold medal
  Liao Xiaoxi, China   "Brothers"
PSA Gold medal
  Aczel Peter, Hungary   "Baroque"
GRADAC PGI Gold medal
  Voncina Anuska, Slovenia   "Sea poetry"
VICTORY P.W. Gold medal
  Zhu Hanju, China   "Teenage dream2"
PC PERASTO Gold medal
  Favero Adriano, Italy   "Attack"
PSA Silver medal
  Bhattacharyya Suman, India   "locked inside"
GRADAC PGI Silver medal
  Tang Kai Lon, Macau   "Boxing 61"
VICTORY P.W. Silver medal
  Okoniewski Tomasz, Poland   "come out in the wash"
PC PERASTO Silver medal
  Lopez Cepero Mateos Manuel, Spain   "BROKEN DREAMS"
PSA Bronze medal
  Moyes David, Scotland   "Going home"
GRADAC PGI Bronze medal
  Jerlemar Nils Erik, Sweden   "Towards Green Light"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Lybaert Daniel, Netherlands   "Winters tafereel"
PC PERASTO Bronze medal
  Maung Thi Ha , Myanmar   "SPEAK QUIETLY"
FIAP Honorable mention
  Baroni Pierfrancesco, Italy   "Bearded man"
  Murray Eileen, UK   "Eden"
  Chang Chu Chin, Taiwan   "Oblique Light"
PSA Honorable mention
  Chang Gwo Long, Taiwan   "Sinerely"
  Novikov Vitaliy, Russia   "In the ranks"
  Hyldgaard Bjarne, Denmark   "Fawnya 2442CVT"
  Smith Judy, England   "I Can't Get Down"
  Pillik Manfred, Austria   "Es spritzt"
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "Sami"
GRADAC PGI Honorable mention
  Stan Valentina, Romania   "Goldsmiths Square"
  Ghosh Chandan Kanti, India   "KUSTI 8032"
  Pham Huy Trung, Vietnam   "Fishing 2"
  Halbach Willem, Netherlands   "Between concrete"
  Ng Kiah Hwa, Malaysia   "Teacher And Students"
  Dittus Nicole, Germany   "Golden Queen"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Legrand Jean Luc, Belgium   "Mary statue"
  Eric Chew, Malaysia   "children in frame"
  Leandro Serrano Luis, Spain   "Reflexes"
  Mondal Kalyan , India   "CHAMPIONS"
  Bleyen Livinus, Belgium   "Herding Horses"
  Cashell Graham, Ireland   "Exasperated Lulu"
PC PERASTO Praise
  Tan Lee Eng, Singapore   "Collecting Salt"
  Filiaggi Nadia, Australia   "The Reflection"
  Al Hammad Zakaria, Saudi Arabia   "The Shepherd"
  Kojadinovic Goran, Serbia   "Rainy day"
  Kotelawala Sameera, Sri Lanka   "Man Power"
  Suszkiewicz Ole, Denmark   "Blue Hour"
CHAIRMAN Honorable mention
  Sitnikov Stanislav, Russia   "Silhouette on orange"
JURY MEMBER Diploma
  Conroy Derville, Ireland   "Triangle"
  Millin Robert, England   "No Escape"
  Mominski Miroslav, Bulgaria   "spring"
 
SECTION B NATURE - Awards
FIAP Gold medal
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "Desert Lines "
PSA Gold medal
  Chang Gwo Long, Taiwan   "Remedial"
GRADAC PGI Gold medal
  Kuo Kung Ko, Taiwan   "maternal love "
VICTORY P.W. Gold medal
  Liao Xiaoxi, China   "Families"
PC PERASTO Gold medal
  Devine Bob, UK   "great grey owl lands at dusk"
PSA Silver medal
  Chan H W, Hong Kong   "Brown bear 1_Alaska"
GRADAC PGI Silver medal
  Lybaert Daniel, Netherlands   "Verveling in ZwW"
VICTORY P.W. Silver medal
  Chen Chidi, Taiwan   "The Monkey Family"
PC PERASTO Silver medal
  Rizzato Pierluigi, Italy   "Jump fight"
PSA Bronze medal
  Evans Tommy, Wales   "Great white landing in the reeds"
GRADAC PGI Bronze medal
  Schmidt Kruno, Germany   "The Pair"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Tzeng Hsueh Liang, Taiwan   "Fighting"
PC PERASTO Bronze medal
  Millin Robert, England   "Dalmation Pelican Landing"
FIAP Honorable mention
  Novikov Vitaliy, Russia   "Parallels"
  Urel Cigdem, Turkey   "sari"
  Tang Chan Seng, Macau   "Catching the Snake 15"
PSA Honorable mention
  Das Anuruddha, India   "Lovemaking"
  Vijayan Thomas, Canada   "Lucky Day"
  Jensen Roland, Denmark   "Mating season"
  Leung Wing Chung Kenneth, Hong Kong   "Two plus two BW"
  Libby Jayne, UK   "Best Friends"
  Koh Yeokkian, Malaysia   "Love of robber fly 13"
GRADAC PGI Honorable mention
  Schrittwieser Johann, Austria   "good Landing"
  Kristensen Jorgen, Denmark   "Squirrel 7"
  Maina Andrea, Italy   "Cross kiss"
  Simon Claude, Belgium   "Sea lions Cape Cross"
  Sham Lai Sing, Hong Kong   "red eye frog 01"
  Crook Sandra, UK   "Tiger Leg Duo"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Wee Kee Edwin Ong, Malaysia   "Wild Horses"
  C R Sathyanarayana, India   "CHEETAH HUNT"
  Terrance Bill, Scotland   "Leaping Red Squirrel"
  Champenois Jacky, France   "Calopteryx 4"
  Bollenbacher Guenter, Germany   "green snake"
  Borko Ivo, Slovenia   "Dead guard"
PC PERASTO Praise
  Bishayee Prabir, India   "Oriental Darter"
  Horvath Imre, Hungary   "Panic"
  Dimke Sandy, USA   "Huspah Reflections"
  Merello Marco, Italy   "Tenerezza Riflessa"
  Guerra Edilene, Brazil   "Toco"
  Pillik Manfred, Austria   "Zwei Feuerquallen"
CHAIRMAN Honorable mention
  Evans Vanessa, Australia   "Two Swallows"
JURY MEMBER Diploma
  Kiss Imre, Hungary   "Serenade"
  Teo Chin Leong, Singapore   "Fear Macaques Colour"
  Yong Robin, Australia   "Two Frogs Together"
 
SECTION C OPEN MONOCHROME - Awards
FIAP Gold medal
  Peks Heinz, Germany   "Ashwinkumar_s"
PSA Gold medal
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "Take Me Home Bw"
GRADAC PGI Gold medal
  Mondal Kalyan , India   "UNCONDITIONAL LOVE"
VICTORY P.W. Gold medal
  Pillik Manfred, Austria   "Graetschwinkelstuetz"
PC PERASTO Gold medal
  Terrance Bill, Scotland   "Uphill Run"
PSA Silver medal
  Jafarov Ilgar, Azerbaijan   "Unusual leap M"
GRADAC PGI Silver medal
  Eric Chew, Malaysia   "surfing "
VICTORY P.W. Silver medal
  Hyldgaard Bjarne, Denmark   "Stairway from heaven 1610MCT"
PC PERASTO Silver medal
  Chang Fukai, Taiwan   "Incense Maker4"
PSA Bronze medal
  Liao Xiaoxi, China   "Depend On Each Other_BW"
GRADAC PGI Bronze medal
  Chang Gwo Long, Taiwan   "smile"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Favero Adriano, Italy   "Winning and losing"
PC PERASTO Bronze medal
  Tang Kai Lon, Macau   "Break Through 11"
FIAP Honorable mention
  Strapec Michael, Ireland   "See you in heaven"
  An Xiping, China   "MERCEDES"
  Korenchuk Valery, Kazakhstan   "Portrait with shadow"
PSA Honorable mention
  Basak Abhishek, India   "HANDS OF FREEDOM"
  Boyle Judy, Ireland   "just playing"
  Guley Emel, Turkey   "Freedom"
  Lopez Cepero Mateos Manuel, Spain   "STEPS"
  Yan Bin, China   "The African children9"
  Suszkiewicz Ole, Denmark   "Upstairs 4"
GRADAC PGI Honorable mention
  Rizzato Pierluigi, Italy   "Be careful"
  Juillerat Catherine, France   "Gallop in the water"
  Stock Klaus, Switzerland   "Always fair play"
  Leandro Serrano Luis, Spain   "Pedestrian"
  Maung Thi Ha , Myanmar   "PREPARATION FOR PADDY"
  Rimarevs Viktors, Latvia   "Winter"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Bugli Pietro, Italy   "Dance moments 6"
  Brammall Ray, UK   "Only One Winner"
  Krstic Slobodan, Bosnia and Herzegovina   "Miso"
  Tang Chan Seng, Macau   "Boxing 34"
  Kelly Vincent, Ireland   "The runner"
  Teo Chin Leong, Singapore   "Bajau Family BW 1"
PC PERASTO Praise
  Leung Wing Chung Kenneth, Hong Kong   "Beautiful dance BW"
  Makarov Zinaida, Israel   "Bridge"
  Chan H W, Hong Kong   "Protect with body Bw"
  Stake Jan Thomas, Sweden   "My boy No2"
  Kastner Josef, Austria   "skating"
  Chen Chidi, Taiwan   "Praying"
CHAIRMAN Honorable mention
  Reibl Klaus, Germany   "Ana"
JURY MEMBER Diploma
  Iglic Edo, Serbia   "Silent witness"
  Soares Gomes Roberto, Brazil   "FACES"
  Maltsev Vladimir, Ukraine   "Cleopatra"
 
SECTION D PHOTO TRAVEL - Awards
FIAP Gold medal
  Pustovoy Yury, Russia   "Myanmar"
PSA Gold medal
  Win Wunna, Myanmar   "two ladies praying"
GRADAC PGI Gold medal
  Chan H W, Hong Kong   "Lake Bled_Ljubljana"
VICTORY P.W. Gold medal
  Maung Thi Ha , Myanmar   "PRAYING THE LORD BUDDHA"
PC PERASTO Gold medal
  Basak Abhishek, India   "BOYS IN MATLA RIVER"
PSA Silver medal
  Eric Chew, Malaysia   " childhood fun"
GRADAC PGI Silver medal
  Liao Xiaoxi, China   "Be together 2"
VICTORY P.W. Silver medal
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "Visit To Sultan Qaboos Mosque"
PC PERASTO Silver medal
  Leandro Serrano Luis, Spain   "Venetian mime"
PSA Bronze medal
  Wee Kee Edwin Ong, Malaysia   "Ice Skating"
GRADAC PGI Bronze medal
  Michael Iosif, Cyprus   "Evzones - Presidential Guard"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Yan Bin, China   "Omo River Valley37"
PC PERASTO Bronze medal
  Avlar Nazire, Turkey   "Capadocia"
FIAP Honorable mention
  Conroy Derville, Ireland   "Penguins on Ice 2"
  Yiallouris George, Cyprus   "BELIEF"
  Teo Chin Leong, Singapore   "Children Happy Jump 5"
PSA Honorable mention
  Teuschel Peter, Germany   "Jewish cemetery Prague"
  Tzeng Hsueh Liang, Taiwan   "Go work at rainy morning"
  Milovanovic Borislav, Serbia   "Balooning 3"
  Wan Yi, China   "Call It A Day 10"
  Kotelawala Sameera, Sri Lanka   "The Weird Sisters"
  Murray Eileen, UK   "Signore de Venezia"
GRADAC PGI Honorable mention
  Okoniewski Tomasz, Poland   "Jasmina in the kitchen"
  Al Khadouri Abdullah, Oman   "Dove milan"
  Barbier Gerard, France   "Trois enfants massais"
  An Xiping, China   "SOIP OF LIFE"
  Leung Wing Chung Kenneth, Hong Kong   "Through the net"
  Hadjipavlou Thanasis, Cyprus   "Historical memories"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Rizzato Pierluigi, Italy   "Donga fight n.2"
  Soares Gomes Roberto, Brazil   "THE KISS"
  Shit Sourav, India   "FISHING TIME"
  Fu Kin Keong, Macau   "Village Children"
  Guley Emel, Turkey   "Bloon"
  Xu Yiping, Australia   "camel by the sea"
PC PERASTO Praise
  Nguyen Minh, USA   "Camels"
  Wenda Elzbieta, Poland   "destruction"
  Kasal Bozidar, Croatia   "India"
  Huang Haiyan, China   "The Nenets68"
  Bhattacharyya Suman, India   "rest in kolkata street 1"
  Xiao Jinsheng, China   "Omo River Valley67"
CHAIRMAN Honorable mention
  Gorham Tony, New Zealand   "Macau "
JURY MEMBER Diploma
  Jazic Amy, Croatia   "Street berber"
  Chang Gwo Long, Taiwan   "Morning work"
  Kartsonakis Manolis, Greece   "Charles bridge at dawn"
 
SECTION E WOMAN, MAN & CHILD - Awards
FIAP Gold medal
  Wang Lungtsai, Taiwan   "Aka village19"
PSA Gold medal
  Yong Robin, Australia   "Ethiopian Ladies"
GRADAC PGI Gold medal
  Shit Sourav, India   "FAN OF NEYMAR"
VICTORY P.W. Gold medal
  Basak Abhishek, India   "HELPING HAND"
PC PERASTO Gold medal
  Borko Ivo, Slovenia   "Looks"
PSA Silver medal
  Simon Claude, Belgium   "Child at work"
GRADAC PGI Silver medal
  Wee Kee Edwin Ong, Malaysia   "The Hope of Tomorrow"
VICTORY P.W. Silver medal
  Baroni Pierfrancesco, Italy   "Veterans Day"
PC PERASTO Silver medal
  Pustovoy Yury, Russia   "Kashmir"
PSA Bronze medal
  Nguyen Trung Kien, Vietnam   "Tren lung me"
GRADAC PGI Bronze medal
  Horvath Imre, Hungary   "Contact"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Dittus Nicole, Germany   "Gaia 3"
PC PERASTO Bronze medal
  Ray Chaudhuri Supratim, India   "belpahari life 8"
FIAP Honorable mention
  Boyle Judy, Ireland   "callcutta lady and sons"
  Schweden Wolfgang, Germany   "Der Trapper 1"
  Hyllseth Torhild, Norway   "Meeting point"
PSA Honorable mention
  Chang Fukai, Taiwan   "Coalminer9"
  Bardossi Virgilio, Italy   "Signoria Square"
  Jia Jim, Australia   "Enjoy"
  Leandro Serrano Luis, Spain   "Effort"
  Tang Kai Lon, Macau   "Heavy Tackle 10"
  Goldin Leonid , Israel   "Women's Pain"
GRADAC PGI Honorable mention
  Tang Chan Seng, Macau   "Tackle 3"
  Thomas Bernadette, France   "Les pleureuses"
  Gutteridge Andy, UK   "Flying Peacock"
  Pillik Manfred, Austria   "Uebersprungen"
  Paul Abani, India   "BALANCEING"
  Jortikka Aki Samuli, Finland   "Enrico"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Roberts Gwladys, Wales   "Connie"
  Sanyal Trina , India   "Musical family"
  Cufar Aleksander, Slovenia   "Travel"
  Mominski Miroslav, Bulgaria   "life"
  Schmidt Kruno, Germany   "Engineer"
  Yu Jurong, China   "Life in Daliangshan 22"
PC PERASTO Praise
  Liao Xiaoxi, China   "Sister and Brother_C"
  Eric Chew, Malaysia   "kitty and me"
  Kazepidis Vasilis, Greece   "Stories from red lips No 11"
  Ng Kiah Hwa, Malaysia   "The Pot Lady"
  Long Fengying, China   "Omo River Valley4"
  Ruiz Anibal Ulises, Argentina   "manana fria"
CHAIRMAN Honorable mention
  Chattopadhyay Kalyan, India   "Believe"
JURY MEMBER Diploma
  Leung Wing Chung Kenneth, Hong Kong   "I want to win"
  Reibl Klaus, Germany   "Under Observation"
  Gabriels Sara, Belgium   "Smile"





 
SECTION A OPEN COLOR - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
1165 292 57 358 182 52
ARGENTINA
  Ruiz Anibal Ulises   "beel 04"
AUSTRALIA
  English Ian   "Galahs Kissing"
      "Surfest Competitor"
  Filiaggi Nadia   "The Reflection"
      "Codi Loves Me"
      "Girl on Street"
  Jia Jim   "The game of fierce"
      "Dive roll"
      "The ultimate fighter"
      "Rush hour"
  Lee Grace Can   " I have a candy"
  Xu Yiping   "morning training"
      "a place to live"
      "conquer"
  Yong Robin   "The Bellboy"
      "Flowers of Ethiopia"
AUSTRIA
  Bertok Bela   "Haven"
  Degen Artur   "Dreikampf"
  Kastner Josef   "durch den Wassergraben"
      "geborgen"
  Kolbrich Robert   "Indian Air"
      "splash27"
  Pillik Manfred   "Es spritzt"
      "Fuehrungsarbeit"
      "Impression"
      "Mit Sonnenhut"
AZERBAIJAN
  Jafarov Ilgar   "Scramble and throw"
      "Weightlifter and barbell"
BELGIUM
  Bleyen Livinus   "Herding Horses"
      "Roman Legion"
      "Venice Flooded"
  Ganci Caroline   "Vendredi"
  Legrand Jean Luc   "Mary statue"
      "Dans la spirale"
      "Chic dans la decheance"
  Lemmens Jef   "Silhouette"
BRAZIL
  Soares Gomes Roberto   "BEAUTY"
      "PASSAGEIRA"
      "PORTAL"
BULGARIA
  Mominski Miroslav   "early spring"
      "ice dance"
      "spring"
      "st haralambos"
CANADA
  Chow Kai Hong   "Beautiful Morning"
      "Homeward"
      "Perseverance"
      "Colour and Shine"
  Tam Kam Chiu   "Djokovic 95"
      "Dogsledding"
      "Dragon Boats 182"
  Ye Danlei   "Xiapu13"
CHINA
  Chai Jiajun   "India11"
  Chen Yongen   "Auspicious sign"
      "Dawn"
  Jijun Sun   "Heart is flying"
  Li Ming   "Inside the window 5"
  Liao Xiaoxi   "Tibetan Boys"
      "Brothers"
      "Ethiopic Boy"
      "Daily Life"
  Long Fengying   "bady drawing18"
      "Kingfishers4"
  Luo Yan   "National Train Day 13"
  Wan Yi   "Inside the yard"
  Xiao Jinsheng   "Omo River Valley21"
      "Omo River Valley34"
      "Omo River Valley53"
      "The African children16"
  Yan Bin   "Ethiopia2"
      "Omo River Valley11"
      "Omo River Valley50"
  Yu Jurong   "In Xiapu 1"
      "Pottery burning8"
  Zhang Xiaoqi   "Mandrill14"
      "Snow monkey7"
  Zhu Hanju   "Teenage dream2"
CROATIA
  Jazic Amy   "Festival"
CYPRUS
  Eloud Nassim   "on the bench"
  Michael Iosif   "Summer vibes"
  Yiallouris George   "WAITING FOR THE BOSS"
DENMARK
  Hyldgaard Bjarne   "Fawnya 2442CVT"
      "Gentle 9069CVT"
      "Golden scarf II 1471CT"
  Johansen Danne   "Staring"
  Kristensen Jorgen   "Faith 51"
      "Model N1"
      "The Clown"
  Suszkiewicz Ole   "Metro"
      "Blue Hour"
ENGLAND
  Jenkin Malcolm   "Karla Stare"
      "Reflected Geco 2"
  Knight Jo   "Flower Girl"
      "Raven Tower"
      "Ophelia"
  Martin Kylie Ann   "Civil War Ladies Deep In Thought"
  Millin Robert   "Awakening"
      "Blue Pillars"
      "No Escape"
  Smith Judy   "I Can't Get Down"
  Stone Marie Laure   "Dangerous sport"
FINLAND
  Jortikka Aki Samuli   "Henna"
      "Sly as a fox"
FRANCE
  Barbier Gerard   "Mongo brume"
  Champenois Jacky   "Promenade matinale"
      "Selfie"
  Gaboriau Christine   "Blue wind at night"
      "Envie de vaincre"
      "Poussin 59"
  Thomas Bernadette   "Toutes voiles dehors"
GERMANY
  Dittus Nicole   "Flower Queen"
      "Golden Queen"
  Felgentraeger Thomas   "counting"
  Peks Heinz   "Ein Schluck Wasser"
      "Priester"
  Schmidt Barbara   "above the cloud"
      "just in time"
  Schwinges Klaus   "Kunstradfahren 6"
GREECE
  Kazepidis Vasilis   "Omonia Station"
      "Stories from red lips No 07"
HONG KONG
  Chan H W   "Cast iron wok C1"
      "Flutter 2"
      "Gather to join"
      "Swan 4"
  Leung Cyril Kwok Keung   "Is raining"
  Leung Wing Chung Kenneth   "Ballet dancer"
      "Contend"
      "Virtual"
  Sham Lai Sing   "dancer 43"
      "dancer 44"
  Wong Lorreta Yat   "Akha21"
  Wong Yiu Wah   "Dancing girl 582"
      "Dancing girl 174"
HUNGARY
  Aczel Peter   "Baroque"
      "La Dance"
      "Red Torso"
      "X Factor"
  Dudas Nandor Emil   "Move study 62"
  Horvath Imre   "Dragon fighting"
  Kiss Imre   "Bull"
      "Gabor"
      "Gold"
  Orbok Ildiko   "sunstreet"
INDIA
  Basak Abhishek   "STAND STILL"
      "DREAMY LOOK"
      "SACK PLAYERS"
  Bhattacharyya Suman   "locked inside"
      "our pet III"
  C R Sathyanarayana   "TEA PLANTATION"
      "KEEL BACK TOUCAN"
  Chattopadhyay Kalyan   "Splash"
  Chaudhuri Asim Kumar   "FRIENDS"
  Das Anuruddha   "Potter"
      "One Man Rule"
      "Working Women"
  Das Subrata Kumar   "PORTRAIT IN PINK"
  Dasgupta Dipankar   "Triad"
  Gadodia Sourav   "welcome"
  Ganguly Anirban   "Interaction "
      "Remembrance "
  Ghosh Chandan Kanti   "KUSTI 8032"
      "REFLECTION MONTE 7967"
      "SHAPE 3891"
      "THE DANCERS 3"
  Mondal Kalyan   "CHAMPIONS"
      "FUN PLAY"
      "PEOPLE AT WORK"
      "TOUCH THE SKY"
  Paul Abani   "FRIENDSHIP"
  Ray Chaudhuri Supratim   "innocent Rain Drop"
  Samaddar Asok   "Acrobatic Profession"
      "War Scars"
  Shit Sourav   "HANDS OF HUNGER"
      "MONSOON FUN"
INDONESIA
  Javran Pamela Alexis Callista   "sisters and Violin"
      "Ctaching fish on the river"
IRELAND
  Boyd Cyril   "Drive"
      "Flat Out"
      "Star Maiden"
  Boyle Judy   "sorice"
      "grave times"
  Cashell Graham   "Delivery"
      "Exasperated Lulu"
  Conroy Derville   "Blue"
      "Triangle"
  Doyle Joe   "Fredau Golden"
      "Fredau Deep In Thought"
      "Rachelle In Thought"
  Kennedy Michael Joseph   "Lady of the manor"
  O Shaughnessy Gabriel   "Rapeseed Beauty"
  Strapec Michael   "Terre morte"
      "Nathalie"
ISRAEL
  Basha Rabia   "Firefighting aircraft"
  Goldin Leonid   "Give back"
      "Pink rain"
  Makarov Alexander   "Duet"
      "Triangles"
ITALY
  Bardossi Virgilio   "Maria"
      "Ermellino ed orsacchiotto"
  Baroni Pierfrancesco   "Bearded man"
  Bugli Pietro   "Bicyclette rouge"
  Favero Adriano   "Fly"
      "Attack"
      "Color circle"
      "The red doll"
  Lucera Francesco   "Among flowers field"
  Merello Marco   "Il Dono"
      "Lo Svezzamento"
  Rizzato Pierluigi   "Donga fight n.3"
KAZAKHSTAN
  Korenchuk Valery   "Veteran of Pacific Fleet - 8"
LATVIA
  Rimarevs Viktors   "Window"
      "October"
MACAU
  Fu Kin Keong   "Follow the circle"
      "Kitchen Lovers"
  Tang Chan Seng   "Exciting Rugby Game 22"
      "Colorful Balls 3"
      "Exciting Rugby Game 11"
  Tang Kai Lon   "Boxing 61"
      "Classical Chinese Dance 10"
      "Boxing 71"
      "Boxing Punches 7"
MALAYSIA
  Eric Chew   "children in frame"
      "mannequin world"
      "water polo"
  Koh Yeokkian   "Big catch 3"
      "Couple 935"
      "Tasty"
      "Couple 204"
  Ng Kiah Hwa   "Teacher And Students"
      "The Flowing Green Net II"
      "Colourful Manarola"
      "The Elegant Step"
MYANMAR
  Maung Thi Ha   "STREET FIGHT FRIENDLY"
      "SPEAK QUIETLY"
  Win Wunna   "old man thinking"
      "wishing the best"
NETHERLANDS
  Halbach Willem   "Between concrete"
      "Between steel"
  Lybaert Daniel   "Winters tafereel"
      "Waarschuwing"
      "Groep kuifmakaken 2"
OMAN
  Al Khadouri Abdullah   "direction"
      "yellow"
POLAND
  Okoniewski Tomasz   "come out in the wash"
      "Jasmina 1"
      "bon appetit"
      "Alexander 2"
  Szczytkowski Marek   "MARIAN"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "Golden Path"
      "Sami"
      "Shakur"
ROMANIA
  Major Jeno   "Ancestral"
  Stan Valentina   "Colors in the Rain"
      "Goldsmiths Square"
      "Looking to the Faces"
RUSSIA
  Novikov Vitaliy   "Domes"
      "Faster than the wind"
      "In the ranks"
  Pustovoy Yury   "Lighthouse UK"
      "Patagonia"
  Sitnikov Stanislav   "Silhouette on orange"
      "Cafe dog"
SAUDI ARABIA
  Al Hammad Zakaria   "Monks at the gate"
      "Classroom "
      "Given"
      "The Shepherd"
SCOTLAND
  Moyes David   "Going home"
      "Dawn at Threave"
  Terrance Bill   "Clear Over the Log"
      "Icon Artist"
SERBIA
  Iglic Edo   "Clown 1"
  Kojadinovic Goran   "Rainy day"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "Collecting Salt"
      "Colored Bamboo Basket"
      "In the Rain"
  Teo Chin Leong   "Bajau Kid on Boat"
      "Blue Fishing Nets 3"
      "Salt Making 1"
  Teo Ngee Chye   "Soul Searching"
SLOVENIA
  Borko Ivo   "Dance on the water"
      "Storks 10"
      "Tomb of war victims"
  Cufar Aleksander   "TS-6010"
  Voncina Anuska   "Sea poetry"
      "Siesta"
SOUTH KOREA
  Lee Hak Young   "My way"
SPAIN
  Lara Cordobes Jose   "EL DESVAN DE LA ABUELA"
      "LOS NINOS DE VELAPAL"
  Leandro Serrano Luis   "Reflexes"
      "Eva with veil"
  Lopez Cepero Mateos Manuel   "BROKEN DREAMS"
      "MANOS A LA OBRA"
  Romero Calatayud Manuel   "Atardecer en el templo.jpg"
SRI LANKA
  Kotelawala Sameera   "Man Power"
      "The Hollows"
      "The Straight Path"
SWEDEN
  Grimfoot Mats   "Spines"
  Jerlemar Nils Erik   "Towards Green Light"
  Stake Jan Thomas   "Bongeline 9368"
  Wallberg Allan   " Deer with children"
      " Exciting light in the woods"
SWITZERLAND
  Albrecht Urs   "Learning the alphabet"
TAIWAN
  Chang Chu Chin   "Oblique Light"
      "Melt Into One"
  Chang Gwo Long   "Dawn"
      "Sinerely"
  Chen Chidi   "Faces"
      "Rebirth from the Flame"
  Chiu Chia Hsiang   "Incense maker"
      "General head"
      "rise and dancing girl"
  Kuo Kung Ko   "Grand Canyon Horseshoe Bay Night"
  Lee Chen Shin   "Haitian"
      "firecrackers show "
  Tsai Min Hsiu   "Singing together"
  Tzeng Chin Fa   "Enjoyable dream life_Taichung Opera House bustling crowd walking between real and reflection"
      "Tug of Life_Two trees appearing on the beach at low tide Children are playing tug"
  Tzeng Hsueh Liang   "Watch play "
      "Twilight return"
      "Childhood"
  Wang Lungtsai   "Memorable Childhood7"
  Wang Su Jong   "floating nets cleaning"
      "painting rainbow"
TURKEY
  Avlar Nazire   "Fishermen"
  Guley Emel   "Crescent"
      "Soul"
      "Wheat"
  Yurdaun Mete   "Canes and canoes"
UK
  Brammall Ray   "Day Dreaming"
      "Over The Bar"
  Broli Stefano   "Levriero"
  Duke Michael J   "Birds On A Wire"
  Duncan Valerie   "Derk"
  Dunsdon Rachel   "Icelandic Church"
  Gledhill Christopher   "Gallop through the water"
  Gutteridge Andy   "Bin Dong China"
      "Trio"
      "Warming Down"
  Libby Jayne   "Flamingo Paradise"
      "Caribbean Seas"
      "Turquoise Seas"
  Murray Eileen   "Eden"
      "Natasha in Red"
  Vaines Jonathan   "Alone At The Exhibition"
      "Its A Mans World"
      "Wellcome Staircase"
  Womack Stephen R   "Lady in Red"
UKRAINE
  Maltsev Vladimir   "At the end of the way"
USA
  Nguyen Minh   "Horseshoe Bend"
VIETNAM
  Nguyen Trung Kien   "Cho mua thu hoach moi"
      "Nhung nguoi me hanh phuc"
      "Thang hoa"
  Pham Huy Trung   "Fishing 2"
      "In the salt field"
  Tran Huu Cuong   "maximum effort"
WALES
  Baggett Anthony   "Raging Rhinos"
  Evans Tommy   "Two great crested grebes fighting"
  Lines Ron   "Foundry casting "
      "The harlots child"
 
SECTION B NATURE - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
965 245 57 283 146 47
ARGENTINA
  Ruiz Anibal Ulises   "Alguacil Dorado"
      "Copulando"
      "Bajo la lluvia"
AUSTRALIA
  Day Liane   "Gotya"
      "Fossa up a tree"
  Evans Vanessa   "Grey-headed Flying Fox"
      "Two Swallows"
  Filiaggi Nadia   "Bee in Cactus"
  Hardcastle Jill   "Enchanted Forest Floor"
  Sharples Jan   "Junevile"
  Watson Graeme   "Reflected Australian Pelican 1"
  Yong Robin   "Two Frogs Together"
      "Grenouille"
      "Earless Monitor Lizard"
AUSTRIA
  Bertok Bela   "Bounds"
      "Northern wonder"
  Degen Artur   "Goldenes Wasser"
  Kastner Josef   "Dugon"
      "Mutterliebe"
      "suess"
  Kolbrich Robert   "Wasserfall"
  Peer Albert   "departure 2"
      "Taigabirkenzeisige"
      "Waldohreule"
  Pillik Manfred   "Bissig"
      "Nachwuchs"
      "Sekretaer"
      "Zwei Feuerquallen"
  Schrittwieser Johann   "good Landing"
      "Libellenpaarung"
  Streitfelder Theo   "Frosty"
      "Hallo"
      "Pop Up"
AZERBAIJAN
  Jafarov Ilgar   "Yellow eyes"
BELGIUM
  Bleyen Livinus   "During The Rutting Season"
      "Red Squirrel"
  Gabriels Sara   "Marbled white"
  Legrand Jean Luc   "Poseur"
  Lemmens Jef   "Dark contrast"
      "Rode heidelibel"
  Simon Claude   "Sea lions Cape Cross"
BRAZIL
  Guerra Edilene   "Friends forever"
      "Toco"
  Soares Gomes Roberto   "DESERTO"
      "ALPACA"
      "SANDAFALL"
      "WATERFALL"
CANADA
  Tam Kam Chiu   "Three baby owls"
  Vijayan Thomas   "King Of The Beach"
      "Lucky Day"
      "Ocean Monster"
CHINA
  Li Ming   "Wild flowers and mountains"
  Liao Xiaoxi   "Families"
      "Enjoy the Sunlight"
      "Intimate"
  Long Fengying   "Black-crowned Night Heron1"
      "Little Egret15"
      "White-tailed Eagle9"
  Zhang Xiaoqi   "Mandrill9"
      "Snow monkey23"
CROATIA
  Jazic Amy   "Galeb"
CYPRUS
  Eloud Nassim   "The white orchid"
  Hadjipavlou Thanasis   "Connection"
      "Fly in the sky"
      "Three in a row"
  Michael Iosif   "Make love not war"
  Yiallouris George   "BLACK REFLECTIONS"
DENMARK
  Jensen Roland   "Juvelen 3"
      "Kingfisher_love"
      "Mating season"
  Johansen Danne   "Libellula Fulva on straw"
  Kristensen Jorgen   "Bearded Tit 1"
      "Deer 14"
      "Squirrel 7"
ENGLAND
  Adamson David   "Broad Bodied Chaser"
      "The Food Pass"
  Bramham Gordon   "Wolf Pack 9959"
      "Snow Leopard 3478"
  Fowlie Paul   "On Guard"
      "Stag Night"
  Heaton Beryl   "Four Spotted Chaser"
  Jenkin Barbara   "Borneo Eared Frog Reflection 3"
      "Purple Freesia Frog 4"
      "Red Eyed Frog 11"
  Jenkin Malcolm   "Tiger legged Tree Frog 5"
  Knight Jo   "Fishing On The River"
      "Following Mum"
      "Blossom & Butterfly"
  Martin Kylie Ann   "Common Blue Butterfly 1"
  Millin Robert   "Dalmation Pelican Landing"
      "Great Grey Owl"
      "Peacock Tree Frog Conversation"
      "Peregrine Falcon Eating"
  Smith Judy   "Brown Bears at Play Finland"
  Stone Marie Laure   "Cape buffalos"
      "Fishing in the rain"
      "Vicious battle"
FINLAND
  Taukojarvi Jouko   "Golden Eagle and Hare"
FRANCE
  Anagnostidis Marc   "Femelle Taurica"
      "Accouplemet Bicolore 2"
      "Anthocharis Et Filicaria 3"
  Barbier Gerard   "Aigle qui peche"
      "Hibou a l affut"
  Champenois Jacky   "Calopteryx 4"
  Juillerat Catherine   "Camargue horses"
      "Flying gazelle"
  Thomas Bernadette   "L'equilibriste"
GERMANY
  Bollenbacher Guenter   "green snake"
  Dittus Nicole   "Pinocchio"
      "Treefrog"
  Felgentraeger Thomas   "Landeanflug "
  Peks Heinz   "mein Lux"
  Reibl Klaus   "Joy"
      "The Boss"
      "Uhu"
  Schmidt Kruno   "The Pair"
  Schwinges Klaus   "Libelle 4"
  Walch Michael   "Schrei"
HONG KONG
  Chan H W   "Brown bear 1_Alaska"
      "Polar Bear 16"
      "Snow wild ape 33"
      "Dancing in the snow 3"
  Leung Cyril Kwok Keung   "Baby care"
      "Heavyweight"
  Leung Wing Chung Kenneth   "Catch fish"
      "Egrets Love"
      "Mandrill with infant BW"
      "Two plus two BW"
  Sham Lai Sing   "red eye frog 01"
      "Butterfly love 08"
      "Catch the fish 011"
  Wong Yiu Wah   "Bird 845"
HUNGARY
  Bezdan Jozsef   "Frog_love"
  Horvath Imre   "Panic"
  Kiss Imre   "Butterfly couple"
      "Serenade"
  Maraczi Laszlo   "En garde"
      "Home sweet home"
      "The big fish"
INDIA
  Basak Abhishek   "BLUE TAIL FLY CATCHER"
      "LIZARD "
  Bishayee Prabir   "Oriental Darter"
  C R Sathyanarayana   "CHEETAH HUNT"
      "ORIENTAL DWARF KINGFISHER WITH SKINK"
      "ATTACKING CHEETAHS"
      "HUMMING BIRDS DRAWING NECTAR"
  Chaudhuri Asim Kumar   "Calotes catches a dragon fly 2A"
      "POND HERON CATCHES A FISH"
  Das Anuruddha   "Whose one is bigger"
      "Big-game Hunting"
      "Lovemaking"
  Ghosh Chandan Kanti   "BIRD ICC 3288"
      "NATURE SS 3316"
  Rao Manjunath   "COMMON KINGFISHER LANDING"
      "FEEDING MOUTHFUL"
      "MYNA PLUCKING THE SPOTTED OWLET CHIC"
      "SHIKRA FEEDING2"
  Sanyal Trina   "Dragonfly & droplets"
      "Lady bud"
INDONESIA
  Javran Pamela Alexis Callista   "Bird Feeding 10"
IRELAND
  Cashell Graham   "Papillon VI"
      "Papillon VII"
  Conroy Derville   "Huddle"
  Doyle Joe   "Who Is Watching Who"
      "Kingfisher Ascent 2"
ISRAEL
  Basha Rabia   "Heron bird"
ITALY
  Favero Adriano   "The weaver 1"
      "The weaver 2"
  Lucera Francesco   "Nature"
      "Springboard"
  Maina Andrea   "Cross kiss"
  Merello Marco   "Tenerezza Riflessa"
      "Batti Becchi"
      "Discussioni Animate "
      "Guardami negli Occhi"
  Rizzato Pierluigi   "Jump fight"
      "Lions mating"
LATVIA
  Freimane Eizenija   "Wasp"
MACAU
  Fu Kin Keong   "Peacock in his pride"
      "Sunbird Flying 01"
  Tang Chan Seng   "Catching the Snake 15"
      "Foraging 45"
MALAYSIA
  Koh Yeokkian   "Love of robber fly 13"
      "Delicious 29"
      "Fly mating 2"
  Wee Kee Edwin Ong   "No Man's Land"
      "Wild Horses"
MYANMAR
  Maung Thi Ha   "LOOKING FOR SOMETHING"
      "WAITING FOR SOME FOOD"
  Win Wunna   "spider"
NETHERLANDS
  Lybaert Daniel   "Genegenheid in ZwW"
      "Gorillaportret"
      "Verveling in ZwW"
      "Gierenkop in ZwW"
NORWAY
  Synnevaag Roald   "Atlantic Tern 3"
POLAND
  Trylanski Zygmunt   "Oasis"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "Green Desert"
      "Milky Way Flower"
      "Desert Lines "
      "After The Rain"
ROMANIA
  Major Jeno   "fog assault"
RUSSIA
  Novikov Vitaliy   "Paints of the North"
      "Parallels"
      "The bright colors of the Polar night"
  Pustovoy Yury   "3 hours after birth"
      "5 hours after birth"
      "Dancer"
      "Inseparable"
  Sitnikov Stanislav   "The treee and the bird"
  Suloev Alexey   "Before sunrise"
SCOTLAND
  Moyes David   "Squirrel at Lockerbie"
  Terrance Bill   "Black Grouse Attack"
      "Kingfisher with Minnow"
      "Leaping Red Squirrel"
      "Jumping Squirrel in Snow"
SERBIA
  Iglic Edo   "Dragonfly 4"
      "The black crowned crane 1"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "Hungry Kingfisher"
  Teo Chin Leong   "Fear Macaques Colour"
      "Mummy and Baby Macaques Colour 1"
SLOVENIA
  Borko Ivo   "Dead guard"
  Cufar Aleksander   "Love XXL"
SOUTH AFRICA
  Du Toit Jaco   "Waterbuck Battle"
SPAIN
  Leandro Serrano Luis   "The bee"
      "The ladybug"
      "The watchman"
SWEDEN
  Wallberg Allan   "Flying over the field"
SWITZERLAND
  Jenzer Urs   "Basstoelpel 2"
      "Mohn 2"
      "Eisbaernefamilie 1"
      "Raupe 3"
  Stock Klaus   "Two yellow eyes"
TAIWAN
  Chang Chu Chin   "mother is strong"
  Chang Gwo Long   "Capture"
      "in the love"
      "prey"
      "Remedial"
  Chen Chidi   "The Monkey Family"
  Kuo Kung Ko   "maternal love "
      "Sweet family"
      "We are a family"
  Lee Chen Shin   "Dragon soars"
      "Feeding baby-1"
  Tsai Chinchin   "Fighting"
      "Great prey 1"
      "Peucetis Formossensis"
  Tsai Min Hsiu   "Sharing"
  Tzeng Chin Fa   "Black pillow blue dragonfly brooding.jpg"
  Tzeng Hsueh Liang   "Feeding"
      "Fighting"
      "Fighting 1"
  Wang Su Jong   "catching prey"
TURKEY
  Arman Vacit   "White-tailed_Eagle"
  Avlar Nazire   "The Birth"
      "Trio"
  Guley Emel   "Lotus"
  Urel Cigdem   "sari"
UK
  Brammall Ray   "Bee Eater With Prey"
      "Three Red Back Shrikes"
  Crook Sandra   "Tiger Leg Duo"
  Devine Bob   "cheetah cub helps"
      "lion cub attacks"
      "osprey with fish"
      "great grey owl lands at dusk"
  Duncan Valerie   "Tree Frogs"
      "Lion Advancing bw"
      "Two Mice Climbing Seedheads"
  Gledhill Christopher   "Splash"
      "Angry leopard"
      "Fox on the prowl"
  Goode Nigel   "Otter Swimming"
  Gutteridge Andy   "Owl in Flight"
  Libby Jayne   "Best Friends"
UKRAINE
  Maltsev Vladimir   "For the place in the sun"
      "Loneliness"
USA
  Dimke Sandy   "Huspah Reflections"
  Johnson Norman   "Cubs Following Mom"
      "The Lunge"
      "Two Cubs with Mom"
VIETNAM
  Nguyen Trung Kien   "Huong dong"
      "Viec buoi sang"
WALES
  Baggett Anthony   "Badger Sow & Cubs"
  Evans Tommy   "Great white landing in the reeds"
 
SECTION C OPEN MONOCHROME - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
1140 286 58 340 170 52
ARGENTINA
  Ruiz Anibal Ulises   "Rompiendo nueces"
      "Violinista de Florencia"
AUSTRALIA
  Dean Gordon   "Concentration"
  English Ian   "May Day 2"
  Sharples Jan   "Pigtails"
      "Twinkle and a smile"
  Watson Graeme   "So Many Years"
      "Womens Rugby Union 6"
  Xu Yiping   "spectacular"
      "the bovine temperament3"
  Yong Robin   "Sisters"
      "Kecak Dancing - The Ramayana Monkey Chant"
      "Children of the Khmer Countryside"
AUSTRIA
  Degen Artur   "Luchs"
      "Spitzbub"
  Kastner Josef   "skating"
      "mein Kind"
  Kolbrich Robert   "Affenpaar"
  Peer Albert   "Auditorio de Teneriffa 2 Mc"
  Pillik Manfred   "Der Flicker"
      "Graetschwinkelstuetz"
      "Nasenbohrer"
      "Start"
  Streitfelder Theo   "Gymnastik"
      "Kleiner Fotograf"
AZERBAIJAN
  Jafarov Ilgar   "Jumping on a trampoline"
      "Jumping"
      "Tennis court-2"
      "Unusual leap M"
BELGIUM
  Bleyen Livinus   "Stokksnes Black Beach"
  De Wilde Eddy   "Eolienne et sillons"
  Lemmens Jef   "Harbour"
      "RTS Slalom"
      "Three children"
  Moortgat Wim   "Attick"
  Simon Claude   "Bushman smoking"
      "Very old Bushman mama"
BOSNIA AND HERZEGOVINA
  Krstic Slobodan   "SADNESS1"
      "Nude_4615"
      "NUDE 230"
      "Miso"
BRAZIL
  Soares Gomes Roberto   "FACES"
      "GRID"
      "PERTRANSICAO"
BULGARIA
  Mominski Miroslav   "drummer"
      "graphics"
CANADA
  Chow Kai Hong   "Beach"
      "Innocence"
  Tam Kam Chiu   "Waterloo race"
      "Welland game"
CHINA
  An Xiping   "GALLOPING HORSE 2"
      "GRAZING 3"
      "MERCEDES"
  Chen Yongen   "Field"
  Jijun Sun   "The morning light"
  Li Ming   "Unloading fish 2"
  Liao Xiaoxi   "Camels-BW"
      "Fighting Men"
      "Depend On Each Other_BW"
      "Mother and Son_B"
  Luo Yan   "Daliangshan 34"
      "In India 14"
      "National Train Day 1"
  Wan Yi   "Stay 52"
  Wang Yuhua   "Akha woman2"
  Xiao Jinsheng   "Ethiopia26"
      "Omo River Valley70"
      "Omo River Valley97"
  Xu Xiaomei   "A small workplace"
      "Count me in"
      "Weaving blueprint"
  Yan Bin   "Ethiopia23"
      "Omo River Valley20"
      "The African children9"
  Yan Xingzhi   "Think about"
  Zhang Xiaoqi   "Snow monkey17"
  Zhonglin Huo   "Horse galloping"
  Zhu Hanju   "psychedelia"
      "Quiet back 1"
      "Wonderful beauty1"
CROATIA
  Jazic Amy   "Emotions"
      "Greetings to the sun"
      "In the bar"
CYPRUS
  Eloud Nassim   "romantic couples "
  Michael Iosif   "Pattern"
  Yiallouris George   "ANGELINA 05"
      "SAINT IUDAS 02"
DENMARK
  Hyldgaard Bjarne   "Black beauty 2690MCT"
      "Blowin in the wind 8861MCT"
      "Stairway from heaven 1610MCT"
      "Woman on couch 7101MCT"
  Jensen Roland   "PyramidBW"
  Kristensen Jorgen   "Model N2BW"
  Suszkiewicz Ole   "Maima 5"
      "Tree of Life"
      "Upstairs 4"
ENGLAND
  Adamson David   "Road Block"
  Bramham Gordon   "The Apprentice"
  Fryer Alison J   "Cloud Burst"
  Jenkin Barbara   "Bloom Admiration"
  Knight Jo   "After The Battle"
      "Mongolian Malgai"
      "Waiting For The Rain To Stop"
  Millin Robert   "Emerging"
      "Floored"
      "House of ill Repute"
FINLAND
  Jortikka Aki Samuli   "Ballet"
FRANCE
  Barbier Gerard   "Epervier dans la brume"
  Champenois Jacky   "Isole"
      "Lochan 1"
  Gaboriau Christine   "Repas des vautours"
  Juillerat Catherine   "Daydream"
      "Gallop in the water"
  Thomas Bernadette   "Promenade hivernale"
      "Promenade matinale"
GERMANY
  Dittus Nicole   "Dance of Temptation"
      "Pompeji 2"
      "The last Dance"
  Peks Heinz   "Ashwinkumar_s"
      "der richtige Weg_s"
  Reibl Klaus   "Visitors"
      "Ana"
      "Tunnel"
  Schmidt Kruno   "Waiting"
HONG KONG
  Chan H W   "Protect with body Bw"
      "Cast iron wok M2"
      "Shiofumi 19 Bw_Japan"
  Leung Cyril Kwok Keung   "Cooking"
      "Breakthrough"
      "Playing Skateboard"
  Leung Wing Chung Kenneth   "Beautiful dance BW"
      "Sunrise fishing BW"
  Sham Lai Sing   "dancer 013"
      "dancer 014"
      "dancer 011"
      "dancer 009"
  Wong Lorreta Yat   "Akha woman19"
  Wong Yiu Wah   "Circle game"
HUNGARY
  Aczel Peter   "Parallels"
      "Piers"
  Bezdan Jozsef   "Stairway to heaven"
  Horvath Imre   "Black rock"
      "Critical moment"
  Kiss Imre   "Rodeo"
INDIA
  Bandyopadhyay Sekhar   "CHILDHOOD JOY"
  Basak Abhishek   "FULL OF ACTION"
      "GAZE"
      "HANDS OF FREEDOM"
  Bhattacharyya Suman   "surrogate mother II"
  C R Sathyanarayana   "CARING"
  Chattopadhyay Kalyan   "Ankita"
      "My Friend Angel"
      "The Goat Seller"
  Chaudhuri Asim Kumar   "LOOK"
  Das Anuruddha   "Play of Death"
      "Simple"
      "Moichara"
  Dasgupta Dipankar   "Curves N reverse curves"
  Ganguly Anirban   "Paradise Lost "
  Ghosh Chandan Kanti   "ANNAKUT"
      "SHOOTING BIRD 6781"
  Mondal Kalyan   "CHILDS ROW"
      "RACE OF LIFE"
      "UNCONDITIONAL LOVE"
  Paul Abani   "GEOMATRY"
  Ray Chaudhuri Supratim   "belpahari life 1"
      "innocent Rain Drop 1"
      "varanasi life 1"
  Samaddar Asok   "Natural Game"
      "Peace Heaven"
  Shit Sourav   "AGGRESSIVE LOOK"
      "GOAT AND CHILDREN"
      "NEVER ENDING JOURNEY"
INDONESIA
  Javran Pamela Alexis Callista   "Potraiture of old lady"
IRELAND
  Boyd Cyril   "Going for gold"
      "Bumpy Road"
  Boyle Judy   "scarey sarah"
      "just playing"
  Cashell Graham   "Jump"
      "Piano Girl"
  Conroy Derville   "Urban Explorer"
      "Contradictions"
      "The Tailor"
  Doyle Joe   "Anete Below"
      "Lulu Arched Mono"
      "Zoi The Stare"
  Kelly Vincent   "Ready to serve"
      "The runner"
      "The shoemaker"
  O Shaughnessy Gabriel   "The Contender"
  Strapec Michael   "Trapped in thoughts"
      "rebecca"
      "Nabiha"
      "See you in heaven"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "TEXAS"
  Makarov Alexander   "Black Cats"
  Makarov Zinaida   "Bridge"
ITALY
  Bardossi Virgilio   "Towards the pasture"
      "The artisan"
      "The cow"
  Baroni Pierfrancesco   "Jazz on the street"
  Bugli Pietro   "Dance moments 6"
  Favero Adriano   "Pool side"
      "The equilibrist"
      "The fencers"
      "Winning and losing"
  Guerra Pasquale   "Attrazioni"
      "Faith"
      "Solitaire"
  Lucera Francesco   "Run"
      "Vita notturna"
  Rizzato Pierluigi   "Indonesian children"
      "King in the rain"
      "Be careful"
  Stefanoni Stefano   "nude study 2"
      "velata 2"
KAZAKHSTAN
  Korenchuk Valery   "Portrait with shadow"
LATVIA
  Rimarevs Viktors   "Winter"
LUXEMBOURG
  Daemen Harry   "Heichsprong Tzur"
MACAU
  Fu Kin Keong   "Follow the Mist"
      "Follow my footsteps"
  Tang Chan Seng   "No Escape 9"
      "Dog Racing 21"
      "Tackle 18"
      "Boxing 34"
  Tang Kai Lon   "Boxing Punches 4"
      "Move and Still 14"
      "Break Through 11"
      "Boxing Punches 10"
MALAYSIA
  Eric Chew   "nap"
      "surfing "
  Ng Kiah Hwa   "Nets Weaving IV"
  Wee Kee Edwin Ong   "Facing"
MYANMAR
  Maung Thi Ha   "PREPARATION FOR PADDY"
      "BEYOND THE LINES OF WALL"
      "I AM COMING"
      "WOMEN AND PADDY LAND 2"
  Win Wunna   "lady praying inside cave"
NETHERLANDS
  Lybaert Daniel   "Landschap en fietser in ZwW"
      "Nee Ja Wat in ZwW"
OMAN
  Al Khadouri Abdullah   "drop-off "
POLAND
  Okoniewski Tomasz   "Adas 1"
      "escape"
      "family laundry 2"
  Szczytkowski Marek   "WANDERERS"
  Trylanski Zygmunt   "Redheaded 2"
  Wenda Elzbieta   "black soul"
      "girl with a medallion"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "Mastering Saaf"
      "Long Way"
      "Take Me Home Bw"
      "Lal Khan"
ROMANIA
  Stan Valentina   "Feeling of the City"
RUSSIA
  Pustovoy Yury   "Li River China"
      "The Inhabitants of Twilight"
      "Zigzag"
  Sitnikov Stanislav   "Vatican spiral"
      "two women"
  Suloev Alexey   "Typical landscape of Iceland"
SAUDI ARABIA
  Al Hammad Zakaria   "A smiling look"
      "Sado Leader"
SCOTLAND
  Terrance Bill   "Manuel at Home"
      "Uphill Run"
SERBIA
  Iglic Edo   "Silent witness"
  Kojadinovic Goran   "A winter's tale"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "Fisherwoman Drying Fish BW"
      "Mending Nets BW 3"
      "Women Workers BW"
  Teo Chin Leong   "Bajau Family BW 1"
      "Four Ladies Salt Field BW 1"
      "Sunning Fish BW 2"
      "Two Girls Sand Dune BW 1"
SLOVENIA
  Borko Ivo   "Man with birds"
      "Old woman from Libo"
      "Scythe grinding"
  Cufar Aleksander   "PR-X200"
      "Swan-Z333"
      "A-401BW"
SOUTH KOREA
  Ryu Shin Woo   "Castle in Mist"
      "Woman in Mist"
SPAIN
  Lara Cordobes Jose   "DIA DE PUERTAS ABIERTAS"
      "LA PIRAMIDE"
      "ME VOY"
  Leandro Serrano Luis   "Pedestrian"
      "The batter"
      "The shell"
  Lopez Cepero Mateos Manuel   "ARRASTRANDO SU PASADO"
      "JUNTOS FOREVER"
      "RECUERDOS"
      "STEPS"
SRI LANKA
  Gurusinghe Mohan   "CRAFTSMAN"
      "FEEDING MY PETS"
      "THRILLING"
  Kotelawala Sameera   "Do not Disturb"
      "My Tambourine Master"
      "Reasons to Live"
SWEDEN
  Grimfoot Mats   "Twentysix"
  Stake Jan Thomas   "My boy No2"
  Wallberg Allan   "Resting at the tree"
SWITZERLAND
  Stock Klaus   "Always fair play"
TAIWAN
  Chang Chu Chin   "my own way"
  Chang Fukai   "Incense Maker4"
  Chang Gwo Long   "Desert Camel"
      "smile"
  Chen Chidi   "A Weather-Beaten Woman"
      "Praying"
  Tzeng Hsueh Liang   "Traveler in the desert 1"
      "Picking"
  Wang Su Jong   "gone with the wind"
      "farmers morning work"
      "smoking old man"
TURKEY
  Avlar Nazire   "Melancholy"
      "The Endless"
  Guley Emel   "Freedom"
      "Smile_eyes"
  Urel Cigdem   "mazi"
  Yurdaun Mete   "Convoy in the desert"
UK
  Brammall Ray   "Eyes On The Prize"
      "The Dreamer"
      "Only One Winner"
  Duncan Valerie   "Annas Necklace bw"
      "Racing Quad Bikes bw"
      "Clown at the Faded Circus mono"
  Gutteridge Andy   "Determined"
      "Focussed on Winning"
      "Poppy"
  Libby Jayne   "Sailing into the sunrise"
  Murray Eileen   "Pip"
  Vaines Jonathan   "Sophie"
  Womack Stephen R   "Alien through the Pinhole"
UKRAINE
  Maltsev Vladimir   "Cleopatra"
      "On my street"
      "Remission of a sin"
VIETNAM
  Nguyen Trung Kien   "Song tau"
  Pham Huy Trung   "Buffalos Boys"
      "Home return 1"
      "Passing the sand dune 1"
WALES
  Baggett Anthony   "Red Kite Over Burry Port"
  Lines Ron   "Mummys little darling "
      "The Hypnotist"
 
SECTION D PHOTO TRAVEL - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
1055 266 58 297 165 53
AUSTRALIA
  Day Liane   "Boabab Avenu at Sunset"
  English Ian   "1950 Chevy"
      "The Artist at 368"
  Filiaggi Nadia   "Life at Home"
      "Taxi"
  Hardcastle Jill   "City Lights"
  Perera L D Dinesh Rukmal Ayantha   "Balancing"
  Watson Graeme   "Balloon 3"
      "In The V and A"
      "The Gallery"
  Xu Yiping   "camel by the sea"
      "look at sun"
  Yong Robin   "Desert Roses"
AUSTRIA
  Kastner Josef   "Frauenkirche"
      "Reinigung"
      "Verfolgungsjagd"
  Peer Albert   "Neptunes Finger"
  Pillik Manfred   "Alberobello"
      "Ostseeurlaub"
      "Strandurlaub"
BELGIUM
  Bleyen Livinus   "Chinese Sky Lanterns"
      "Colorful Houses in Burano"
      "Flyers"
      "Jinshanling Great Wall"
  De Wilde Eddy   "Dinan"
  Legrand Jean Luc   "Berger et sa troupe"
  Lemmens Jef   "Seats"
  Simon Claude   "Moro Kakuve"
BOSNIA AND HERZEGOVINA
  Krstic Slobodan   "Ostrvo u suton"
BRAZIL
  Soares Gomes Roberto   "NUNS"
      "THE KISS"
BULGARIA
  Mominski Miroslav   "castle"
      "magical"
CANADA
  Tam Kam Chiu   "Reading by the door"
  Vijayan Thomas   "Melting World"
CHINA
  An Xiping   "HOME"
      "JOURNEY"
      "SOIP OF LIFE"
  Huang Haiyan   "The Nenets68"
  Jijun Sun   "Golden beaches"
      "homesickness"
  Liao Xiaoxi   "Be together 2"
      "Duelists_BW"
      "Foggy Morning_C"
      "Go Out Of Their Way"
  Long Fengying   "Omo River Valley5"
  Wan Yi   "Call It A Day 10"
  Wang Yuhua   "Bashang7"
  Xiao Jinsheng   "Omo River Valley4"
      "Omo River Valley67"
  Xu Xiaomei   "Bound"
      "Earning from the field"
      "The child behind the window"
  Yan Bin   "Ethiopia11"
      "Omo River Valley37"
      "The African children23"
  Zhu Hanju   "Dream city 2"
CROATIA
  Jazic Amy   "Massai"
      "Street berber"
  Kasal Bozidar   "India"
CYPRUS
  Eloud Nassim   "Oia-Santorini"
  Hadjipavlou Thanasis   "Historical memories"
  Michael Iosif   "Evzones - Presidential Guard"
  Yiallouris George   "BELIEF"
      "GAVO GREGO BRIDGE"
DENMARK
  Suszkiewicz Ole   "Harmo Players"
      "Carnival Lady"
ENGLAND
  Adamson David   "Caithness Wind Farm"
  Fryer Alison J   "Gunnerside Barns"
  Jenkin Barbara   "Green River Canyonlands"
  Millin Robert   "Playing OK"
      "St Thomas Church in Early Morning Mist"
      "Vegetable Seller"
  Stone Marie Laure   "Magical night"
FINLAND
  Taukojarvi Jouko   "Skiing Trip in Svalbard"
FRANCE
  Barbier Gerard   "Trois enfants massais"
      "La remorque"
  Champenois Jacky   "Gardien du temple"
      "Machu Pitchu"
      "New york"
  Gaboriau Christine   "Balade insolite"
      "Night carnival"
  Thomas Bernadette   "Marseille"
GERMANY
  Halvas Nielsen Herdis   "Goat Butchery"
  Peks Heinz   "Die Heiligen Geborenen"
      "Hochzeitstanz1"
      "Mursifrau mit Kind"
      "Norwegen"
  Reibl Klaus   "Meteora"
      "Burano"
      "La Geria"
  Schmidt Barbara   "downtown singapore at night"
  Schmidt Kruno   "Deep valley"
      "The Lighthouse"
      "Venice in early dust"
  Teuschel Peter   "Jewish cemetery Prague"
GREECE
  Kartsonakis Manolis   "Charles bridge at dawn"
      "Charles bridge at dawn II"
HONG KONG
  Chan H W   "Running of the Bulls 8"
      "Beginning of the night"
      "Lake Bled_Ljubljana"
  Chung Raymond Yik Cheung   "Dragon Dance 003"
      "Jumping Over Fire 004"
      "Science Park 001"
  Lam Kam Wing   "ENCOUNTER"
  Leung Cyril Kwok Keung   "Splash"
  Leung Wing Chung Kenneth   "Dense city at night"
      "Jump over the fire"
      "Through the net"
  Sham Lai Sing   "go home 02"
  Wong Lorreta Yat   "The Nenets21"
  Wong Yiu Wah   "Jump"
HUNGARY
  Aczel Peter   "A Moment in Venezia"
  Bezdan Jozsef   "Budapest"
  Dudas Nandor Emil   "Bonifacio cemetery shadows"
  Horvath Imre   "Walkingtour on the Bajkal"
  Kiss Imre   "Gipsy family"
  Maraczi Laszlo   "Ice cave"
INDIA
  Basak Abhishek   "BOYS IN MATLA RIVER"
      "ESCAPE FROM SADHU"
      "FISHING"
      "JEJURI"
  Bhattacharyya Suman   "my temple"
      "rest in kolkata street 1"
  C R Sathyanarayana   "CITY SCAPE"
  Chattopadhyay Kalyan   "Enlightened"
      "Home Coming"
  Chaudhuri Asim Kumar   "JAISALMER TOWN FROM FORT"
      "LADAKH MOUNTAINS BEAUTY"
  Das Anuruddha   "Foggy Morning"
      "Ray of Hope"
  Dasgupta Dipankar   "Key Monastery"
  Gadodia Sourav   "Afternoon Heat "
  Paul Abani   "MAHA KUMBHA THE SAGES"
  Rao Manjunath   "FROM THE RUINS OF HUMPI 1"
      "MANHATTAN"
  Ray Chaudhuri Supratim   "life at belpahari"
      "tribal dance01"
  Samaddar Asok   "Designing Home"
  Shit Sourav   "COLOURFUL JOURNEY"
      "PLAYGROUND"
      "FISHING TIME"
INDONESIA
  Javran Pamela Alexis Callista   "Crossing the bridge"
IRELAND
  Boyle Judy   "big sister"
      "fish supper"
  Conroy Derville   "Whaling Station"
      "The Banner"
      "Penguins on Ice 2"
  Kelly Vincent   "Minding the chickens"
  O Shaughnessy Gabriel   "Wash Day"
ISRAEL
  Basha Rabia   "Guy street Jerusalem"
      "Old barbershop from Nazareth BW"
  Goldin Leonid   "At the Edge of the Earth"
      "Come back soon"
  Makarov Alexander   "Cappadocia from Above-3"
ITALY
  Baroni Pierfrancesco   "Florence Signoria square 1"
  Bugli Pietro   "Rain in Venice 1"
      "Leghorn- Scali D'Azeglio"
  Lucera Francesco   "Pastorizia tra nebbia mattutina"
      "Steps in history of Selinunte"
      "Stones of Matera"
  Maina Andrea   "Ellis Island - The USA choice for immigration"
  Rizzato Pierluigi   "Donga fight n.2"
      "Omo river woman"
  Stefanoni Stefano   "civita di bagnoregio"
KAZAKHSTAN
  Korenchuk Valery   "Veterans of Afghan war"
      "Woman sharpshooter"
      "War youth music"
      "Veterans Day 3"
LUXEMBOURG
  Daemen Harry   "Bruecke Jokulsarlon"
      "Gletscher"
      "Haifoss"
MACAU
  Fu Kin Keong   "Village Children"
      "Fishing In Dawn"
      "Farmhouse Kitchen"
  Tang Kai Lon   "Parade in Venice 9"
MALAYSIA
  Eric Chew   "coral discovery"
      "new toys"
      " childhood fun"
      "bathing time"
  Koh Yeokkian   "Burning charcoal 2"
  Ng Kiah Hwa   "Through The Desert"
      "Net Weaving III"
      "Twilight At Vernazza"
      "Waving Fishing Nets"
  Wee Kee Edwin Ong   "Dawn of Desert"
      "Eyes In The Cave"
      "Ice Skating"
      "Mu Chang Chai Sunset"
MYANMAR
  Maung Thi Ha   "YOUNG LADY AND CHILI BASKET"
      "WAITING FOR PASSENGER IN INLE"
      "PRAYING THE LORD BUDDHA"
  Win Wunna   "playing with ballons"
      "traditional hair style children playing"
      "two ladies praying"
      "way of fisherman"
NETHERLANDS
  Halbach Willem   "Communicatie"
  Lybaert Daniel   "Berijpt landschap"
      "Krommeweg"
NEW ZEALAND
  Gorham Tony   "Macau "
NORWAY
  Hyllseth Torhild   "Barcelona stairs"
OMAN
  Al Khadouri Abdullah   "Dove milan"
POLAND
  Okoniewski Tomasz   "Jasmina in the kitchen"
      "on the height - new story"
  Wenda Elzbieta   "destruction"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "Visit To Sultan Qaboos Mosque"
      "Hayder Museum "
      "Searching "
ROMANIA
  Major Jeno   "Solitude"
      "Transylvania"
  Stan Valentina   "Walk in Vittorio Emanuele Gallery"
RUSSIA
  Novikov Vitaliy   "After snowstorm"
      "On the edge of the earth"
      "Polar night"
  Pustovoy Yury   "Car service"
      "Dunes"
      "Myanmar"
      "The Way to Home"
  Sitnikov Stanislav   "Varanasi boy"
      "Varanasi boy 2"
      "Eyes of Old Havana"
  Suloev Alexey   "Bath"
SAUDI ARABIA
  Al Hammad Zakaria   "Happy Monks"
SCOTLAND
  Moyes David   "Old Man of Storr"
  Terrance Bill   "Durham Cathederal"
      "Kalshanarsvik Lighthouse"
SERBIA
  Dakovic Svajcer Kornelia   "Cappadocia 2"
      "Balloons"
  Milovanovic Borislav   "Balooning 3"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "Happy Childhood"
      "Lady Mending Nets 4"
  Teo Chin Leong   "Children Happy Jump 5"
      "Fishing Nets in the Wind 1"
  Teo Ngee Chye   "Wayang Kulit Maker"
SLOVENIA
  Borko Ivo   "In the kitchen"
      "Leather tanner in Fes"
      "On the market at noon"
      "Traditional salt producer"
  Voncina Anuska   "His World"
SOUTH AFRICA
  Beyers Neels   "Tourists on dune 45"
SOUTH KOREA
  Ryu Shin Woo   "Palouse Falls"
SPAIN
  Leandro Serrano Luis   "Boatman of the Albufera"
      "Venetian mime"
  Lopez Cepero Mateos Manuel   "VINOS Y PINCHOS"
  Romero Calatayud Manuel   "crosses for freedom.jpg"
  Watson Margaret   "Bronze Statue Cordoba"
SRI LANKA
  Gurusinghe Mohan   "JOGGER"
      "PIETY"
  Kotelawala Sameera   "Solace Space"
      "Calm City"
      "The Weird Sisters"
SWEDEN
  Grimfoot Mats   "Alone on marble roof"
      "Love stairs"
  Wallberg Allan   "Stockholm"
SWITZERLAND
  Albrecht Urs   "Brave girls naughty boys"
      "Throwing net"
  Jenzer Urs   "Alaska 131"
      "Murano im Nebel"
  Stock Klaus   "Marina Bay Sands"
TAIWAN
  Chang Chu Chin   "flery dragon"
      "The Police Of The Dead World"
  Chang Gwo Long   "journey"
      "Morning work"
      "Road"
  Chen Lilo   "beauty of dawn"
  Kuo Kung Ko   "Morning fog on pasture"
  Lee Chen Shin   "The show"
  Tzeng Chin Fa   "Fence of Farmed Crab_Xiaopu China.jpg"
  Tzeng Hsueh Liang   "Travel in the desert"
      "Go work at rainy morning"
  Wang Su Jong   "repairing the torn net"
      "floating nets fishing"
TURKEY
  Avlar Nazire   "Capadocia"
      "Loneliness I"
  Guley Emel   "Away"
      "Bloon"
      "Passenger"
      "Simple_life"
  Urel Cigdem   "celtik"
UK
  Devine Bob   "whos watching who"
  Dunsdon Rachel   "Ghat Steps"
  Goode Nigel   "Alleyway Emporio"
      "Grotta"
  Murray Eileen   "Signore de Venezia"
UKRAINE
  Maltsev Vladimir   "In a campaign"
      "Life taught to hurry slowly"
      "Mute entreaty"
USA
  Dellanave Gabriele   "The Valley"
  Nguyen Minh   "Camels"
      "Rice Fields"
      "Night Market"
VIETNAM
  Nguyen Trung Kien   "Dong hanh"
  Pham Huy Trung   "Daisy Garden"
      "Fishing 1"
      "In the melaleuca forest"
      "Passing the river"
  Tran Huu Cuong   "Fish festivals"
 
SECTION E WOMAN, MAN & CHILD - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
1030 259 57 294 151 49
ARGENTINA
  Ruiz Anibal Ulises   "manana fria"
AUSTRALIA
  Day Liane   "Indo Boys"
  Jia Jim   "Enjoy"
  Sharples Jan   "Mobile Family"
  Watson Graeme   "Thats My Boy"
  Yong Robin   "Ethiopian Ladies"
      "Rise and Shine"
AUSTRIA
  Kastner Josef   "die Wilde"
      "stechender Blick"
      "Trickski"
  Peer Albert   "The Kiss"
  Pillik Manfred   "Uebersprungen"
      "Die Schneckenfrisur"
      "Marathon"
      "Poker"
  Streitfelder Theo   "Safety"
AZERBAIJAN
  Jafarov Ilgar   "In the Summer Garden"
      "love Paralympians"
BELGIUM
  Bleyen Livinus   "Armed"
      "Runaway Kids"
      "U12 Boys Field Hockey"
  Cuppens Jos   "Plezier"
      "Voederen2"
  De Wilde Eddy   "Look"
      "Regard oblique"
  Gabriels Sara   "Monsieur Gerard"
      "On the Prairi"
      "Smile"
  Gillard Pol   "Try if you dare"
  Lemmens Jef   "Woman and chicken"
  Simon Claude   "Child at work"
      "Selen and baby"
BULGARIA
  Mominski Miroslav   "life"
      "power"
      "sadness"
CHINA
  An Xiping   "OLD TOWERING 1"
  Chen Xinxin   "Aka village3"
      "Aka village28"
      "Aka women7"
      "Laos17"
  Huang Haiyan   "Life32"
  Liao Xiaoxi   "A Girl in the Sunset"
      "Dinner"
      "Folks"
      "Sister and Brother_C"
  Long Fengying   "Ethiopia18"
      "Omo River Valley4"
  Luo Yan   "The ancient town15"
      "The ancient town37"
  Xiao Jinsheng   "Omo River Valley5"
      "Omo River Valley64"
      "The African children13"
  Xu Xiaomei   "A little baby sitter"
      "Old days fade away"
  Yan Bin   "Ethiopia12"
      "Omo River Valley26"
      "Omo River Valley33"
  Yu Jurong   "Life in Daliangshan 3"
      "Life in Daliangshan 12"
      "Life in Daliangshan 22"
  Zhu Hanju   "Fire phoenix"
      "Moonlight beauty"
      "Tenderness figure"
CROATIA
  Kasal Bozidar   "Fresh Zapatas"
      "Little Sisters"
      "The Misery of Kenya"
CYPRUS
  Yiallouris George   "COFFEE AND SMILE"
DENMARK
  Hyldgaard Bjarne   "Faith againt the wall 5900CVT"
      "The Gentleman 1100CVT"
  Jensen Roland   "AB_931"
  Kristensen Jorgen   "The Clown 2"
  Suszkiewicz Ole   "Carmen"
ENGLAND
  Fryer Alison J   "Alone"
  Knight Jo   "Ruby"
      "Mary"
  Martin Kylie Ann   "The Gentleman"
  Smith Judy   "Up To No Good"
      "Sisters"
      "Mother and Son"
      "The Two Lads"
  Stone Marie Laure   "Barge captain"
      "Victorian child"
FINLAND
  Jortikka Aki Samuli   "Enrico"
FRANCE
  Barbier Gerard   "Handisport 01"
  Blondel Christian   "LA TETEE"
  Champenois Jacky   "number two"
  Darcis Patricia   "Barbed Raches"
  Gaboriau Christine   "Four boys"
  Thomas Bernadette   "Les pleureuses"
      "Les trois copains"
      "Procession"
GERMANY
  Dittus Nicole   "Gaia 3"
      "Holy Helena"
  Peks Heinz   "Apatani"
      "JungeA"
      "Spielplatz"
  Reibl Klaus   "Lindbergh"
      "Under Observation"
  Schmidt Kruno   "The photograph"
      "Engineer"
      "On the edge"
  Schweden Wolfgang   "Der Trapper 1"
  Schwinges Klaus   "Ballett 2"
      "Die Prinzessin"
  Teuschel Peter   "Hopeless"
GREECE
  Kazepidis Vasilis   "La petite Larisa No 02"
      "Stories from red lips No 11"
HONG KONG
  Chan H W   "Smith 1"
  Chung Raymond Yik Cheung   "Village People 005"
  Leung Cyril Kwok Keung   "Boys circle"
      "Shoot"
  Leung Wing Chung Kenneth   "I want to win"
      "Young Monks playing in the playground"
  Wong Yiu Wah   "Nude girl 582E"
HUNGARY
  Horvath Imre   "Contact"
      "Knife and money"
      "This is a dog"
  Kiss Imre   "Little girls"
INDIA
  Basak Abhishek   "HELPING HAND"
  Bhattacharyya Suman   "prized hen"
  C R Sathyanarayana   "MESAI MOTHER AND CHILD"
  Chattopadhyay Kalyan   "Believe"
      "Paddy Process"
      "The Little Worker"
      "Walk In The Rain"
  Chaudhuri Asim Kumar   "FAMILY"
  Das Anuruddha   "Playing with water"
      "collecting Stone"
      "Eye Contact"
  Das Subrata Kumar   "HUNGER"
      "IN THE NAME OF RITUAL"
      "UNFAMILIAR 01"
  Dasgupta Dipankar   "Black child"
  Gadodia Sourav   "Tribal Life"
  Ganguly Anirban   "Masseur "
      "Dreamer "
  Mondal Kalyan   "WORRY"
  Paul Abani   "BALANCEING"
  Ray Chaudhuri Supratim   "belpahari life 8"
      "belpahari life 18"
      "festival drawing"
  Samaddar Asok   "Oh Mother "
      "Buying the Fun"
      "Inside Outside"
      "Cross Over"
  Sanyal Trina   "Musical family"
      "Prepaering food"
  Shit Sourav   "CATCH ME BOYS"
      "FAN OF NEYMAR"
      "SHOOTING ALL MOMENTS"
INDONESIA
  Javran Pamela Alexis Callista   "Activity in the river"
      "Making Puppet"
IRELAND
  Boyd Cyril   "Amber Gold"
      "Anna Rose Posed"
      "The Thinker"
  Boyle Judy   "callcutta lady and sons"
      "dad watching"
      "caravan man"
  Cashell Graham   "Carlas Pose"
      "Conors Ready"
      "Dreaming"
      "Hollys Dress"
  Conroy Derville   "Green Hat"
      "Daughter of Man"
  Doyle Joe   "April In Yellow"
      "Zoi Through The Door"
  Kelly Vincent   "Home"
  Kennedy Michael Joseph   "Daydreaming"
  O Shaughnessy Gabriel   "Lady In Red Hat"
  Strapec Michael   "Statue of beauty"
      "Bengoro"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "Rain for happiness"
      "Women's Pain"
      "Yhis cinema"
  Makarov Zinaida   "White Bear"
ITALY
  Bardossi Virgilio   "Signoria Square"
      "Rugaciune"
      "On the Wagon"
  Baroni Pierfrancesco   "Grandpa and grandson"
      "Veterans Day"
  Bugli Pietro   "Portrait in backstage 4"
  Favero Adriano   "The brat"
      "First steps"
      "Perfect shot"
      "The strongest"
  Guerra Pasquale   "The toolmaker"
  Lucera Francesco   "The soccer player"
  Rizzato Pierluigi   "Beauty"
      "Rachida"
  Stefanoni Stefano   "golden"
      "nudo 8"
KAZAKHSTAN
  Korenchuk Valery   "Rainy anniversary"
MACAU
  Tang Chan Seng   "Youth Dance Festival 23"
      "Kid Rugby 24"
      "Tackle 3"
  Tang Kai Lon   "Heavy Tackle 10"
      "Break Through 13"
      "Heavy Tackle 6"
      "Intense Rugby Game 4"
MALAYSIA
  Eric Chew   "companion"
      "kitty and me"
  Ng Kiah Hwa   "The Pot Lady"
      "Playful Kids At Sand Dune II"
  Wee Kee Edwin Ong   "Cry For An Egg"
      "Mum's Helper"
      "The Hope of Tomorrow"
MYANMAR
  Maung Thi Ha   "WORKING IN THE MUD"
      "THEIR LIFE AND HAPPINESS"
  Win Wunna   "fire wood carrying boy"
NETHERLANDS
  Lybaert Daniel   "Kleine zeerover 2 in ZwW"
      "Vrouwtje achter raam"
      "Op de stoeprand"
NORWAY
  Hyllseth Torhild   "Flowerpower"
      "Help me mum"
      "Meeting point"
OMAN
  Al Khadouri Abdullah   "traditional wear "
POLAND
  Okoniewski Tomasz   "Elena"
      "Adas dog"
      "little yawning"
  Trylanski Zygmunt   "With a sash"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "Lovely Story"
      "Tunes From India "
RUSSIA
  Novikov Vitaliy   "Oldness"
  Pustovoy Yury   "Helper"
      "Kashmir"
      "Sad mood"
  Sitnikov Stanislav   "woman from Old Havana"
  Suloev Alexey   "Movement-Yamal"
SAUDI ARABIA
  Al Hammad Zakaria   "Born to loved"
      "Pretty girl "
SCOTLAND
  Terrance Bill   "Old Lady Mending"
      "Power Hold"
      "The Morning Wash"
SERBIA
  Iglic Edo   "Rock your look"
      "Breaking with the past 1"
      "Come on mom"
      "Fierce woman"
  Milovanovic Borislav   "Bacija 02"
SINGAPORE
  Teo Chin Leong   "5's Not a Crowd 1"
      "Happy Childhood"
  Teo Ngee Chye   "Pretty Woman"
SLOVENIA
  Borko Ivo   "Cursed castle 1"
      "Looks"
      "Snowy owl is flying again"
  Cufar Aleksander   "Travel"
      "Lady-BW33"
SOUTH AFRICA
  Beyers Neels   "KhoiSan family"
SOUTH KOREA
  Ryu Shin Woo   "Challenge"
SPAIN
  Lara Cordobes Jose   "VAMOS DE PASEO"
  Leandro Serrano Luis   "Effort"
      "The equilibrist"
      "Trapped"
      "Hurdles athlete"
SRI LANKA
  Gurusinghe Mohan   "FIRST SHRINE VISIT"
      "FOOTBALL FEVER"
      "HOMELESS"
      "PLAYING KIDS"
  Kotelawala Sameera   "Swirl Girl"
SWEDEN
  Jerlemar Nils Erik   "Holocaust Memorial - Berlin No 3"
  Wallberg Allan   "A little tired"
TAIWAN
  Chang Fengyi   "Afternoon time"
  Chang Fukai   "Coalminer9"
  Chang Gwo Long   "enjoying the moment"
      "grandfather and grandchildren"
      "not confused"
      "women"
  Chen Chidi   "Heavenly Music"
  Wang Lungtsai   "Aka village10"
      "Aka village16"
      "Aka village19"
      "Aka village20"
  Wang Su Jong   "beyond the self"
TURKEY
  Avlar Nazire   "Mother and Doughter"
      "Refugee Children"
      "Shepherd Child"
  Guley Emel   "Happy"
      "Two_man"
UK
  Duncan Valerie   "Carla in Fur bw"
      "Leaping Monks mono"
      "Play with Me Mum bw"
  Gutteridge Andy   "All Together Girls"
      "Emma"
      "Flying Peacock"
  Murray Eileen   "Guardian"
      "The Bearded Gent"
  Womack Stephen R   "The Victorians"
UKRAINE
  Maltsev Vladimir   "Eyes charm"
      "Tevye milk seller"
      "Way upward"
USA
  Nguyen Minh   "Working at Home"
VIETNAM
  Nguyen Trung Kien   "Tren lung me"
WALES
  Jones Margaret   "Young Artist"
  Lines Ron   "Smoking"
  Roberts Gwladys   "Connie"
Please wait...